T 3.03.2021.

Ilgi gaidītā došanās mājās - Mārtiņa Rītiņa brāļi pārceļas uz Latviju

FOTO: Ekrānšāviņš

Brāļiem Rītiņiem – gleznotājam Andrejam un būvuzņēmējam Jānim – došanās mājās uz Latviju bija sen plānota, un Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības tikai lēmumu pasteidzināja. Trešais brālis, Mārtiņš Rītiņš, Latvijā dzīvo kopš 1993. gada, vēsta Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "Rīta Panorāma".

Pie sienas joprojām atrodas dažas Andreja Rītiņa gleznas, vienā telpas stūrī gaida sapakotas kastes, taču lielākā daļa iedzīves jau nogādāta Latvijā. Pašās gada beigās garo ceļu uz jaunajām mājām kopā ar saimniekiem mēros arī divgadīgā suņu meitene Mīla.

Latviešu sabiedrībā Andrejs ir plašāk zināms nevis kā mākslinieks, bet kā Daugavas Vanagu fonda valdes loceklis un ilggadējs Londonas latviešu kora dziedātājs.

"Ir tik vienkārši atbildēt un arī tik grūti. Kāpēc tu esi latvietis, kāpēc tu esi palicis par latvieti šeit, trimdā dzīvojot. Jo ir ļoti viegli aizmirst par savu izcelsmi. Jā, es esmu latvietis. Audzināts kā latvietis, izgājis latviešu skolas un latviešu organizācijas," stāstīja Andrejs.

Andrejs pēc profesijas ir daiļkrāsotājs, taču paralēli darbojies arī mākslā.

Viņš smejoties sevi dēvē par hamburgeru, jo dzimis bēgļu nometnē Vācijā, Hamburgas pusē, dzīvojis gan Anglijā, gan Kanādā, gan nedaudz Latvijā. Pēc profesijas daiļkrāsotājs, taču paralēli darbojies arī mākslā, gan uzvarot 2001. gadā Toronto rātsnama Ziemassvētku egles noformējuma konkursā, gan ziedojot savus mākslas darbus labdarības izsolēm.

"Prasa, kurš nāk pirmais – zilonis vai ola? Bet zilonis bija pirmais, ola nāca pēc tam. Tas bija līdzīgs projekts, un tas arī bija labdarībai. Tā ola aizgāja uz izsoli, un izstādīta bija pie Bekingemas pils," par savu zīmējumu motīviem pastāstīja mākslinieks.

Andreja darbus var atpazīt pēc īpašas tehnikas, kas aizgūta no daiļkrāsošanas, papildinot gleznas ar zaigojošu hologrāfisku spīdumu.

"Viņi tur gudri izlieto, lai grūtāk nošpikot to naudu. Es to pašu materiālu, kas ir papīra naudā, esmu izmantojis lielās plāksnēs, lai tagad lietotu viņu kā pigmentu. Jo tas ir pigments! Atkarībā no tā, kā gaisma viņam uzspīd, viņš vizuļo. Un no viena gabala tu vari visu varavīksni dabūt," stāstīja Andrejs.

Tie, kuri plāno kopā ar bērniem zīmēt Ziemassvētku kartītes, var aizņemties oriģinālu ideju.

"Šie saucās nekera kubi, ko izgudroja Nekers no Šveices. Un tad es sāku to darīt un turpināju... un šeit iznāca tāda egle. Tad es eju uz priekšu, šeit pat ir ziemeļblāzma..." stāsta un rāda mākslinieks.

Viņa varētu būt pastkarte, viņu varētu ierāmēt arī. Bet tās divas zvaigznes un Ziemassvētku eglīte izveido kaut ko īpatnēju un unikālu.

Redaktors iesaka