Pk 26.02.2021.

Epidemiologs pieļauj, ka Latvijā jau ir vairāk nekā pieci ar jauno Covid-19 paveidu inficētie

Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Ņemot vērā, ka pieci līdz šim atklātie ar jauno Covid-19 paveidu inficētie visi ir vienas ģimenes locekļi, pastāv iespēja, ka ar šo paveidu inficējušies arī citi šīs ģimenes locekļi, kuri netika tikpat padziļināti izmeklēti, žurnālistiem pavēstīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāvis, epidemiologs Jurijs Perevoščikovs.

Viņš piebilda, ka viens ir sekundāras inficēšanās gadījums, kad kāds inficējies ar jauno paveidu, jo bijis kontaktā ar kādu, kurš atgriezies no Lielbritānijas.

Tāpat epidemiologs atklāja, ka pastāv iespēja, ka jaunais paveids jau izplatās Latvijā, tomēr ne gana intensīvi, lai izraisītu eksponenciālu gadījuma skaita pieaugumu. "Mēs redzam tikai aisberga virsotni. Ļoti daudz cilvēku varbūt arī nebija testēti un ir daudzi cilvēki, kuri iebraukuši ar citiem transporta līdzekļiem, sākot no decembra sākuma. Mēs pieļaujam, ka šis vīruss, līdzīgi kā citās Eiropas valstīs, ir izplatījies," sacīja epidemiologs.

Pēc viņa sacītā, lai Latvijā sāktos trešais Covid-19 "vilnis" un šis jaunais paveids sāktu eksponenciālu izplatību, ir nepieciešams laiks un esošo ierobežojumu mazināšana. Eksperta ieskatā Latvijā ieviestie drošības pasākumi un ierobežojumi ir bijuši gana stingri, lai līdz šim novērstu šādu scenāriju, kamēr vienlaikus tas ir arī ļāvis panākt nosacītu stabilitāti esošajos saslimstības rādītājos.

Kā ziņots, SPKC pārstāve Ilze Arāja aģentūrai LETA iepriekš pavēstīja, ka jaunais Covid-19 paveids Latvijā varētu strauji izplatīties tikai pēc tā lokālas nostabilizēšanās, un šobrīd dati neuzrāda vietēju tā izplatīšanos.

Kā atzīmēja Arāja, bažas par jaunu Covid-19 paveidu strauju izplatību vērojamas visā pasaulē, jo jaunas mutācijas atrastas gan Lielbritānijā, gan Brazīlijā, gan Dienvidāfrikā.

SPKC iepriekš uzsvēra, ka jaunais Covid-19 variants pēc slimības smaguma norises neatšķiras no esošā, bet tā atšķirība ir augstāks lipīgums, proti, jaunais Covid-19 paveids nav bīstamāks par esošo.

SPKC iepriekš vēstīja, ka atsevišķi gadījumi saistībā ar Covid-19 mutāciju atklāti arī Dānijā, Nīderlandē, Islandē un Austrālijā.

Ir pierādīts, ka jaunā koronavīrusa SARS-CoV-2 variants izveidojies dažādu mutāciju rezultātā, iepriekš norādīja SPKC pārstāve Ilze Arāja. Vairāku pētījumu rezultāti liecinot, ka šim koronavīrusa variantam ir raksturīga straujāka izplatīšanās spēja - līdz pat 70% salīdzinājumā ar līdz šim cirkulējošiem SARS-CoV-2 celmiem.

Seko Apollo arī Instagram - viss aizraujošais, skaistais un svarīgais vienuviet!

Aktuālākās ziņas