O, 30.05.2023.

Veterinārārsts skaidro, kādas ir kaķu koronavīrusa pazīmes

Apollo.lv
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 2
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: gowithstock/Shutterstock

Kaķi var saķert vīrusus līdzīgi kā cilvēki. Ķepaiņus var skart ne tikai Covid-19, bet arī īpašs kaķu koronavīruss FCoV. Kā to atpazīt un kā rīkoties saimniekam, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" pastāstīja Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Veterinārmedicīnas fakultātes dekāns, veterinārmedicīnas doktors Kaspars Kovaļenko.

Daudzi dzīvnieki ar kaķu koronavīrusu inficējas jau agrā vecumā un sadzīvo visu mūžu, jo tas atrodas zarnu epitēlijā. Laika gaitā notiek gēnu jeb punktveida mutācijas, un tās iegūst spēju labāk inficēt imunitātes šūnas, kā rezultātā var attīstīties kaķu infekciozais peritonīts, kas krietni samazina dzīvnieka dzīvildzi – no diagnozes uzstādīšanas brīža tam atlikuši apmēram pieci mēneši.

Simptomi infekcijas slimībām kaķim ir līdzīgi kā cilvēkam – klepošana, šķaudīšana, iztecējumi no acīm, diareja jeb caureja. Jebkurā gadījumā, ja dzīvniekam novērojami kādi saslimšanas simptomi, jāvēršas pie veterinārārsta.

Pasaules zinātniskā informācija jau no pavasara liecina, ka atsevišķu sugu dzīvnieki var inficēties arī Covid-19, radio atgādināja Kovaļenko. Šobrīd apstiprinājies, ka ar Covid-19 var inficēties kaķi, suņi, ūdeles, truši, cūkas, govis un citi dzīvnieki, taču ne visi to nodod tālāk.

LLU veiktais pētījums liecina, ka klaiņojošajiem kaķiem šis vīruss nav konstatēts, tomēr to organismā ir Covid-19 antivielas, kas nozīmē, ka tas iegūts no kādas virsmas dabā, iespējams,  saskaroties ar cilvēku augšējo elpceļu izdalījumiem.

Pētījuma ietvaros paraugi ievākti arī no kaķiem, kuri dzīvo mājsaimniecībās, kur ir Covid-19  pozitīvi cilvēki, taču vīruss dzīvnieku organismos nav atrasts. Cilvēkam, kuram novērojamas infekcijas pazīmes, nav ieteicams doties pie dzīvniekiem, piemēram, patversmē, audzētavā vai saimniecībā jeb vietās, kur ir liels dzīvnieku blīvums, jo pieredze rāda, ka šo slimību var nodot ūdelēm, cūkām un, iespējams, citiem dzīvniekiem.

"Pēc Pasaules Dzīvnieku veselības organizācijas informācijas kaķis var nodot kaķim šo vīrusu, un arī vairākos pētījumos tas ir pierādīts," apliecināja Kovaļenko.

Speciālisti iesaka kaķus, kas tikko atvesti uz patversmi, paturēt karantīnā un parūpēties par to izolāciju pirms saskarsmes ar pārējiem kaķiem.

Mājas kaķim, kurš nedodas ārā, saslimt ar šo vīrusu ir maza iespēja, tomēr to nevar izslēgt.

"Kaķi kā dzīvnieki var būt daudzu infekcijas slimību pārnēsātāji, tie ir ciešā kontaktā ar cilvēkiem, tāpēc laišana ārā nav tā pati labākā doma," radio atzina Kovaļenko.

Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 2

Tēmas

Redaktors iesaka
Lasītākais šobrīd
Nepalaid garām
Uz augšu