ZVA: Pāreja uz medikamentu izrakstīšanu pēc aktīvās vielas ļāvusi pacientiem ietaupīt miljoniem eiro

FOTO: Unsplash

Pāreja uz jauno kompensējamo medikamentu izrakstīšanas kārtību pacientiem ļāvusi ietaupīt vairāk nekā septiņus miljonus eiro, aģentūru LETA informēja Zāļu valsts aģentūras (ZVA) pārstāve Dita Okmane.

Lai novērstu situāciju, ka iedzīvotāji pārmaksā par valsts kompensējamiem medikamentiem, no 1. aprīļa tika mainīta valsts kompensējamo zāļu izrakstīšanas kārtība - ārsts receptē tagad norāda aktīvo vielu, nevis konkrēta medikamenta nosaukumu, savukārt aptiekas no vienādas iedarbības zālēm izsniedz kompensējamās zāles par zemāko cenu, kuras ir tikpat kvalitatīvas, efektīvas un drošas.

Pacienti papildus veiktajos maksājumos jeb līdzmaksājumos par valsts kompensējamām zālēm ik mēnesi ietaupa vairāk nekā vienu miljonu eiro, kamēr kopējais pacientu ietaupījums pārsniedz septiņus miljonus eiro.

ZVA aprēķini liecina, ka pacientu līdzmaksājums par vienu recepti vidēji samazinājies par 1,68 eiro. Tikmēr jauno kārtību pozitīvi novērtē 66% sabiedrības.

Auditorijas informētības mērījumi apliecina, ka informēti par jauno kārtību ir 90% iedzīvotāju. Tāpat informatīvās kampaņas kopējā atpazīstamība sasniedz 63%, kas pārsniedz vidējos sociālo kampaņu atpazīstamības rādītājus valstī - 51%.

Pēc ZVA paustā, gan veiktās iedzīvotāju aptaujas un pētījumi, gan aprēķinātais pacientu ietaupījums ļauj izdarīt secinājumu, ka jaunā kārtība strādā efektīvi.

ZVA direktors Svens Henkuzens uzsver, ka jaunās kārtības ieviešanas process vēl nebūt nav noslēdzies - ir jāturpina to pilnveidot, novēršot konstatētās nepilnības, piemēram, sistēmas tehniskajā darbībā vai normatīvo aktu precizēšanā.

"Taču jau šobrīd redzam, ka ir veidojies ietaupījums gan pacientiem, gan valstij, kas arī bija galvenais mērķis. Protams, ieviešanas procesā bija pacienti, kuri nebija apmierināti ar jauno kārtību, ar ko arī rēķinājāmies, taču kopumā jāuzsver, ka galvenais mērķis ir sasniegts," skaidro aģentūras direktors.

Līdz ar brīdi, kad tapa zināms, ka no 1. aprīļa stāsies spēkā jaunā kompensējamo zāļu izrakstīšanas kārtība, uz 2020. gada 1. aprīli 250 kompensējamiem medikamentiem ražotājs bija samazinājis cenu, tajā skaitā 50 medikamentiem ar pirms tam jau esošu zemāko cenu.

Savukārt 1. maijā cenas samazinātas vēl 18 medikamentiem, bet 1. jūlijā - vēl 75 medikamentiem. Tikmēr 1. augustā 34 medikamentiem, bet 1.septembrī - vēl 45 medikamentiem. Tāpat 1. oktobrī cenas samazinātas kopumā 69 medikamentiem.

Seko Apollo arī Instagram - viss aizraujošais, skaistais un svarīgais vienuviet!

Aktuālākās ziņas