Vakcīna pret Covid-19 ⟩ Jautājumi un atbildes
Farmācijas uzņēmuma "Pfizer" un "BioNTech" ražotās vakcīnas "Comirnaty" pret Covid-19 injicēšanu uzsāk Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārā "Gaiļezers". Ilustratīvs attēls. Foto: Paula Čurkste/LETA
Jautājumi un atbildes
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 1

Sestdien, 26. decembrī, Latvijā tika nogādātas pirmās vakcīnas pret Covid-19, bet pirmdien, 28. decembrī, tika sākta vakcinācija. Pirmajā dienā pret Covid-19 vakcinēti vairāk nekā 500 mediķi - gan ārsti, gan medmāsas. Uz biežāk uzdotajiem jautājumiem par šo vakcīnu LTV raidījumā "Panorāma" un "Šodienas jautājums" atbild Zāļu valsts aģentūras (ZVA) vadītājs Svens Henkuzens un Stradiņa KUS galvenā ārsta vietniece Džineta Heinrihsone.

Vai vakcīnas saņemšana ir brīvprātīga?

Jā, vakcīnas ir brīvprātīgas, tostarp arī mediķiem.

Vai tas ir maksas pakalpojums?

Nē, vakcīna pret Covid-19 iedzīvotājiem tiks nodrošināta bez maksas.

Kuriem Latvijas iedzīvotājiem vakcīnas saņemšanai ir priekšroka?

Pirmie vakcīnas saņems mediķi, kuri ārstē Covid-19 pacientus un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NPMD) darbinieki. Pēc tam vakcinēšana turpināsies sociālās aprūpes centros. To saņems pensionāri, operatīvo dienestu darbinieki un skolotāji.

Kad pie vakcīnām varētu tikt pārējā sabiedrības daļa?

Plānots, ka plašāka vakcinācija tiks sākta ar nākamā gada pavasarī.

Vai turpmāk ir nepieciešams testēties uz Covid-19?

Jā, arī turpmāk jānodod analīzes.

Kāpēc nepieciešama dubultā Covid-19 vakcīnas deva?

Pirmā imunitāte veidojas jau pēc septiņām dienām, taču noturīga imunitāte veidojas tikai pēc revakcinācijas, tāpēc ir ļoti svarīgi ierasties uz vakcīnas otrās devas saņemšanu.

Vai pieejams tikai viens pret Covid-19 vakcīnas veids?

Latvijā, tāpat kā citās Eiropas Savienības valstīs, vakcinācija notiek ar farmācijas uzņēmuma "Pfizer" un "BionTech" ražoto vakcīnu. Pagaidām šī ir vienīgā ES reģistrētā vakcīna pret Covid-19, bet jau janvārā beigās plānota "Moderna" un "AstraZeneca" vakcīnu reģistrācija un piegāde. 

Sestdien Latvijā piegādāja 9750 vakcīnas devu, ko saņems 4875 mediķu. Nākamā piegāde plānota 4. janvārī.

Vai tās ir pietiekami plaši testētas?

Jā, šī vakcīna ir testēta atbilstoši ierastajiem standartiem. Pandēmijas dēļ nav bijis atvieglojošu apstākļu ne vakcīnas izstrādes, ne izpētes, ne apstiprināšanas prasībām.

Vai vakcīnai ir blakusparādības?

Pēc vakcīnas saņemšanas vairumā gadījumu netiek izjustas nekādas fiziskas izmaiņas, taču var parādīties apsārtums, galvassāpes, drudzis un citas līdzīgas reakcijas. Tās visas izzūd dažu dienu laikā.

Vai ir cilvēku grupas, kam vakcinēties nevajadzētu?

Ja cilvēks zina, ka viņam ir nopietna alerģija pret kādu no vakcīnas sastāvdaļām, ieteicams konsultēties ar ģimenes ārstu. Tāpat, nepietiekamo pētījumu dēļ, pagaidām netiek vakcinēti bērni, kas jaunāki par 16 gadiem un mātes, kas baro mazuli ar krūti.

Portāls "Apollo" jau vēstīja, ka sestdien, 26. decembrī, Latvijā tika piegādātas vakcīnas pret Covid-19, bet jau pirmdien sākta vakcinācija.

Pirms vakcinācijas pret Covid-19 katram iedzīvotājam ir jāaizpilda informētā piekrišana vakcīnas veikšanai, atbildot uz 13 jautājumiem par savu veselības stāvokli.

Lai izvairītos no iespējamiem sarežģījumiem, pirms vakcīnas saņemšanas personai lūdz atbildēt uz 13 jautājumiem. Ar jā vai nē ir jāatbild uz jautājumu, vai iepriekš bijušas novērotas alerģiskas reakcijas, bijušas nevēlamas parādības pēc citu vakcīnu saņemšanas, bijušas anafilaktiskas reakcijas pēc vakcīnu vai citu injicējamu medikamentu ievades.

Tāpat tiek vaicāts, vai pēdējo 14 dienu laikā saņemta jebkāda cita vakcīna, vai šobrīd ir paaugstināta temperatūra vai citi akūtas infekcijas simptomi, vai cilvēks slimo ar kādām hroniskām kaitēm.

Jāatbild arī uz jautājumu, vai kādreiz ir veikta orgānu transplantācija, vai šobrīd (pastāvīgi vai kursa veidā) tiek lietoti imūnsupresējošie, glikokortikosteroīdie vai bioloģiskie medikamenti.

Sievietēm tiek arī jautāts, vai šobrīd ir iespējama grūtniecība, vai arī bērns tiek barots ar krūti.

Tāpat tiek vaicāts, vai iepriekš ir saņemta kāda Covid-19 vakcīna. Ja ir, tad kāda. Vai pēdējā mēneša laikā bijusi konstatēta saslimšana ar Covid-19 un, vai pēdējo 90 dienu laikā persona ir saņēmusi Covid-19 ārstēšanu ar pasīvo antivielu terapiju.

Pacientiem arī jāparakstās, ka viņi saņēmuši informāciju par to, ka zālēm tiek piemērota papildu uzraudzība. Ikviens tiek informēts, ka par blakusparādībām var ziņot tieši Zāļu valsts aģentūrai interneta vietnē "www.zva.gov.lv", vai klikšķinot uz izvēlnes "Ziņot par zāļu blaknēm" un izvēloties "Pacienta ziņojuma e-veidlapa". Tāpat var interesēties pa tālruni 67078400.

Pacientiem arī jāiepazīstas ar informāciju par vakcināciju, kas sniegta uz vienas A4 lapas puses. Tajā skaidrots, ka vakcīna stimulē imūno sistēmu ražot antivielas, kas pasargā pret Covid-19 infekciju, kā arī uzsvērts, ka vakcīna nesatur pašu vīrusu, tādēļ tā nevar izraisīt saslimšanu ar šo infekciju.

Pacienti tiek informēti, ka pilnvērtīgai imūnās atbildes iegūšanai ir jāsaņem divas vakcīnas devas ar 17 līdz 21 dienas intervālu. Ja pēc pirmās potes saņemšanas ir pagājis ilgāks laiks par noteikto, otrā deva jāievada pēc iespējas drīzāk, bet devas nav jāatkārto. Tiek uzsvērts, ka atsevišķi vienas devas efektivitāte sistemātiskās pētījumu analīzēs nav pierādīta.

Vakcinācijas saņēmēji arī uzzina, ka pēc potes saņemšanas nav nekādu ierobežojumu atgriezties ikdienas dzīvē, tostarp, drīkst mazgāties, sportot un tamlīdzīgi.

Materiālā arī norādīts, ka vakcināciju nedrīkst ievadīt, ja ir bijusi anafilakse jeb alerģiska reakcija pēc iepriekšējās konkrētās vakcīnas devas saņemšanas, ir zināma anafilake pret kādu no vakcīnas komponentēm vai ir bijusi smaga alerģiska reakcija pret kādu citu vakcīnu vai injicējamu terapiju.

Tiek skaidrots, ka tipiskās iespējamās reakcijas pēc vakcinācijas ir sāpes, pietūkums apsārtums, nieze un siltuma sajūta injekcijas vietā. Tomēr tās ir viegli noritošas un pāriet pašas no sevis.

Tāpat iespējama paaugstināta ķermeņa temperatūra, muskuļu un locītavu sāpes, galvassāpes un miega traucējumi, slikta pašsajūta, nogurums, reibonis, slikta dūša, vemšana.

Parasti šie simptomi izzūd vienas līdz trīs dienu laikā un ārstēšana nav nepieciešama, norādīts materiālā.

Pilnībā nevar izslēgt alerģiskas reakcijas, lai gan saistībā ar vakcināciju tās sastopamas reti. Tādēļ, veicot vakcināciju, būs pieejams atbilstošs neatliekamās palīdzības aprīkojums un zāles, uzsvērts pacientiem.

"Kā jebkuru zāļu ievadīšana, nav izslēdzama nezināmu nevēlamu notikumu parādīšanās. Ja pēc imunizācijas parādās smagi simptomi vai blakusparādības, Jums nekavējoties par to jāinformē savs ārsts," izceltā drukā uzsvērts vakcīnas saņēmējiem.

Seko Apollo arī Instagram - viss aizraujošais, skaistais un svarīgais vienuviet!

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu