C, 30.11.2023.

Par noziegumiem pret cilvēci Vācijā notiesā Sīrijas pilsoni

Apollo.lv
Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments 2
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: AFP / Scanpix

Vācijas tiesa piespriedusi bijušajam Sīrijas slepenpolicijas darbiniekam četrarpus gadus cietumā par savā dzimtenē pastrādātajiem noziegumiem pret cilvēci. Šis ir pirmais spriedums, saskaņā ar kuru sods par valsts atbalstītiem noziegumiem tiek piespriests ārpus Sīrijas teritorijas, ziņo LTV Ziņu dienests. 

44 gadus vecais vīrietis strādāja Sīrijas Izlūkošanas ģenerāldirektorātā, bet vēlāk aizbēga uz Vāciju, kur tika aizturēts 2019. gada februārī.

"Kriminālprocesi, kuri balstās uz starptautiskajām tiesībām, šobrīd ir vienīgais veids, kā nodrošināt, lai šādas darbības nepaliktu nesodītas. Tāpēc tiesas process ārpus Sīrijas man vieš lielas cerības, tas ir arī skaidrs signāls upuriem," atzina Vācijas ārlietu ministrs Heiko Māss.

Pēc dažām nedēļām apritēs 10 gadi, kopš Sīriju sasniedza Arābu pavasara protesta akcijas.

Daudzus no pret valdību vērstajiem protestiem nežēlīgi apspieda Bašara al Asada režīma drošības spēki un izlūkdienests.

Pagājušā gada aprīlī Vācijas pilsētā Koblencā sākās tiesas process pret diviem bijušajiem Sīrijas izlūkdienesta darbiniekiem, un šodien vienā no šīm lietas daļām tika pasludināts spriedums.

Eijads al Haribs tika notiesāts uz četrarpus gadiem cietumā par netiešu līdzdalību noziegumos pret cilvēci. Viņš atzīts par vainīgu vairāku desmitu protestētāju aizturēšanā Dumas pilsētā un nogādāšanā al Hatiba aizturēšanas centrā Damaskā. Apsūdzētais vīrietis 2011. gada rudenī spīdzināšanai uz Damaskas cietumu atveda vismaz 30 demonstrantus.

Kā skaidro Koblencas pilsētas augstākās apgabaltiesas pārstāve Petra Cimmermane, tieši al Hatiba cietumā tika pastrādāti plaši noziegumi, par kuriem notiesātais arī varētu būt zinājis.

"Šajā cietumā ar apsūdzētā ziņu notika aizturēto spīdzināšana. Laikā, kad šī persona bija vienības komandieris, spīdzināšanai tika pakļauti vairāk nekā 4000 cilvēku, no kuriem 58 gāja bojā" vēsta Cimmermane.

Tiesas procesa laikā pirmo reizi tika demonstrēti arī vairāk nekā 50 000 attēlu, kurus uzņēmis kāds bijušais Sīrijas militārās policijas darbinieks ar segvārdu "Cēzars". Tajās redzami gandrīz 7000 Asada valdības aizturēšanas centros bojā gājušie cilvēki.

Līdzīgas lietas ir ierosinātas arī Francijā un Zviedrijā, kur patvērumu radušajiem sīriešu bēgļiem šī faktiski ir vienīgā iespēja censties panākt taisnīgumu, jo starptautiska krimināltiesa Sīrijas noziegumu izskatīšanai nav izveidota.

Vācijas tiesa trešdien arī piespriedusi 10 gadu un sešu mēnešu cietumsodu irākiešu sludinātājam Abū Valam, kurš tiek uzskatīts par teroristu organizācijas “Islāma valsts” vadītāju Vācijā.

Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments 2

Tēmas

TVNET KALVE
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu