O 11.05.2021.

LU pētnieks: "Mūsdienu aptaukojies aziāts" ir vairāk pasargāts pret Covid-19 nekā eiropietis

Ilustratīvs attēls.

FOTO: Shutterstock

"Mūsdienu aptaukojies aziāts" ir vairāk pasargāts pret koronavīrusu nekā mēs, eiropieši un amerikāņi, ar vidēji lieliem viscerālo tauku apjomiem, kuru ietekmē var veidoties diabēts, pētījumā atklājis Latvijas Universitātes (LU) asociētais profesors Indriķis Krams.

Kā liecina paziņojums LU mājaslapā, Krams kā pirmais un korespondējošais autors sadarbībā ar pētniekiem no Tartu, Turku, Oklendas un Daugavpils zinātniskajā žurnālā "Pathogens" ir publicējis prospektīvu pētījumu "Covid-19: tauki, liekais svars, iekaisums, etniskā piederība un dzimuma atšķirības".

Rakstā konstatēts, ka ir nepieciešams pievērst sabiedrības uzmanību viscerālo tauku lomai Covid-19 infekcijas smaguma individuālo un populāciju atšķirību veidošanā.

Šīs atšķirības varot palīdzēt pētniekiem noskaidrot iemeslus, kādēļ tiek novērotas Covid-19 infekcijas smaguma un mirstības atšķirības dažādās populācijās, tautībās un atkarībā no dzimuma.

Krams norāda, ka mūsdienās cilvēki piekopj sēdošu dzīvesveidu. "Pat ja ikdienā dodamies pastaigās un nodarbojamies ar sportu, to nevar salīdzināt ar cilvēku fizisko slodzi pirms 50 gadiem, kad lielākā daļa strādāja fizisku darbu," paudis pētnieks.

Viņš skaidroja, ka mazkustīga dzīvesveida piekritēji sāk aptaukoties, un ap jostas vietu izveidojas tauki, kas liecina par to, ka vēdera dobumā ap iekšējiem orgāniem ir izveidojušies viscerālie tauki.

"Akna aptaukojas, veidojas metabolie traucējumi un insulīna rezistence. Pirmsdiabēta stāvoklis var vilkties gadiem, varam justies labi, līdz vienā dienā diabēts klāt un dzīve kļūst citādāka," klāstījis Krams.

Pēc viņa paustā, eiropiešiem un afroamerikāņiem aptaukošanās ir ļoti neveselīga. Kad notiek aptaukošanās, tā saucamie zemādas tauku depo ātri tiek aizpildīti, tauku šūnas tiek bojātas, un zemādas taukos veidojas iekaisums, kas ietekmē visu organismu.

Savukārt Dienvidaustrumāzijā esot novērojams aptaukošanās paradokss. Ķīnā, Taivānā, Vjetnamā un Singapūrā cilvēkiem viscerālā aptaukošanās ir vēl lielāka nekā Eiropā un ASV, taču tā spēj pasargāt pret smagu saslimšanu ar Covid-19, atklāts pētījumā.

Cilvēki, kas dzīvo Dienvidaustrumāzijas reģionā, iespējams, ir saskārušies ar citiem koronavīrusa paveidiem daudz agrāk un viņu aizpildītie tauku depo ir kā adaptācija pret koronavīrusiem, uzskata pētnieks, tāpēc, saskaroties ar Covid-19, viņu ķermenis reaģējot citādāk.

"Mūsu tauki nav iekaisuši kā Āzijā, mūsu viscerālajos taukos ir ļoti daudz ACE2 enzīma, tāpēc arī vīruss mums tiek klāt vieglāk," stāstījis profesors, piebilstot, ka viņa izvirzītā hipotēze paredz daudz lielāku saslimušo un mirušo skaitu Eiropā un ASV un daudz mazākus infekcijas un mirstības rādītājus Dienvidaustrumāzijā Covid-19 slimības otrā viļņa laikā.

Lai pasargātu sevi no aptaukošanās, profesors iesaka vairāk pievērsties savam uzturam, pēc iespējas mazāk ēdot taukainus ēdienus kombinācijā ar saldiem augļiem, kuros ir daudz cukura, bet savā uzturā vairāk iekļaut dārzeņus.