Veinbergs tolaik taisnojās, ka tikai pildījis tiesas spriedumu. Un daļu uzņēmējas līdzekļu paspēja aizskaitīt uz Igauniju. Taču apkrāptās uzņēmējas ģimene viņam neticēja un vērsās policijā. Veinbergs labi pazina konkrēto uzņēmēju, jo pirms tiesu izpildītāja karjeras ir pie viņas strādājis.
Otrs gadījums bija pirms četriem gadiem. Kad ar multiplo sklerozi sirgstoša parādniece salīdzinoši neliela gāzes parāda dēļ piedziņas procesā zaudēja savu māju Mārupē.
Abos gadījumos Veinbergs stāvējis tuvu klāt, un abos gadījumos viņa darbība tikusi vērtēta, taču pārkāpumi nav atklāti.
Tagad jaunās informācijas kontekstā tieslietu ministrija pārbaudīs arī iepriekšējo lietu materiālus.
Ministrija vētīs arī notāres Ingas Muciņas darbību, jo viņa lika viltoto vekseli atmaksāt. Tāpat pensionāres neesošā parāda atmaksu bezstrīdu procesā apstiprināja tiesa. Ne notāre, ne tiesnese neuzskata, ka būtu pārkāpušas likumus un taisnojas, ka parakstu īstumu pārbaudīt nevarot.
"Tīri juridiski es tiešām no savas puses nesaredzu pārkāpumus, izskatot šo te pieteikumu! Vienīgi varu teikt, ka tīri cilvēcīgi man, protams, ir žēl, ir sāpīgi, ir skumji par tādu notikušu faktu. Ir nepieļaujami un nepiedodami apkrāpt vecus cilvēkus, un man tiešām ir ļoti žēl, ka mans pieņemtais lēmums ir bijis par pamatu šādām te noziedzīgām darbībām," norāda Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas tiesnese Žanna Zujeva.
"Mēs redzam, ka tur notārs visu ir izdarījis atbilstoši vekseļa likumā paredzētajām darbībām. Tā kā tur nekādu pārmetumu notāram, kolēģei šajā stadijā nav," pauž Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētājs Jānis Skrastiņš.
Vekselis ir dokuments, par to, ka kāda personai aizdod otrai naudu. Vekseļus nekur nereģistrē, un neviens neinteresējas par naudas izcelsmi un, vai tāda vispār ir. Tikai pie naudas atprasīšanas klāt ir notārs, tad to apstiprina tiesa, un visbeidzot tiesu izpildītājs naudu piedzen.
Vekseļa likums ir pieņemts pagājušā gadsimta 30 gados. Toreiz tā bija viena no retajām aizņemšanās formām ar stingru regulējumu. Tagad likums ir novecojis un, neskatoties uz vairākkārtējiem labojumiem, mūsdienām neatbilstošs.
Pirms vairākiem gadiem notāri kopā ar Valsts ieņēmumu dienestu rosināja, ka vienkāršo vekseli ar summu virs 3 tūkstošiem, jāapstiprina pie notāra. Tomēr izmaiņas vekseļa likumā tālāk par tieslietu ministriju netika.
"Šeit ir reāls caurums likumā. Neviens to nekontrolē. Šī vekseļa forma ir arhaiska, novecojusi, mūsdienām neatbilstoša. Mūsu vēlme būtu, ka likumdevējs šādu formu bezstrīdus kārtībā likvidētu. Viņa (šāda kārtība) būtu atceļama," norāda Skrastiņš.
Tā kā vekseļu reģistra nav, ir neiespējami noteikt, cik daudzi lieto šādu aizņēmumu formu.
Tā kā prokuratūra lūgusi uzlikt arestu sirmgalves dzīvoklim, kādu laiku Eleonora Ļaksa būs pasargāta no izlikšanas no sava vienīgā mājokļa. Taču, neskatoties uz acīmredzamo krāpšanu, būs vajadzīgs vēl ilgs laiks un tiesas lēmumi, lai pensionāre varētu mierīgu sirdi, kā viņa sacīja "pavadīt mūža novakari" savās mājās.