Jaunzēlandes iedzīvotāji atbalsta eitanāzijas legalizāciju, bet ir pret marihuānas atļaušanu relaksācijai

Ilustratītvs attēls.

FOTO: Shutterstock

Jaunzēlandes vēlētāji referendumā ir atbalstījuši eitanāzijas legalizāciju, bet nav atbalstījuši marihuānas legalizāciju izklaides nolūkā, liecina šo referendumu provizoriskie rezultāti, par kuriem piektdien paziņoja šīs valsts vēlēšanu komisija.

Vēlētājiem bija iespēja ievērojami mainīt Jaunzēlandes likumus, kad viņiem parlamenta vēlēšanu laikā 17.oktobrī tika uzdoti arī divi jautājumi ar atbildi "jā" vai "nē" - viens par eitanāziju, un otrs par marihuānu.

Saskaņā ar provizoriskajiem rezultātiem eitanāzijas legalizācija ir atbalstīta, 65,2% vēlētāju nobalsojot par.

Eitanāzijas referenduma rezultāts ir saistošs, tāpēc 12 mēnešu laikā ir jāpieņem attiecīgs likums, kas ļaus neārstējami slimam cilvēkam pieprasīt savas dzīvības izbeigšanu.

Diviem ārstiem būs jāpiekrīt tam, ka pacients ir labi informēts, un būs jāizpilda arī citi juridiski kritēriji. Uz eitanāziju varēs pretendēt tikai neārstējami slims cilvēks, kuram atlicis mazāk nekā seši mēneši, ko dzīvot.

Partijas ACT līderis Deivids Seimūrs, kurš bija iesniedzis šo likumprojektu parlamentā, ar īsu runu pateicās tā atbalstītājiem. Viņš sacīja, ka eitanāzijas likums padarīs Jaunzēlandi par "jaukāku, līdzjūtīgāku, humānāku" sabiedrību.

Referendumā par marihuānas legalizāciju provizoriskais rezultāts bija tuvāks neizšķirtam un var mainīties. Saskaņā ar šo rezultātu pret legalizāciju nobalsojuši 53,1% vēlētāju, bet par - 46,1%. 

"Par" un "pret" balsu starpība bija tikai 167 333. Vēl ir jāapkopo 480 000 ''īpašo balsu", kas nodotas iepriekšējā balsošanā, balsošanā ārvalstīs vai pa telefonu.

Marihuānas legalizācijas likumprojekts paredz iespēju vismaz 20 gadus veciem cilvēkiem iegādāties un lietot marihuānu izklaides nolūkā, ierobežotus variantus tās audzēšanai mājās un sabiedrības izglītošanas programmu, kā arī noteikumu un komerciāla piedāvājuma ierobežojumu ieviešanu. 

Marihuānas legalizācijas kampaņas dalībnieki cer, ka "īpašās balsis" mainīs rezultātu, bet tieslietu ministrs Endrjū Litls uzskata šādu iespēju par maz ticamu.

Abu referendumu un parlamenta vēlēšanu oficiālie rezultāti tiks apstiprināti 6.novembrī. 

Aktuālākās ziņas