P 12.04.2021.

"Viss ir uzlikts uz pašu pleciem!" Bērnudārzi solītos Covid-19 siekalu testus vēl gaida

Covid-19 tests. Ilustratīvs attēls.

FOTO: Reuters/ScanPix

Pieaugot Covid-19 saslimstības gadījumu skaitam pirmsskolu izglītības iestāžu darbinieku vidū, panākta vienošanās, ka turpmāk rutīnas skrīninga nolūkā ar siekalu testiem regulāri jātestē arī bērnudārzu darbinieki. Līdz šim tas galvenokārt darīts tikai jau atklātas infekcijas uzliesmojuma gadījumā, ziņo LTV Ziņu Dienesta raidījums "Panorāma". 

Vairāki Latvijas Televīzijas uzrunātie bērnudārzu vadītāji atzina, ka siekalu testus viņu vadītajās pirmsskolas izglītības iestādēs vēl aizvien gaidot un nav zināms, kad sāksies testēšana.

Kamēr valdībā diskusijas par mazāko klašu skolēnu atgriešanos skolās pašvaldībās, kurās saslimstība ar Covid-19 ir salīdzinoši zema, lika izšķirties par šo skolu darbinieku regulāru testēšanu, bērnudārzi darbu klātienes režīmā turpina visu laiku.

Un šonedēļ arī tie sagaidīja ziņas, ka ne vien skolu, bet arī pirmsskolu darbinieku kolektīvi aicināti pieteikties skrīninga Covid-19 siekalu testiem. Piemēram, Olaines novadā 14 dienu kumulatīvais saslimstības rādītājs uz 100 000 iedzīvotāju pašlaik pārsniedzis 1000.

Tas ir piecas reizes augstāks rādītājs par to, kādu valdība noteikusi par gana drošu, lai varētu strādāt sākumskolas.

"(..) Mēs par to jau runājām pagājušā gada nogalē, ka būtu vismaz reizi nedēļā jāveic testi, lai būtu drošības sajūta pašiem darbiniekiem. Ļoti novēloti, es uzskatu, ņemot vērā, ka Olainē daudzi slimo," skaidroja Olaines novada pirmsskolas izglītības iestādes "Ābelīte" vadītāja Daiga Kokoreviča.

Olaines bērnudārza vadītāja. uzskata, ka viss ir uzlikts uz pašu pleciem.

"Mēs arī – tikko kā izskanēja iespēja šādu pakalpojumu dabūt, tā mēs uzreiz esam reaģējuši un uzrakstījuši vēstuli. Cik ātri? Tas nav zināms nevienai iestādei. Nezinu, cik operatīvi. Ja tas izskan, manuprāt, tam bija jānotiek uzreiz, bezmaz vai nākamajā dienā. Kaut kā tas viss ļoti ievelkas," sacīja vadītāja. 

Šā gada nepilnos divos mēnešos vien Covid-19 atklāts vairāk nekā 1100 bērnudārzu darbiniekiem, no viņiem 171 inficēšanās apstiprināta pagājušajā nedēļā, un līdz ar jaunā gada sākumu vīrusu ik nedēļu konstatē vismaz 100 un vairāk darbiniekiem.

Līdz šim izmeklējumi veikti bērnudārzos, kur iepriekš tika konstatēti Covid-19 uzliesmojumi, bet kontroles testēšana lielākā mērogā sākusies vien šonedēļ.

Pašlaik iespējas atklāt vīrusa klātbūtni un izvairīties no plašas tā izplatības ir atkarīgas no pirmsskolas izglītības iestādes un pašvaldības intereses testēšanai pieteikties, atzina pedagogu arodbiedrībā. Arodbiedrība arī saņēmusi ziņas pagaidām par vienu bērnudārzu, kura darbinieki testus veikt nevēlas.