Reaģējot uz pētījuma datiem, Dienvidāfrika nesāks vakcināciju ar "AstraZeneca" vakcīnu

Vakcīna. Ilustratīvs attēls.

FOTO: Shutterstock

Dienvidāfrikas Republika atteikusies no plāna sākt vakcināciju pret Covid-19 ar Lielbritānijas un Zviedrijas farmācijas uzņēmuma "AstraZeneca" izstrādāto vakcīnu, šādi reaģējot uz pētījuma datiem, ka šī vakcīna nenodrošina aizsardzību pret saslimšanu ar Dienvidāfrikas Covid-19 paveidu vieglā un mērenā formā.

Pagājušajā nedēļā Dienvidāfrika saņēma pirmo miljonu "AstraZeneca" vakcīnas devu un plānoja sākt veselības darbinieku vakcināciju februāra vidū.

Dienvidāfrikas veselības ministrs Zveli Mhize svētdien preses konferencē paziņoja, ka valdība gaidīs zinātnieku tālākos ieteikumus par to, kā rīkoties ar "AstraZeneca" vakcīnu, ņemot vērā saņemtos pētījuma rezultātus.

Tuvāko nedēļu laikā valdība piedāvās uzņēmumu "Johnson & Johnson" un "Pfizer" vakcīnas, viņš piebilda.

Dienvidāfrikas Vitvatersrandas Universitātes un Lielbritānijas Oksfordas Universitātes speciālisti veikuši vakcīnas klīniskos pētījumus Dienvidāfrikā. Tajos piedalījās vairāk nekā 2000 cilvēku.

"Diemžēl "AstraZeneca" neiedarbojas vieglos un mērenos saslimšanas gadījumos," preses brīfingā sacīja profesors Šabirs Madhi, kas vadīja pētījumu.

Pētījuma gaitā nav bijusi iespēja pārliecināties par vakcīnas efektivitāti attiecībā uz smagu saslimšanas gadījumu novēršanu, jo dalībnieku vidējais vecums bijis 31 gads, un viņi nav pārstāvējuši demogrāfisko grupu, kas lielākā mērā pakļauta vīrusa smagu simptomu riskam, viņš piebilda.