Levits skaidro, kad Latvijā varētu vērtēt Covid-19 pasu ieviešanu iekšzemē

Valsts prezidents Egils Levits.

FOTO: Edijs Pālens / LETA

Covid-19 pasu nepieciešamība iekšzemē būtu vērtējama vasarā, kas varētu būt brīdis, kad jebkurš Latvijas iedzīvotājs brīvi izvēlētā laikā un vietā varēs saņemt Covid-19 vakcīnu, trešdien preses konferencē pēc tikšanās ar Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu (JV) sacīja Valsts prezidents Egils Levits. 

Valsts prezidents Covid-19 pasu ieviešanu Eiropas Savienības valstīs vērtē kā loģisku soli, jo šajā kopienā robežas ir principā atvērtas. "Protams, tie cilvēki, kuri ir vakcinējušies, tie mazāk apdraud gan sevi, gan citus, tādēļ attiecībā uz tiem šie ierobežojumi vairs nav proporcionāli," sacīja Valsts prezidents un uzsvēra, ka ierobežojumiem jābūt proporcionāliem, jo apdraudējums samazinās.

Levits atzīmēja, ka par Covid-19 pasu ieviešanu vajadzētu domāt tajā brīdī, kad Latvijā būs situācija, kad visi, kas grib, var brīvi vakcinēties. "Un tas ir atkarīgs no šī cilvēka, vai viņš vakcinējās, un tad ar mazāku sevis un citu apdraudējumu var iet sabiedrībā vairāk nekā līdz šim," sacīja Valsts prezidents.

Viņš gan piebilda, ka patlaban Covid-19 pasu ieviešanu iekšzemē neuzskata par vajadzīgu, jo Latvijā vēl nav iespēja brīvi sarunāt vietu un laiku, lai vakcinētos pret Covid-19.

9

Kā atklāja Valsts prezidents, Izraēlā Covid-19 pases darbojās veiksmīgi. Tur lielākā daļa cilvēku ir vakcinēti, un tie, kuri ir vakcinēti, brīvi var pārvietoties, ejot uz restorāniem un teātriem. 

"Tas dod lielāku vilkmi un motivāciju vakcinēties tiem, kas vēl šaubās. Par to runā arī Francijā un citās valstīs. Domāju, ka tas vairāk vai mazāk Eiropā tiks ieviests," pauda Valsts prezidents. 

LETA jau ziņoja, ka Eiropas Komisija (EK) martā ierosinās noteikumus Eiropas Savienības (ES) vakcinācijas "zaļajām caurlaidēm", blokam gatavojoties straujākā tempā īstenot imunizācijas kampaņas, pirmdien pavēstīja EK prezidente Urzula fon der Leiena.

"Mēs šomēnes iepazīstināsim ar likumdošanas iniciatīvu digitālajai zaļajai caurlaidei," tviterī pavēstīja EK prezidente, paskaidrojot, ka caurlaides mērķis būs apliecinājums veiktajai vakcinācijai un Covid-19 testa rezultātam.

9

Šāda caurlaide cilvēkiem pakāpeniski sniegs iespēju "droši pārvietoties ES vai ārzemēs darba vai tūrisma mērķiem", viņa piebilda.

EK "tuvāko mēnešu laikā" centīsies izveidot tehnisko bāzi digitālam sertifikātam, kas tiktu akceptēts visās 27 ES valstīs, tiekoties ar Vācijas eiroparlamentāriešiem un Bundestāga deputātiem, sacīja Leiena.

ES notiek spraigas debates par to, kā šāda ES zaļā caurlaide varētu tikt izmantota.

Valstis, kuru tautsaimniecības lielā mērā atkarīgas no tūrisma, tādas kā Grieķija, kā arī lidsabiedrību lobijs vēlas, lai šis dokuments būtu kā vakcinācijas pase, kas ļautu imunizētajiem cilvēkiem izvairīties no testiem un karantīnas, dodoties ceļojumos.

Vairums ES valstu ar Vāciju un Franciju priekšgalā uzskata, ka tam laiks vēl nav pienācis.

Tās bažījas, ka šāds solis radītu divu joslu sabiedrību, kur vakcinētie varētu baudīt dzīvi bez ierobežojumiem, kamēr vairākums, joprojām gaidot uz vakcīnām, turpinātu savas aktivitātes ierobežot.