O 2.03.2021.

Ne visi sauszemes pārvadātāji pārbauda Covid-19 testus

AS "Rīgas starptautiskā autoosta" teritorija

FOTO: Evija Trifanova / LETA

Kopš 25. janvāra Latvijā var ieceļot, līdz ar "Covidpass" uzrādot arī negatīvu Covid-19 testu, kas veikts pēc starptautiski atzītas precīzākas metodes. To sauc arī par PCR testu. Tam jābūt veiktam ne agrāk kā 72 stundas pirms iebraukšanas. Par to, lai šāds tests būtu veikts, ir atbildīgs pats braucējs. To stingri pārbauda aviopārvadātāji, taču ne sauszemes pārvadātāji, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma".

Iebraukšanai Latvijā negatīvu testu vajadzēja jau no 15. janvāra, tad derēja arī cita veida testi. Pagājušajā ceturtdienā kāds Latvijas Sabiedrisko mediju skatītājs, atgriežoties no komandējuma Vīnē, pārliecinājās, ka negatīvu Covid-19 testu pieprasa aviokompānijas un dara to rūpīgi.

Vīrieti kopā ar kolēģiem neielaida lidmašīnā, skaidrojot, ka viņi uztaisījuši nepareizo testu. Lai atgrieztos Latvijā, viņi devās ceļā ar vilcienu no Vīnes Austrijā uz Varšavu Polijā. Iekāpjot vilcienā pirms astoņu stundu brauciena, testu neprasīja.

Vīrietis bija patīkami pārsteigts, ka pa vilcienu staigāja kontrolieris un apsargs, kas skatījās, lai maskas visiem būtu virsū. "Un visi bija disciplinēti un ar tām maskām arī sēdēja," pastāstīja vīrietis.

Nākamais brauciena posms bija brauciens ar autobusu no Varšavas Polijā uz Rīgu. Un arī tur neviens negatīva Covid-19 testa rezultātu neesot prasījis.

"Kāpjot iekšā, prasīja tikai vienīgi biļeti, un tas arī viss. Autobuss bija pārpildīts. Faktiski viena vai divas brīvas vietas bija. Tā lapa man bija līdzi, bet neviens neprasīja parādīt. Es sāku pamanīt, ka cilvēki atslābinās, iekāpj autobusā, sāk pamazām maskas noņemt, un neviens viņiem neaizrādīja," norādīja ceļotājs.

Viņa ceļojums pa sauszemi aizņēmis aptuveni 20 stundas, un to laikā negatīvs Covid-19 tests tā arī nav bijis jāuzrāda.

Autopārvadātājs "Ecolines", kas veica minēto reisu no Varšavas, norādīja, ;ka pašlaik mēģina precizēt informāciju.

"Mēs jau saņēmām šo sūdzību, viņa tiek izskatīta, un pasažierim būs arī atbilde no mūsu puses. No 15. datuma mums ir tādi noteikumi, bet es nevaru atbildēt par visiem stjuartiem," komentēja "Ecolines".

Autotransporta direkcijā norādīja, ka pasažieru pārvadājumu skaits pandēmijas laikā ir mazinājies, tomēr regulāri starptautiskos reisus veic "Olego transportas", kas brauc no Rīgas līdz Klaipēdai, "Ecolines", kas brauc uz Vāciju, Poliju un Igauniju, kā arī "Lux Express" – no Rīgas uz Tallinu.

Starptautiskajos pārvadājumos nav piemērojama prasība par transportlīdzekļa piepildījumu. Masku lietošana gan ir obligāta, taču ievērošana paliek pasažiera ziņā.

"Pārvadātājs nedrīkst uzņemt pasažieri, ja nav "Covidpass" un ir tests vai nu pozitīvs, vai šī testa nav.

Pārvadātājam ir pienākums izpildīt šīs prasības, un pārvadātājam var tikt piemērots administratīvais sods par šo prasību neizpildīšanu," skaidroja direkcijas pārstāve Zane Plone.

Viņa norādīja, ka juridiskām personām par pārkāpumu var piemērot sodu, sākot no 140 līdz 5000 eiro. Cik daudziem pārvadātājiem tas varētu būt ticis piemērots, pagaidām apkopotas informācijas nav. Savukārt Valsts robežsardze norādīja, ka pārbaudes uz sauszemes autoceļiem veic izlases kārtā.

"Uz iekšējām sauszemes robežām mēs vairāk fokusējamies uz privāto transportu. Kopš 7. decembra sadarbībā ar Zemessardzi un Valsts policiju veicam pastiprinātu imigrācijas kontroli iekšējās robežas tuvumā. Līdz ar to izvēles kārtībā veicam ieceļojošo personu kontroli un lūdzam uzrādīt [testu]," pastāstīja robežsardzē.

Latvijas valstspiederīgie valstī tiek ielaisti neatkarīgi no tā, vai ir veseli vai slimi, taču neatkarīgi no tā ir jāuzrāda aizpildīts "Covidpass" un jāievēro pašizolācija. Kopš 15. janvāra robežsardze pārbaudījusi 10 tūkstošus ieceļojušo, un par nespēju uzrādīt negatīvu Covid-19 testu pie administratīvās atbildības saukti 176 cilvēki.

Aktuālākās ziņas