Reaģējot uz valdības pieņemto lēmumu par mutes un deguna aizsegu obligātu lietošanu, "Vecāku alianse", apkopojot citu valstu pieredzi, Pasaules Veselības organizācijas (PVO) ieteikumus un pētījumus, nosūtījusi valdībai atklātu vēstuli, kurā pauž bažas par sasteigto lēmumu, kā arī dialoga trūkumu ar vecākiem un pedagogiem, pieņemot šo lēmumu.
Jēkabsone stāstīja, ka valdība plāno nodrošināt skolēniem auduma mutes un deguna aizsegus, kuri tiks izgatavotas pēc Francijas standarta "Afnor Spec S76 - 001:2020", un tiks šūti uzņēmumā SIA "Solutions" Latvijā.
Iepazīstoties ar standartu, vecāki secinājuši, ka šīs maskas nav paredzētas obligātai lietošanai, bet tikai brīvprātīgi. Tāpat, arī no standartā pieejamās informācijas izriet, ka maskas nav testētas uz vīrusu un baktēriju filtrāciju, bet ir testētas tikai uz divu veidu daļiņām - parafīnu eļļu un nātrija hlorīdu (NaCl), kas filtrē daļiņas līdz 70% trīs mikronu lielumā. Tāpat nav datu par nulles negatīvajiem blakus efektiem, kas var rasties, bērniem ikdienā lietojot mutes un deguna aizsegus, pauda Jēkabsone.
Viņa norādīja uz virkni jautājumu par to, kā skolā tiks nodrošināta higiēnas prasībām atbilstoša masku lietošana, proti, vai rokas mazgās pēc katras maskas uzlikšanas un noņemšanas, kur un kā maskas glabās, pareizi kops, un citi svarīgi aspekti, kas ir iekļauti arī masku lietošanas instrukcijā. Tas prasa īpašu darba organizāciju un sagatavošanos. Biedrības pārstāvei arī neesot skaidrs, vai skolotāji tiks apmācīti, kā rīkoties situācijās, ja maskas lietošana bērniem radīs kādas veselības vai pašsajūtas problēmas.
Jēkabsone sacīja, ka pasaulē masku lietošana bērniem ikdienā ir jauna prakse. Pēc viņas teiktā, nav ne pētījumu, ne faktu, kas apstiprinātu masku efektivitāti, drošību vai iespējamo kaitējumu bērniem ilgtermiņā. Uz to norādot arī PVO oficiālā informācija un ieteikumi par aizsargmasku lietošanu bērniem Covid-19 pandēmijas apstākļos.
Iepazīstoties ar šiem ieteikumiem, biedrība vēlas vērst arī likumdevēju uzmanību uz konkrētiem aspektiem par masku lietošanu bērniem mācību iestādēs. Pamatoti pierādījumi, lai mazinātu Covid-19 izplatību, par to, vai bērniem masku lietošana nodara kaitējumu, vai masku lietošana ir ieguvums, ir ļoti niecīgi, lai izdarītu atbilstošus secinājumus, uzsvēra Jēkabsone.
Pēc viņas paustā, par šo tēmu esot veikti vairāki pētījumi gripas sezonas laikā. Apkopotie PVO secinājumi liecinot, ka maskas kā aizsardzības līdzeklis nav efektīvs, īpaši jaunāko klašu vecuma bērniem. Cits pētījums esot atklājis, ka bērniem vecumā līdz 15 gadiem vēlamie rezultāti aizsardzībā pret vīrusiem netiek sasniegti.
Klīniskajā pētījumā "Klasteru randomizēts auduma masku izmēģinājums salīdzinājumā ar medicīniskajām maskām veselības aprūpes darbiniekiem", kur tika pētītas auduma sejas masku nēsāšana pret medicīnas masku nēsāšanu veselības aprūpes darbiniekiem SARS novēršanai, tika konstātēts, ka auduma sejas masku dubultais slānis veicināja augstu mitruma vidi, kas noveda pie palielināta infekciju riska, atstāstīja "Vecāku alianses" pārstāve.