T 12.05.2021.

Slimnīcu noslodzei pieaugot, Cipule sagaida, ka pirmdien tiks pieņemti papildu lēmumi gultu skaita palielināšanai

NMPD direktore Liene Cipule

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Pirmdien noteikti tiks pieņemti papildu lēmumi, kā turpmāk veidot gultas Covid-19 pacientiem, intervijā TV3 raidījumā "900 sekundes" sacīja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktore Liene Cipule.

Viņa teica, ka pēdējās divas dienas attiecībā uz pieejamo gultu skaitu ir bijušas ļoti sarežģītas.

Dienesta direktore uzsvēra, ka vairāk būs jārunā par intensīvās terapijas gultu nodrošināšanu. Brīvdienās bijušas situācijas, kad ir nepieciešamās tehnoloģijas, bet trūkst personāla. "Līdz ar to ir problēmas šīs gultas izvērst un nodrošināt palīdzību," sacīja Cipule.

Viņa arī pauda cerību, ka šodien pēc brīvdienām notiks apjomīgāka pacientu izrakstīšana no stacionāriem, mazinot spriedzi jaunu pacientu nogādāšanai tajos.

Pēc viņa teiktā, pēdējā laikā NMPD izsaukumu iemesli ir kļuvuši smagāki - gan pie Covid-19 pacientiem, gan citiem.

"Pacienti tiešām zvana tikai tajos gadījumos, kad ir nopietni notikumi," viņa akcentēja.

Video: "900 sekundes" intervija ar Lieni Cipuli

Cipule aģentūrai LETA iepriekš arī sacīja, ka jāmeklē mehānismi personāla, īpaši augsta līmeņa, piesaistei slimnīcām.

Viņa klāstīja, ka aizvadītajās brīvdienās slimnīcu gatavība attiecībā uz gultasvietu veidošanu Covid-19 pacientiem bijusi diezgan augsta, taču ir jūtams personāla trūkums. Īpaši grūta situācija ir tieši ar augsta līmeņa personālu, kas ir spējīgs strādāt ar intensīvās terapijas pacientiem.

"Tas būs centrālais jautājums, kā piesaistīt papildu resursus no visas sistēmas. Lielākoties pašlaik slimnīcas tiek galā tikai ar saviem resursiem, bet kopumā sistēmā ir šīs pieejamās darba rokas.

Jāsaprot mehānismi, kā viņi var tikt piesaistīti tur, kur tas ir nepieciešams, lai mēs varam šīs papildu gultas veidot," skaidroja NMPD vadītāja.

Viņa pieļāva, ka speciālistus varētu piesaistīt no privātajām ārstniecības iestādēm, iestādēm, kur pašlaik ir ierobežota kādu pakalpojumu nodrošināšana, vai ambulatorajām nodaļām.

Pēc Cipules paustā, slimnīcas strādā ar studentu piesaisti, taču studenti var atbalstīt kolēģus aprūpes nodrošināšanā. Savukārt gadījumos, kad nepieciešama augstāka līmeņa palīdzība, vajadzīgi pieredzējuši mediķi.

"Spēkā esošais darba attiecību un pārējais regulējums pašlaik īsti neļauj norīkot, mobilizēt, piespiest kādu strādāt," atzina NMPD vadītāja, piebilstot, ka risinājumi personāla piesaistei stacionāriem būs jāatrod.

Viņa ari atzina, ka mehānismu meklēšana nebūs viegla, jo jau pirms tam darbam uzrunātas dažādas mediķu grupas, ir solītas un arī izmaksātas piemaksas.

"Ilgtermiņā ir vērts domāt par apjomīgiem risinājumiem, jo esošais personāls izdeg. Situācija ir ļoti stresaina, tā nav izturama ilgi, un lēmumiem būs jābūt ļoti nopietniem," uzsvēra Cipule.

Jau ziņots, ka atsevišķās slimnīcās Covid-19 pacientiem paredzēto gultasvietu noslodze pārsniedz 100%, brīvdienās aģentūrai LETA sacīja Cipule.

Turklāt atsevišķās slimnīcās rodas grūtības ar intensīvās terapijas un reanimācijas gultu nodrošināšanu, viņa neslēpa.

Viņa pastāstīja, ka pašlaik 12 slimnīcās "vairāk vai mazāk ir traumēta neatliekamo pacientu uzņemšana". Situācija esot ļoti atšķirīga pa slimnīcām un reģioniem, taču kopējo stāvokli Cipule raksturoja kā ļoti sarežģītu.