Video ⟩ Noskaties! Pirmo reizi vēsturē nofilmēta zondes nolaišanās uz Marsa

FOTO: NASA/REUTERS/Scanpix

ASV Nacionālā aeronautikas un kosmosa pārvalde (NASA) otrdien publicējusi video ar pašgājēja robota "Perseverance" ("Neatlaidība") nosēšanos uz Marsa virsmas, kas notika 18. februārī. 

Video: "Perseverance" nolaišanās uz Marsa

Tāpat NASA arī publicējusi jaunus attēlus no Marsa virsmas, ko iemūžinājusi zonde.

FOTO: NASA/REUTERS/Scanpix

Šajā misijā noticis arī vēl viens unikāls gadījums - pirmo reizi vēsturē ir ierakstītas skaņas no Marsa. 

Portāls "Apollo" jau ziņoja, ka ''Perseverance" veiksmīgi pārvarēja riskantu nolaišanās fāzi, kas tiek dēvēta par "septiņām šausmu minūtēm".

"Nosēšanās ir apstiprināta," sacīja operāciju vadītāja Svati Mohana NASA  laboratorijas misiju kontroles centrā, un viņas teiktais tika uztverts ar gavilēm.

Autonomi vadītā procedūra tika pabeigta pirms vairāk nekā 11 minūtēm, kas ir laiks, kādā radio signāli atgriežas uz Zemes.

"Perseverance" kļuva par piekto pašgājēju robotu kopš 1997.gada, kas pabeidzis ceļojumu uz Marsu.

"Perseverance", kas sver 1040 kilogramu, ir arī neliels helikopters, robota "roka", divi lāzeri, 23 kameras, divi mikrofoni un citas iekārtas.

Robots uz Marsa meklēs fosilizētas baktērijas, kā arī vāks akmeņu un grunts paraugus.  

Publicēts pirmais fotoattēls no Marsa.

FOTO: NASA/SCANPIX

Pašgājējs kosmosā tika palaists šovasar un jau šovakar plāno nolaisties Džezero krāterī. “Neatlaidība” (Perseverance) pētīs Marsa virsmu un veiks vairākus zinātniskus pētījumus un eksperimentus. Zonde arī savāks paraugus un pirmo reizi ārpus Zemes palaidīs gaisā helikopteru, ar kuru kopā meklēs senas dzīvības pazīmes.