"Atsevišķi hibrīdslimnīcu elementi, pat nenosaucot tieši šajā vārdā, viņas tāpat šai procesā veidosies. Jo mēs jau pašreiz redzam, ka mums pacienti atrodas, ne visi pacienti atrodas infekciju nodaļās vai terapijas nodaļās, atsevišķi pacienti atrodas varbūt zemāka līmeņa stacionāros, atrodas Psihiatrijas centrā," sacīja NMPD direktore.
"Mums ir atsevišķas mājas, kas mums ir piedāvātas ar labu ventilāciju. Tās gan mēs izskatām kā iespēju nepieciešamības gadījumā, bet tā noteikti…
Es ļoti gribētu cerēt, ka mēs kā sabiedrība saņemsimies un mums nebūs pacienti jāgulda Ķīpsalas hallē," stāstīja Mūrmane-Umbraško.
Viņa norādīja, ka "šis ir tas scenārijs, kas ir jau ļoti drūms, viņš ir izsvērts kā pēdējais variants, bet tad mēs saprotam, ka arī strādās visdrīzāk slimi mediķi, jo vienkārši, ja visi būs karantīnā, nestrādās, tā situācija būs ļoti drūma".
Scenārijs, ka inficētie mediķi ir spiesti strādāt, ir pavisam reāls. Jau šobrīd sociālās aprūpes centros Covid-19 pozitīvi darbinieki, kam nav slimības simptomu, aprūpē inficētos iemītniekus. Arī Latvijas Onkoloģijas centrā, kur saslimuši gan darbinieki, gan pacienti, tāda iespēja ir apspriesta.
"Droši vien, ka tas ir apsverams jautājums un jāskatās, kā dinamikā tā situācija attīstīsies. Šobrīd es nevaru ne apstiprināt, ne noliegt," atklāja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas ārstniecības direktors Haralds Plaudis.
"Šobrīd līdz tam mēs vēl neesam nonākuši, bet tā situācija kļūs arvien grūtāka un, redzot citu valstu pieredzi, līdz tam mēs arī varētu nonākt," sacīja Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Rinalds Muciņš.
Visās lielajās slimnīcās personāls ir noguris un izdeg. Saslimušo vietā kolēģiem jāstrādā virsstundas. Tagad pašizolācijā vairs nesūta visus mediķus, kam bijis kontakts ar Covid-19 pozitīvām personām.
"Ārsti un māsas, viņi ikdienā nāk uz darbu, un viņi šo darbu veic, jo tas ir tas, kāpēc ārsts un māsa ir, un es domāju, ka tas ir ārkārtīgi būtiski sabiedrībai to saprast un būt saprotošiem un iejūtīgiem un mēģināt šīs problēmas nenovelt uz medicīnas personālu, kurš jau tā ir pārguris un kuram nav iespēja… Veikalu mēs varam aizvērt, mēs varam aizvērt frizētavu, bet slimnīcu mēs aizvērt nevaram," teica Plaudis.
Savukārt Muciņš norādīja, ka reālā situācija ir tāda, ka "mēs katru vakaru ar šausmām domājam, kā mēs izdzīvosim rītdienu, bet tos risinājumus atrodam soli pa solim, kā mēs pielāgojamies šai situācijai un kā mēs attiecīgi varam tikt galā. Līdz šim, protams, tas ir smagi, tas ir stresaini, personāls ir izdedzis, bet mēs tomēr turpinām sniegt neatliekamo palīdzību gan pacientiem ar, gan bez Covid-19".