Latvijā augsti patogēnā putnu gripa konstatēta vēl četriem savvaļas putniem

Paugurknābja gulbis Lucavsalā.

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) saņēmis laboratorisko izmeklējumu rezultātus, kas apstiprina augsti patogēno putnu gripu četriem savvaļas putniem, aģentūrai LETA pauda dienestā.

Augsti patogēnā putnu gripa konstatēta vienam paugurknābja gulbim Jaunķemeru pludmalē un diviem Lapmežciema pludmalē. Tāpat augsti patogēnā putnu gripa konstatēta vienam pīļu dzimtas ūdensputnam Slokā.

PVD uzsvēra, ka saņemtas ziņas arī no Igaunijas, kur konstatēts pirmais augsti patogēnās putnu gripas gadījums - slimība konstatēta Tallinā atrastam savārgušam gulbim, kurš pēc tam nobeidzies.

PVD aicina mājputnu turētājus nelaist mājputnus ārpus telpām vai nožogotām konstrukcijām, nepieļaujot mājputnu kontaktu ar savvaļas putniem, īpaši - ūdens putniem (gulbjiem, pīlēm), kā arī atlikušajos ziemas un gaidāmajos pavasara mēnešos atturēties no mājputnu iegādes citās Eiropas valstīs.

Mājputnu īpašniekiem nekavējoties jāziņo PVD, ja putniem novēro slimības pazīmes - būtiski samazinās barības un ūdens uzņemšana, samazinās dējība vai novērojama putnu mirstība.

Dienestā skaidroja, ka augsti patogēnā putnu gripa ir akūta, ļoti lipīga putnu infekcijas slimība, kas rada bojājumus dažādās orgānu sistēmās. Tā izplatītāji ir savvaļas putni, sevišķi ūdensputni, kam slimība var noritēt bez raksturīgajām pazīmēm. Mājputni var inficēties, nonākot tiešā kontaktā ar inficētajiem savvaļas putniem vai uzņemot slimības ierosinātāju ar inficētu barību vai ūdeni.

PVD aicina iedzīvotājus būt atsaucīgiem un ziņot par atrastiem beigtiem savvaļas ūdensputniem, zvanot uz PVD uzticības tālruni - automātisko atbildētāju 67027402 vai informējot tuvāko PVD teritoriālo pārvaldi.

Jau ziņots, ka 10.janvārī Latvijā savvaļas putniem pirmoreiz konstatēta augsti patogēnā putnu gripa - diviem Jūrmalā, Dzintaru pludmalē, atrastiem mirušiem paugurknābja gulbjiem.

Tāpat augsti patogēnā putnu gripa šonedēļ konstatēta Lietuvā.

Savukārt pēdējos četros mēnešos augsti patogēnās putnu gripas uzliesmojumi konstatēti gan savvaļas putniem, gan mājputnu novietnēs Nīderlandē, Apvienotajā Karalistē, Vācijā, Francijā, Dānijā, Zviedrijā, Horvātijā, Polijā, Beļģijā, Īrijā, Ukrainā un Ungārijā, bet Itālijā, Slovēnijā, Spānijā, Norvēģijā, Rumānijā un Slovākijā tikai savvaļas putniem.

2021.gadā augsti patogēnā putnu gripa savvaļas putniem konstatēta 21, bet mājputniem 17 Eiropas valstīs.

PVD informē, ka Eiropas valstīs cirkulējošie putnu gripas apakštipi neapdraud cilvēku veselību, taču slimība ir nopietns drauds putnkopības nozarei Latvijā.

Redaktors iesaka