P 12.04.2021.

SPKC prognozē, ka aprīļa sākumā Latvijā varētu būt vairāk nekā 1700 stacionēto Covid-19 pacientu

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārā "Gaiļezers" tiek uzsākta farmācijas uzņēmumu "Pfizer" un "BioNTech" ražotās vakcīnas pret Covid-19 injicēšana.

FOTO: Paula Čurkste/LETA

Aprīļa sākumā prognozētais stacionāros esošo Covid-19 pacientu skaits, ja Covid-19 gadījumu skaita dinamikas tendence būs analoga Igaunijas situācijai, varētu būt aptuveni 1704, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) otrdienas valdības sēdē sniegtā prognoze.

Kā sēdē skaidroja SPKC pārstāvis Jurijs Perevoščikovs, centrs modelējis dažādus situācijas attīstības scenārijus. Viens no tiem, kam par pamatu ņemta Igaunijas situācija, kur patlaban notiek saslimstības pieaugums, paredz, ka līdz aprīļa sākumam stacionēto pacientu skaits pie vidējā scenārija būtu 1704, pie minimālā - 1500, bet pie maksimālā - 1909.

Savukārt modelējot stacionēto skaitu un par pamatu ņemot Lielbritānijas situāciju pērn decembrī, kad pēc ierobežojumu mīkstināšanas notika straujš saslimstības pieaugums, SPKC prognozē, ka aprīļa sākumā pie vidēja attīstības scenārija stacionāros varētu ārstēties kopumā 2017 pacienti. Pie zemāka izplatības scenārija stacionēto skaits aprīļa beigās varētu būt 1775, bet pie maksimālā izplatības scenārija - 2259.

Tāpat Perevoščikovs atklāja, ka patlaban tiek novērota gadījumu skaita samazinājuma tendence - Covid-19 gadījumu skaits septiņu dienu laikā sarucis par 3%. Tomēr samazinājuma tendence epidemiologa vērtējumā ir ļoti neliela, turklāt to potenciāli skaidro saslimstības samazinājums sociālās aprūpes centros un ārstniecības iestādēs, kur pagājušajā nedēļā sarucis gadījumu skaits.

Vienlaikus epidemiologs norādīja, ka patlaban saslimstība ar Covid-19 samazinās gandrīz visās vecuma grupās, tomēr bērnu vidū tā pieaug. Šis saslimstības pieaugums bērnu vidū ir no mēneša sākuma, un šo tendenci eksperts daļēji skaidroja ar to, ka jaunais Lielbritānijas Covid-19 paveids var veicināt saslimstības pieaugumu tieši ģimenes locekļu un bērnu vidū.

Kopumā aizvadītajā nedēļā 52,4% gadījumu epidemiologiem izdevās atrast infekcijas avotu, kas ir par 1,2 procentpunktiem vairāk nekā pirmspēdējā februāra nedēļā.

Jau ziņots, ka SPKC uzskata, ka Latvijas sabiedrībai kopīgiem spēkiem ir jādara viss, lai neļautu saslimstības ar Covid-19 trešajam vilnim ieskrieties, turklāt saslimstības līkni nepieciešams mazināt jau tagad.

Kā aģentūru LETA informēja SPKC pārstāve Ilze Arāja, ar Covid-19 inficēto cilvēku skaits Latvijā turpina pakāpeniski samazināties - aizvadītajā nedēļā fiksēti kopumā 4667 jauni inficēšanās gadījumi ar Covid-19, salīdzinot ar 4813 jauniem gadījumiem pirms septiņām dienām. Šajā laika periodā saslimstība ar Covid-19 ir samazinājusies par 3%.