FOTO ⟩ Latvijā fiksēta skaista dabas parādība ziemas mēnešos

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Ledusmati
Ledusmati Foto: Evita Veinberga

Sociālā tīklā "Facebook" ar skaistu dabas parādību ziemā padalījusies Evita, kura iemūžinājusi "ledusmatus". 

Ledusmatu parādību var ieraudzīt, kad gaisa temperatūra ir ap nulle grādiem. 

Kā vēsta "Latvijas valsts mežu" (LVM) mājaslapā atrodamā informācija, cukurvatei līdzīgos, baltos veidojumus viegli pamanīt laikā, kad vēl nav uzsnigusi krietna sniega sega vai kad tas jau ir nokusis. Ziņkārīgo skatienam ledusmati ļaujas noteiktu faktoru ietekmē. Pirmkārt, nemainīga gaisa temperatūra vien nepilnu grādu zem nulles atzīmes vismaz divu, trīs stundu garumā. Otrkārt, noturīgs bezvējš, piemēram, lapu koku, jauktos vai egļu mežos. Cītīgākie dabas skaistuma vērotāji atklājuši, ka tie mēdz rasties vienā un tajā pašā vietā vairākus gadus pēc kārtas.

Foto: Evita Veinberga

Ledusmati atrodami uz mirušu, mitru lapu koku un krūmu, nereti arī egļu stumbriem un atsevišķiem zariem – gan uz stāvošiem trupekļiem, gan uz kritalām. Zīmīgi, ka tie lokalizējas vienīgi ar mizu nesegtās vietās – tieši uz koksnes. 

Ledusmatu veidošanos provocē sēne "Exidiopsis effusa", kas mīt mirušā koksnē, tomēr jāuzsver, ka tie ir vien sēnes radīti veidojumi. Kad, temperatūrai pazeminoties nedaudz zem nulles, sēnes apdzīvotais koks sāk sasalt, no tā porām pamazām izspiežas ūdens. Sēne izdala dažādas specifiskas ķīmiskas vielas, kas liek katram jaunajam no koka izkļuvušajam ūdens pilieniņam atstumt iepriekš jau sasalušā ūdens kristāliņus tālāk no sevis un tikai pēc tam pašam sasalt ledus gabaliņā.  Ledusmatu veidošanās var turpināties, kamēr vien sēnes apdzīvotajā koksnes daļā saglabājas ūdens, vēsta LVM.

Īpaši labvēlīgos meteoroloģiskajos apstākļos savu unikālo veidolu ledusmati spēj saglabāt pat pāris dienas.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu