Baltkrievijas Enerģētikas ministrija paziņo par Astravjecas AES reaktora apturēšanu (2)

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
AES. Ilustratīvs attēls.
AES. Ilustratīvs attēls. Foto: Pixabay

Baltkrievijā uzceltās Astravjecas atomelektrostacijas (AES) pirmais energobloks atslēgts no energosistēmas un reaktora iekārta apturēta, ceturtdien paziņojusi Baltkrievijas Enerģētikas ministrija.

Kā uzsvērts ministrijas preses dienesta izplatītajā paziņojumā, šī atslēgšana bijusi plānota un visu AES sistēmu un iekārtu testēšana turpināsies līdz 11.decembrim.

Jau ziņots, ka šīs nedēļas sākumā Baltkrievijas nevalstiskās organizācijas "Ekodom" ("Ekomāja") portāls "Ecohome-ngo.by" publiskoja informāciju par iespējamu incidentu Astravjecā, ko bija saņēmis no Baltkrievijas kodolenerģētikas pretinieku kampaņas, kura norādīja, ka sadarbojas ar Astravjecas AES drošības jautājumos.

Tās atsūtītajā paziņojumā bija teikts, ka reaktora hidrauliskās testēšanas laikā noticis nopietns incidents, kurā būtiski bojāta avārijas dzesēšanas sistēmas cisterna, un, lai nebūtu jāatzīst avārijas fakts, cisternu tiek mēģināts saremontēt, lai gan drošības apsvērumu dēļ tā būtu jānomaina. Tādējādi reaktors tiek darbināts bez avārijas dzesēšanas sistēmas - tiek veikti izmēģinājumi, kāpinot jaudu, kas rada ļoti nopietna incidenta draudus, norādīja Baltkrievijas kodolenerģētikas pretinieku kampaņa, kas informāciju par notikušo saņēmusi no vairākiem savstarpēji nesaistītiem avotiem.

Reaģējot uz šo informāciju, Lietuvas Valsts kodoldrošības inspekcija (VATESI) pieprasījusi Baltkrievijas Ārkārtējo situāciju ministrijai informāciju par reaktora avārijas dzesēšanas sistēmas stāvokli, bet atbildi nav saņēmusi. Kaimiņvalsts ministrija vienīgi norādījusi, ka kodoldegvielas ielādēšanas procesā spēkstacijā nav bijis nekādu incidentu, ko varētu kvalificēt kā īpašus vai ārkārtējus. Tādu pašu atbildi saņēmusi arī organizācija "Ekodom".

VATESI gatavojas tuvākajā laikā vēlreiz vērsties pie šīs ministrijas, aicinot sniegt informāciju par visiem iespējamajiem incidentiem, tai skaitā tādiem, kuri varētu radīt sabiedrības bažas.

Par AES reaktora hidrauliskās testēšanas uzsākšanu Baltkrievijas ministrija paziņoja 7.septembrī, bet par tās pabeigšanu nav ziņots.

Astravjecas AES tika iedarbināta 3.novembrī un 7.novembrī oficiālā ceremonijā spēkstaciju atklāja Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko, bet jau dienu vēlāk elektroenerģijas ražošana tajā tika apturēta. Enerģētikas ministrija vēlāk skaidroja, ka ražošanas atsākšanai nepieciešams nomainīt "zināmu aparatūru", taču iemeslus neatklāja, tikmēr Baltkrievijas mediji ziņoja, ka pirmā energobloka turbīnu nācies apturēt transformatoru bojājuma dēļ.

Naktī uz 19.novembri elektroenerģijas ražošana Astravjecā tika atsākta.

Lietuva uzskata, ka Baltkrievija nav ievērojusi drošības prasības, ceļot spēkstaciju, kas atrodas aptuveni 30 kilometrus no Lietuvas robežas un 50 kilometrus no Viļņas, bet Minska šos pārmetumus noraida.

Komentāri (2)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp

Tēmas

TVNET KALVE
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu