S 6.03.2021.

Piesiets pie gultas, badināts un izslāpis. Mazmeita šokēta par ārstēšanās apstākļiem Dobeles slimnīcā

FOTO: Ekrānuzņēmums no video

Sieviete no Pierīgas joprojām pārdzīvo par vectēva nokļūšanu uz Dobeles slimnīcas operāciju galda, taču vēl lielāku šoku radījuši apstākļi, kādos vectēvs atradās pēc mediķu veiktajām manipulācijām, vēsta TV3 raidījums "Bez Tabu".

Pacienta mazmeita atklāj, ka 93 gadus vecajam kungam tika veikta gūžas operācija, kas gūta pēc kritiena. Sākotnēji bija paredzēts, ka pensionāru vedīs uz Jelgavas slimnīcu, taču Covid-19 apstākļu dēļ pacients tika nogādāts Dobeles slimnīcā. Mazmeita arī norāda, ka vēl pirms operācijas sirmgalvis bija sazvanāms, protams, paužot satraukumu par gaidāmo operāciju.

Neilgi pēc operācijas tuvinieki nevarēja sazvanīt sirmo kungu. Savukārt vēl pēc dienas, sazinoties ar slimnīcas nodaļu, saņemts apstpirinājums, ka operācija noritējusi veiksmīgi.

"Uz jautājumu, kāpēc vectēvs neatbild uz telefonu, mums pateica, ka viņš ir piesiets pie gultas. Uz jautājumu, kāpēc, mums pateica, ka viņš pēc operācijas esot uzvedies neadekvāti, gribējis kāpt ārā no gultas. Lai netraumētu sevi, viņš tika piesiets pie gultas," stāsta pacienta mazmeita.

Vēlāk izdevies sazvanīt vectēvu, kurš sūdzējies, ka vēl joprojām esot piesiets pie gultas. Telefonu tobrīd pie auss esot turējis kāds no slimnīcas darbiniekiem. Palātā citu pacientu nebija. Vectēvs arī sūkstējies, ka tiekot badināts, ir izslāpis un ar sausu muti.

"Mēs bijām arī aizbraukuši uz slimnīcu. Protams, klāt pie viņa mūs nelaida. Mēs aizvedām higiēnas preces, ūdeni. Runājot ar māsiņu, viņa teica, ka vectēvam viss ir kārtībā. Jautājām, vai viņš ir piesiets, viņa teica, ka – nē. Kaut gan nākamajā dienā es zvanīju, viņš [vectēvs] teica, ka ir piesiets pie gultas," sieviete stāsta.

Ar 93 gadus veco kungu ģimene satikās pēc divām slimnīcā pavadītām nedēļām.

"Nu, un saņemšanas brīdis bija šokējošākais. Vectēvs bija nokrities. Protams, mēs viņu nevarējām nosvērt, bet tas bija acīm redzami, ka tie bija vismaz 4, 5 kilogrami.

5

Parunāt viņš, izrādās, nevarēja, jo viņam divu nedēļu laikā nebija ielikta protēze, kā rezultātā deformējās žoklis. Tā mums teica ar medicīnu saistīts cilvēks. Vectēvs teica, ka divu nedēļu laikā viņš praktiski bijis piesiets pie gultas. Ir varējis grozīt tikai galvu. Dzirdināts, ēdināts viņš ir vienreiz dienā. Vēl pie tam tas ir bijis, grūžot rīklē tā, ka viņš ir domājis, ka nosmaks," par vectēva pieredzi slimnīcā stāsta sieviete.

Situāciju komentējis Dobeles slimnīcas valdes priekšsēdētājs Leons Zariņš.

"Tā kā ir medicīniskas indikācijas, kā valstī ir reglamentētas, tad īslaicīgi, lai nenodarītu kaitējumu pacients pats sev, tas [fiksācija] tiek izdarīts atsevišķos gadījumos.

5

Vai ir konkrēti šajā gadījumā noticis, es nevaru atbildēt, jo personāls man nav ziņojis par tādu gadījumu. Arī dokumentācijā medicīniskajā nav atrodama šāda norāde, ka pacients ir bijis fiksēts," viņš skaidro.

Zariņš nenoliedz, ka reizēm slimnīcā pacienti tiek fiksēti, taču par konkrēto pacientu slimnīcas vadītājs ir pārliecināts, ka personāls nemelo.

Slimnīcas vadītājs vēl arī norāda, ka, ņemot vērā, ka pacients neesot atradies Covid-19 nodaļā, neraugoties uz ārkārtējo situāciju, pacienta meitai tomēr tikusi dota iespēja klātienē apmeklēt sirmo kungu, lai pārliecinātos par ārstēšanās apstākļiem, taču neviens neesot ieradies. 

Sirmgalvja radinieki apsver iespēju vērsties uzraugošajā institūcijā – Veselības inspekcijā, lai izmeklētu notikušo Dobeles slimnīcā un medpersonāla rīcību.

Sazinoties arī ar Veselības inspekciju, Veselības aprūpes departamenta vadītāja Dace Roze uzsvēra, "ja slimnīcā bijusi pacienta fiksēšana, tad par to noteikti ir jābūt ierakstam pacienta medicīnas kartē". Katrā ziņā, inspekcija pašreiz ir informēta, taču, lai veiktu tālākas darības, ir nepieciešams iesniegums no pacienta vai tuviniekiem.

Video: "Bez Tabu" sižets

Seko Apollo arī Instagram - viss aizraujošais, skaistais un svarīgais vienuviet!