Šmiga, Kovids, Sperdele. Noskaidroti neparastākie un populārākie Latvijas kaķu vārdi (1)

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Foto: V. Belov/Shutterstock

Latvijas Universitātes Latviešu valodas pētniece Ilze Štrausa, gatavojoties kādai konferencei, internetā ievietojusi anketu, aicinot cilvēkus iesūtīt savu kaķu vārdus un to pamatojumu. Atsaucība ir bijusi negaidīti liela, savācot vairāk nekā 18 000 kaķu vārdus, vēstī Latvijas Radio. 

Pētniece stāsta, ka pēdējā laikā vairāk pievērsusies personvārdiem un iesaukām: "Mani interesē tieši jautājums "kāpēc"? Kāpēc kādam dota tāda vai citāda iesauka, kāpēc vecāki bērnam izvēlas tādu vai citādu vārdu, kāpēc reizēm izvēlas divus, kā pašam īpašniekam patīk viņa vārds."

Ideja par "kaķu vārdu pētījumu" radās pavisam nejauši, taču sociālajos tīklos ievietotā anketa par kaķu vārdu un tā došanas pamatojumu ieguva lielu popularitāti, saņemot vairāk, nekā 18 000 kaķu vārdus. 

Populārākie kaķu vārdi ir sabiedrībā zināmi – Pūka, Rūdis, Muris, Bella, Mince, Poga, Mika, Mia, Simba un Lote. Katrs no vārdiem dots vismaz simts kaķiem Ilzes Štrausas izveidotajā sarakstā, populārākais pat pārsniedz 1% no visiem iesūtītajiem.

Taču ir saņemti vairāki neparasti un smieklīgi vārdi, kas parāda, ka latviešiem ar humoru viss ir kārtībā.

"Piemēram, kāds kaķēns, kurš tika uzdāvināts alkoholam paredzētā dāvanu maisiņā, kļuva par Šmigu. Citam pirmajā dienā uzkrita tuncis, tāpēc nosauca par Tunci," viņa stāsta.

Savukārt kāda cita divu kaķu saimniece pārsteigusi pētnieci ar pamatojumu, kāpēc savus mīluļus nosaukusi par Viskiju un Tabaku. "Varētu domāt, ka saistība noteikti ir ar alkoholu un smēķēšanu. Bet izrādās, ka stāsts ir pavisam cits," atklāj Štrausa. Izrādās, saimniece savulaik Sicīlijā ļoti sadraudzējusies ar kādu suņuku vārdā Viskijs un viņa saimnieku, un nospriedusi, ka šo vārdu dos arī savam mājas mīlulim. "Savukārt Tabaka ir par godu māksliniecei Maijai Tabakai," paskaidro pētniece.

Peļu junkuru īpašnieki saviem mīluļiem dod arī cilvēku vārdus. "Piemēram, Renārs. Viens variants – paskatās kalendārā, kurā dienā kaķis ienāk ģimenē un kam tad ir vārdadiena. Cits to ir devis par godu savam draugam. Vēl kāds atcerējies savulaik televīzijā rādīto raidījumu "Reiz runcis Renārs", bet vēl kāds kaķēns izglābts no jūrskolas un nosaukts par godu Renāram Kauperam, kuram ar grupu "Prāta vētra" ir dziesma "Kaķēns, kurš atteicās no jūrasskolas"," stāsta pētniece.

"Daudz kaķu vārdu radušies bērnu valodā vai darināti no jauna: Ūpūkūcis, Mimelmops, Dulibāns, Zipīte, Vincimijs, Pusģīmis, Sorī, Irokejs, Žumārs, Septiņi, Vilis Strīpiņš, Kode Sperdele – kaķēns esot daudz kodis un spēris, Svētais Indriķis – kaķis nāca no Aglonas, tāpēc Svētais, bet Indriķi atvasināja no iepriekšējo īpašnieku uzvārda," skaidro pētniece.

"Līdzīgi kā ar cilvēku vārdiem, arī kaķi savu vārdu nereti iegūst kāda tobrīd aktuāla notikuma iespaidā. Piemēram, Rojas novadā martā esot piedzimis kaķēns Kovids, esot arī Kronis par godu „kroņa vīrusam”, atklāj pētniece. 

Pētniece atklāj, ka pēc lielās atsaucības viņai būs vēl daudz darba, ko darīt līdz pat nākamajam gadam. 

"Man daudzi raksta un prasa, kad varēsim izlasīt rezultātus, tāpēc kaut kā tas viss būs jāapkopo un jādara pieejams cilvēkiem, kas vēlēsies ko tādu izlasīt. Blakus jau paredzētajiem darbiem man – varbūt nedaudz elpas atvilkšanai – man tagad būs arī šis darbiņš, kur mazliet papriecāties," saka pētniece.

Komentāri (1)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu