S 16.01.2021.

"Visi Latvijas iedzīvotāji aicināti vēl stingrāk ievērot profilakses pasākumus." Kas līdz šim zināms par arī Latvijā atklāto jauno Covid-19 paveidu?

Covid-19. Ilustratīvs attēls.

FOTO: Chokniti Khongchum/Shutterstock

Pērnā gada decembra vidū pasauli pāršalca ziņas par jaunu koronavīrusa paveidu, kas strauji izplatījās Lielbritānijā. Nu jaunā Covid-19 paveida gadījums atklāts arī pie mums Latvijā. Kas līdz šim zināms par atklāto vīrusu Latvijā, centās noskaidrot portāls "Apollo.lv".

"Veicot Covid-19 paraugu sekvenēšanu, Latvijā ir konstatēts Covid-19 jaunais variants, kas konstatēts Apvienotajā Karalistē," portāls "Apollo.lv" noskaidroja Slimības profilakses un kontroles centrā (SPKC). Šis gadījums ir saistīts ar ceļojumu uz Apvienoto Karalisti.

Slimniekam šobrīd noteikti visi nepieciešamie drošības pasākumi, tāpat epidemiologi vērš uzmanību, ka, "atgriežoties no Apvienotās Karalistes un Dienvidāfrikas republikas, cilvēkiem jāveic Covid-19 tests un ļoti rūpīgi jāievēro pašizolācijas prasības".

"Rekomendējam testu veikt arī pašiozolācijas devītajā dienā, jo slimība var attīstīties," uzsver SPKC.

4

"Savukārt visi Latvijas iedzīvotāji tiek aicināti vēl stingrāk ievērot iepriekš zināmos profilakses pasākumus – distancēšanos, rūpīgu roku mazgāšanu vai dezinficēšanu un uzturēšanos savā mājsaimniecībā iespēju robežās."

Slimības gaita jaunajam variantam neatšķiras no esošā Covid-19 Latvijā.

Ņemot vērā ziņas par jaunu Covid-19 paveidu, Latvija, līdzīgi kā citas Eiropas valstis, bija aizliegusi pasažieru pārvadājumus uz Lielbritāniju no 21. decembra līdz 1. janvārim. Tagad nolūkā mazināt jauno koronavīrusu celmu izplatīšanās risku visiem, kas atgriežas no Apvienotās Karalistes un Dienvidāfrikas Republikas (DĀR), ir stingri jāievēro desmit dienu pašizolācijas prasības un jāveic Covid-19 tests pēc ierašanās Latvijā un pašizolācijas perioda beigās, proti, devītajā dienā.

SPKC iepriekš vēstīja, ka atsevišķi gadījumi saistībā ar Covid-19 mutāciju atklāti arī Dānijā, Nīderlandē, Islandē un Austrālijā. Kopumā jaunais variants konstatēts aptuveni 45 valstīs.

"Ir pierādīts, ka jaunā koronavīrusa SARS-CoV-2 variants izveidojies dažādu mutāciju rezultātā," iepriekš norādīja SPKC pārstāve Ilze Arāja.

4

Vairāku pētījumu rezultāti liecinot, ka šim koronavīrusa variantam ir raksturīga straujāka izplatīšanās spēja - līdz pat 70% salīdzinājumā ar līdz šim cirkulējošiem SARS-CoV-2 celmiem.

Aktuālākās ziņas