"AstraZeneca" izvairās no atbildības? Farmācijas uzņēmums atcēlis tikšanos ar ES par Covid-19 vakcīnu piegādēm

AstraZeneca. Ilustratīvs attēls

FOTO: Reuters/ScanPix

"AstraZeneca" ir atteikusies no trešdien, 27. janvārī, plānotās tikšanās ar Eiropas Savienības (ES) pārstāvjiem, lai apspriestu Covid-19 vakcīnu piegādes, ziņu aģentūrai "Reuters" paziņojusi ES amatpersona.

ES turpina lūgt "AstraZeneca" sniegt sīkākus paskaidrojumus par paziņojumu samazināt vakcīnu piegādes pirmajā ceturksnī.

Portāls "Apollo.lv" jau ziņoja, ka farmācijas uzņēmuma "AstraZeneca" vadītājs Paskāls Sorio otrdien, 26. janvārī, paziņojis, ka "AstraZeneca" nepārdod citām valstīm Covid-19 vakcīnas devas, ko pasūtījusi Eiropas Savienība (ES).

Vakcīna, kuru "AstraZeneca" izstrādāja sadarbībā ar Oksfordas Universitāti, jau tiek izplatīta Lielbritānijā, bet Eiropas Savienība vēl nav apstiprinājusi tās izmantošanu. Gaidāms, ka Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) 29. janvārī lems par šīs vakcīnas izmantošanas apstiprināšanu.

"AstraZeneca" pagājušajā nedēļā paziņoja, ka tās Covid-19 vakcīnas piegādes Eiropas Savienībai būs "mazākas, nekā sākotnēji bija gaidāms", jo šīs vakcīnas ražotnē ir sarucis ražošanas apjoms.

ES nosodīja "AstraZeneca" par kavēšanos ar vakcīnas piegādēm, un ES veselības un pārtikas drošuma komisāre Stella Kirjakidu pirmdien paziņoja, ka ES plāno sākt izsekot vakcīnas sūtījumus uz valstīm, kas neietilpst blokā.

ES līdz šim ir apstiprinājusi divas Covid-19 vakcīnas, no kurām vienu izstrādāja ASV kompānija "Pfizer" un Vācijas uzņēmums "BioNTech", bet otru - ASV uzņēmums "Moderna".

Arī uzņēmums "Pfizer" ir paziņojis, ka vakcīnu piegādes kavēsies.

Piegāžu kavēšanās draud izjaukt ES vakcinācijas programmas un palielinājusi spiedienu uz Eiropas Komisiju (EK), kas vienojās par vakcīnu iegādi visu 27 ES dalībvalstu vārdā.

Sorio norādīja, ka Lielbritānija, kas izstājusies no ES un paudusi pārliecību, ka saņems visas pasūtītās vakcīnas devas, sāka savu vakcinācijas programmu trīs mēnešus agrāk.

"Tāpēc ar Lielbritāniju mums bijuši papildu trīs mēneši, lai novērstu visas problēmas," sacīja Sorio.

"AstraZeneca" vakcīna tiek uzskatīta par ļoti svarīgu globālajā vakcinācijā pret Covid-19, jo to ir lētāk saražot un to var uzglabāt ledusskapja temperatūrā.

"AstraZeneca" pagājušajā gadā paziņoja, ka vienojusies ar EK, ka ES tiks piegādātas līdz 400 miljoniem vakcīnas devu.

"Tiklīdz saņemsim apstiprinājumu no EZA, (..) mēs nekavējoties piegādāsim Eiropai vismaz trīs miljonus devu," paziņoja Sorio.

"Mērķis ir piegādāt 17 miljonus devu līdz februārim," viņš piebilda.

Plānots, ka Eiropa februārī saņems 17% no "AstraZeneca" produkcijas, norādīja Sorio.

Aktuālākās ziņas