"Aizmigu automašīnā, pamodos slimnīcā." Vēl nebijis gadījums Igaunijā - autovadītāju apsūdz trīs cilvēku slepkavībā

Andress Reinarts. Apsūdzētais.

FOTO: Maanus Masing/Saarte Hääl

Reinarts Andress, kurš janvārī piedzēries un izraisīja avāriju ar trim bojāgājušajiem, piektdien, 4. decembrī, atteicās liecināt Kuresāres tiesā. Lai arī iepriekš viņš savu rīcību bija skaidrojis tiesas priekšā, šoreiz viņš smaidot teica, ka to nedarīs - tās ir viņa tiesības, vēstī laikraksts "Postimees".

Reinarts negadījumu neatceras. Pēc viņa liecībām tajā liktenīgajā janvāra dienā viņam nācās gulēt automašīnā, jo paziņai, ar kuru viņš pavadīja iepriekšējo nakti, kaut kur bijis jādodas. Pēc tam Reinarts pamodās slimnīcā, kur viņam paziņoja, ka viņš ir nonācis negadījumā, kurā gāja bojā cilvēki.

"Vakaros pāris aliņi, nedēļas nogalēs stiprie dzērieni," viņš apraksta savas attiecības ar alkoholu.

Sēdē, kurā tika pieņemts lēmums par Reinarta apcietināšanu, viņam tika jautāts arī par viņa iepriekšējiem pārkāpumiem.

Viņš neko konkrētu par to nav varējis pateikt, taču vienlaikus atzina, ka iepriekš esot bēdzis no policijas, jo baidījies, ka viņam uzrādīsies promiles. Izrādās, ka viņam tā bijusi ikdienišķa situācija, jo viņš ir sodīts par braukšanu reibumā ne tikai Igaunijā, bet arī Somijā un Zviedrijā.

Viņš neatzina, ka viņam ir problēmas ar alkoholu, taču atbildēt uz jautājumu - kāpēc viņš dzer; nemācēja atbildēt.

"Man bija nožēlojams dzīves posms, šķiršanās no sievas bija liels šoks, es sāku vairāk dzert," februārī tiesā sacīja Reinarts.

Pirms avārijas viņam bija plāni atvērt autoservisu. Tā kā šajā sēdē Reinartam bija cerība izvairīties no aresta, viņš tiesā sacīja, ka pēc tikšanas brīvībā viņš kādu laiku nesēdēsies pie auto stūres un padzīvos pie vecākiem. Tāpat viņš klāstīja, ka vairāk nedzeršot.

Šī gada 11. janvārī Sāremā traģiskajā avārijā gāja bojā divas sievietes un bērns. Vaininieka asinīs tika konstatētas 3,7 promiles alkohola.

Policija jau mirkli pirms traģēdijas pamanīja 34 gadus veco Andresu, kurš ar savu automobili triecās pa šoseju kā ar sacīkšu auto. Policijas ekipāža uzsākusi pakaļdzīšanos, bet Andresam izdevies atrauties no likumsargiem, sasniedzot ātrumu 138 km/h un pēc provizoriskajiem datiem, viņš bija smagi iereibis.

16 kilometru attālumā no Kuresāres, virzienā uz Kuivastu notika negadījums ar traģiskām sekām - Andress ietriecās viņam priekšā braucošajā automašīnā.

Negadījumā gāja bojā 27 gadus veca sieviete, kas vadīja automašīnu, viņas astoņus mēnešus vecais bērns un automašīnā esošā 58 gadus vecā sieviete - šoferes māte. Jauno sievieti mājās palika gaidot viņas vīrs un vēl viens mazs bērniņš.

Andresa tiesa ir bezprecedenta gadījums, jo prokuratūra nolēma pārkvalificēt apsūdzību - sākotnēji ceļu satiksmes pārkāpumu par slepkavību vainu pastiprinošos apstākļos.

Līdz šim Igaunijā nevienai personai par šādu noziegumu nav izvirzītas apsūdzības kā par slepkavību.

Pēc prokurora Rainera Amūra sacītā, viņš izskatīja visus savāktos pierādījumus un nolēma, ka tas nevar būt negadījums: ļoti spēcīgs reibums, neticama ātruma pārsniegšana un, pats galvenais, braukšana pa pretējo joslu, kur tas ir aizliegts.

Tāpēc prokurors nolēma apsūdzēt Reinartu par slepkavību vainu pastiprinošos apstākļos.

Reinarta tiesas process turpinās.