Sv 11.04.2021.

Vērtējot Covid-19 izplatības scenārijus, VM aicina gatavoties apsteidzošu ierobežojumu ieviešanai

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra "Gaiļezers" Toksikoloģijas un sepses klīnika, kurā ārstē ar Covid-19 saslimušos pacientus. Ilustratīvs attēls.

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Vērtējot Covid-19 izplatības scenārijus, tostarp prognozētā trešā viļņa kontekstā, būtu jāgatavojas apsteidzošiem epidemioloģiskās drošības un ierobežojošiem pasākumiem, aģentūru LETA informēja Veselības ministrijas (VM) pārstāve Anna Strapcāne.

Šī brīža epidemioloģiskā situācija un citu valstu pieredze, kur strauji izplatās jaunais vīrusa paveids, kas ir līdz pat 70% infekciozāks, VM ieskatā ir nopietns signāls, lai Latvijā nemīkstinātu esošos drošības pasākumus. Tieši otrādi - tendences liecina, ka ir jārīkojas apsteidzoši un jālemj par stingrākiem nosacījumiem, lai nepieļautu arvien straujāku vīrusa jaunā paveida izplatību Latvijā, uzskata ministrijā.

Tomēr par konkrētu rīcību un ierobežojumiem visu ministriju speciālisti, iesaistoties dienestiem un zinātniekiem, vēl diskutēs, lai pēc tam gala lēmumu pieņemtu valdība.

Cita starpā otrdienas valdības sēdē Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs ieskicēja, ka būtu nepieciešams pastiprināt nosacījumus strādāt attālināti. Tāpat viens no iedarbīgākajiem drošības pasākumiem ir cilvēku pulcēšanās ierobežošana. Būtisks aspekts ir arī stingra esošo prasību kontrole sabiedrībā un darba vietās.

Jaunākie dati liecina, ka Latvijā pakāpeniski pieaug vīrusa jaunā paveida īpatsvars - patlaban tie ir aptuveni 8% no visiem saslimšanas gadījumiem, turklāt reģistrēti vairāk nekā desmit lokāli uzliesmojumi, tajā skaitā pirmsskolas izglītības iestādēs.

Ņemot vērā citu valstu pieredzi, VM ieskatā prognozējams, ka arī Latvijā, līdzīgi kā citviet Eiropas Savienības valstīs, varētu būt straujš saslimstības pieaugums, ko izraisītu tieši jaunais vīrusa paveids. Jau iepriekš bija noteikts, ka kritiskā robeža, kad jāievieš stingrāki piesardzības pasākumi, būtu brīdis, kad vīrusa jaunā paveida īpatsvars sasniedz 5% no visiem saslimšanas gadījumiem.

Šobrīd nav iespējams precīzi pateikt, kā situācija attīstīsies un cik slikta epidemioloģiskā situācija būs, tomēr, ņemot vērā iepriekš minētās tendences un citu valstu pieredzi, jārēķinās ar sliktākajiem scenārijiem, norāda VM.

Papildus ministrijas vērtējumā būtu jāņem vērā, ka Latvijā šobrīd "starta pozīcija" ir slikta - saslimstība jau sākotnēji ir augsta un saslimstības kritums ir apstājies, līdz ar to turpmākais pieaugums būs saistīts ar daudz lielākiem zaudējumiem, nekā, saslimstībai pieaugot no zemākiem radītājiem. Tādējādi Latvijas situācijā, pēc VM paustā, būs nepieciešami nopietnāki drošības pasākumi.

Tāpēc veselības nozares speciālistu skatījumā šobrīd nav pamata runāt par jauniem drošības pasākumu atvieglojumiem, bet būtu jārīkojas apsteidzoši, nepieļaujot brīdi, kad vīrusa izplatība Latvijā būs krietni augstāka, skaidro VM. Pārāk daudz atvieglojumu nozīmētu papildu riskus, kā rezultātā var rasties jauni slimības uzliesmojumi un strauji pieaugt pacientu skaits slimnīcās.

Savukārt tas būtu iemesls, lai atkārtoti ieviestu stingrus drošības ierobežojumus, radot gan ekonomiskos, gan sociālos zaudējumus. Vienlaikus jāņem vērā, ka Covid-19 augstās saslimstības dēļ joprojām ir ierobežoti citi veselības aprūpes pakalpojumi, kā sekas būs redzamas vēl ilgu laiku.