Brexit ⟩ Lielbritānija noraida iespēju par pārejas posma pagarināšanu

Brexit

FOTO: donfiore/Shutterstock

Lielbritānija noraida breksita pārejas perioda pagarināšanu vai jaunas sarunas pēc šā gada beigām, pirmdien, 7. decembrī, pavēstīja Lielbritānijas premjerministra Borisa Džonsona pārstāvis sakariem ar presi, Londonas un Briseles sarunām turpinoties bez progresa iezīmēm.

"Laika, saprotams, palicis ļoti maz. Mēs esam beigu stadijās. Mēs esam gatavi risināt sarunas tik ilgi, cik mums tam būs pieejams laiks, ja mēs uzskatīsim, ka vienošanās ir iespējama," pārstāvis sacīja žurnālistiem.

Tomēr viņš uzsvēra: "Bet mēs to daudzkārt esam pauduši skaidri - mēs nepagarināsim pārejas periodu. Šī nostāja paliek spēkā."

Vaicāts, vai sarunas varētu turpināties nākamajā gadā, balstoties provizoriskās vienošanās nosacījumos, lai izvairītos asas attiecību saraušanas 31. decembrī, pārstāvis piebilda: "Es to nevaru izslēgt."

Ja Eiropas Savienība nepiekāpsies neatrisinātajos jautājumos, Džonsons uzskata, ka "vienošanos panākt iespējams nebūs" un Lielbritānijai nāksies dzīvot tālāk, ņemt vērā koriģētos tirdzniecības nosacījumus, viņš piebilda.

Lielbritānijas valdība vēlāk pavēstīja, ka ir gatava atsaukt no breksita likumprojekta klauzulas, kas izraisījušas tiesiskas darbības no Eiropas Savienības (ES) puses.

Paralēli tirdzniecības saunām Lielbritānijas valdības ministram Maiklam Govam un Eiropas Komisijas (EK) viceprezidentam Marošam Šefčovičam bijusi konstruktīva tikšanās par pastāvošā Lielbritānijas un ES šķiršanās līguma īstenošanu, pavēstīja Lielbritānijas valdība.

"Diskusijas virzās uz priekšu, un galīgais lēmums ir gaidāms tuvākajās dienās," teikts paziņojumā.

"Ja tiks panākta vienošanās par risinājumiem, kas tika apsvērti", valdība norādīja, ka tā ir gatava atsaukt trīs klauzulas no Iekšējā tirgus likumprojekta, kas izraisījušas ES tiesas procesu, jo ar tām tiek pārrakstīts šķiršanās līgums.

Valdība plāno šonedēļ nākt klajā ar vēl vienu likumprojektu, kas ir pretrunā ar līgumu un kas liedz Briselei jebkādu pārraudzību pār precēm, saistībā ar kurām pastāv risks, ka tās varētu nokļūt vienotajā tirgū no Lielbritānijas pamatteritorijas caur Ziemeļīriju.

Kopīgā komiteja, ko vada Govs un Šefčovičs, arī šajā frontē panākusi "labu progresu".

"Ņemot vērā šīs diskusijas, valdība pārskatīs arī gaidāmo Nodokļu likumprojektu", teikts paziņojumā.

Aktuālākās ziņas