Sv 11.04.2021.

Vācijas veikalos ātros Covid-19 testus izpērk dažu stundu laikā

Rindas pie veikala "Aldi" Vācijā.

FOTO: TT NYHETSBYRÅN/Scanpix

Vācijas tirdzniecības tīkla "Aldi" veikalos sestdien dažu stundu laikā izpirkti ātrie Covid-19 testi, kam saskaņā ar valdības ieceri jāpalīdz ierobežojumu nogurdinātajai sabiedrībai vieglāk pārdzīvot pandēmijas nākamo fāzi, kamēr vakcinācijas tempi valstī joprojām nav pietiekami.

Tikmēr konkurējošais veikalu tīkls "Lidl", kas ātros testus piedāvā internetā, atzinis, ka tā tīmekļa vietne sākumā nav izturējusi pārslodzi.

"Vēlamies nomierināt visus, kam nācās doties projām tukšām rokām, - tuvāko dienu laikā gaidāmi jauni krājumi," laikrakstam "Bild" sacījis "Aldi" pārstāvis.

No pirmdienas ikvienam Vācijas pilsonim nedēļā būs tiesības uz vienu bezmaksas ātro testu, ko aptiekās vai testēšanas centros veiks profesionāli testētāji. Oficiāli apstiprināti arī vairāku ražotāju izstrādātie pašdiagnostikas testi.

Tādējādi iecerēts pavērt cilvēkiem lielāku brīvību pēc mēnešiem ilgiem ierobežojumiem, tomēr eksperti uzsver, ka ātrie testi nav tik droši kā parastā testēšana pēc polimerāzes ķēdes reakcijas (PĶR) metodes, bet visas higiēnas prasības jāievēro arī tad, ja testa rezultāti bijuši negatīvi.

"Aldi" veikalos vienam pircējam tiek pārdots viens iepakojums, kurā ir pieci ātrie testi par 24,99 eiro. Testu veic, ar tamponu paņemot uztriepi no deguna gļotādas, un rezultāts zināms 15 minūšu laikā. "Lidl" tīklā par līdzīgu piedāvājumu jāmaksā 21,99 eiro.

Tuvāko dienu laikā ātros testus sāks tirgot arī lielākajos aptieku tīklos un citās tirdzniecības vietās.

Kā norādījis veselības ministrs Jenss Špāns, kas saņēmis kritiku par gauso vakcinācijas gaitu, ātro testu būs "vairāk nekā pietiekami", ieskaitot 50 miljonus bezmaksas testu mēnesī, tomēr skeptiķi pauduši šaubas par vietējo varas iestāžu spējām tikt galā ar lielo pieprasījumu.

Kā izteikusies Mēklenburgas-Priekšpomerānijas premjerministre Manuela Švēziga, lielveikali šobrīd šķiet tam labāk sagatavoti nekā federālā valdība.

"Nesaprotu, kādēļ ātros testus jau pārdod lielie mazumtirgotāji, bet dienas centriem un skolām tie vēl tikai jāpasūta," viņa aizrādījusi.

Vācija pēdējo nedēļu laikā pūlējusies iegrožot vīrusa izplatību, tomēr saslimstība nav mazinājusies un dažās dienās pat pieaugusi.

Kā paziņojis Roberta Koha institūts (RKI), kas Vācijā pilda slimību kontroles dienesta funkcijas, aizvadītajā diennaktī valstī reģistrēti 9557 jauni inficēšanās gadījumi un vīrusa izraisītā slimība Covid-19 prasījusi 300 cilvēku dzīvības.