​Dānija, Norvēģija, Islande, Itālija un citas valstis uz laiku ir apturējušas "AstraZeneca" Covid-19 vakcīnas vienas sērijas lietošanu piesardzības nolūkos, jo dažiem pacientiem pēc potēšanas ir radušās komplikācijas. Pēc pēdējā laika notikumiem vairākās valstīs saistībā ar "AstraZeneca" vakcīnu sabiedrībā ir radies aktuāls jautājums par tās efektivitāti, ziņo portāls "Euronews".

Piesardzības apsvērumu dēļ Austrijā apturēta vakcinācija ar "AstraZeneca" Covid-19 vakcīnu partiju uz laiku, kamēr notiek izmeklēšana par vienu nāves un vienu nopietnas saslimšanas gadījumu. 

Arī Latvija uz laiku apturēja vienas "AstraZeneca" vakcīnas sērijas izmantošanu, taču 12. martā tika paziņots, ka Latvija nesekos dažu valstu piemēram un neapturēs vakcinēšanu ar "AstraZeneca" pret Covid-19.

Kas ir zināms par "AstraZeneca" vakcīnu?

"AstraZeneca" vakcīnai ir vairākas priekšrocības. Tā ir ievērojami lētāka un vieglāk lietojama, nekā "Pfizer" un "Moderna" vakcīnas. Šo vakcīnu ir apstiprinājusi Eiropas Zāļu aģentūra, Eiropas Savienība un arī Pasaules Veselības organizācija.

Regulatori ir teikuši, ka vakcīna izraisa tikai vieglas vai mērenas blakusparādības, tā ir droša un efektīva, lai novērstu inficēšanos ar Covid-19.

34

Kā vakcīnas biežākās blaknes Zāļu valsts aģentūra (ZVA) nosauc sāpes un jutīgumu injekcijas vietā, galvassāpes, nogurumu, muskuļu sāpes, vispārēji sliktu pašsajūtu, drebuļus, drudzi, locītavu sāpes un sliktu dūšu.

Šīs blakusparādības skāra vairāk nekā vienu no desmit vakcinētajām personām, bet vemšana un caureja tika novērota mazāk nekā vienai no desmit personām. Savukārt samazināta apetīte, galvas reibšana, svīšana, vēdera sāpes un izsitumi attīstījās mazāk nekā vienam no 100 cilvēkiem. Vakcinētajām personām ir novērotas alerģiskas reakcijas.

Tā kā "AstraZeneca" ražotā vakcīna ir ieteikta reģistrācijai ar papildu nosacījumiem, uzņēmumam, kurš izplata konkrēto vakcīnu, būs jāturpina sniegt pašreiz notiekošo klīnisko pētījumu rezultāti.

EZA Zinātniskā komiteja (CHMP) ir veikusi rūpīgu vakcīnas vērtēšanu un pieņēmusi vienbalsīgu lēmumu, ka pieejamie dati par vakcīnas kvalitāti, drošumu un efektivitāti, ir pietiekami pārliecinoši, lai rosinātu EK izsniegt reģistrācijas apliecību ar nosacījumiem. Tas nozīmē, ka šī vakcīna atbilst ES noteiktiem standartiem un tādējādi tiek nodrošināts stabils pamats Eiropas mēroga vakcinēšanas kampaņas uzsākšanai un iedzīvotāju aizsardzībai.

Vakcīnas klīniskajos pētījumos piedalījās aptuveni 24 000 cilvēku, un pētījumos vakcīna ir uzrādījusi aptuveni 60% efektivitāti, kas ir augsts rādītājs vakcīnām, skaidro ZVA. Pilnīgai aizsardzībai pret vīrusu būs nepieciešamas divas vakcīnas devas, kas jāievada ar četru līdz 12 nedēļu intervālu.

Dažas Eiropas Savienības valstis pārtraukušas "AstraZeneca" lietošanu

Vakcinācijas pārtraukšana notika pēc tam, kad Austrija apturēja vienas "AstraZeneca" partijas izmantošanu pēc vakcinētas sievietes nāves. Vakcīnu partija, kurā ietilpa viens miljons vakcīnu devu, kas tika piegādātas 17 Eiropas Savienības valstīm, piesardzības nolūkos uz laiku tika apturēta četrās valstīs – Igaunijā, Lietuvā, Luksemburgā un Latvijā.

Dānijas Veselības ministrija 11. martā paziņoja, ka pārtrauks "AstraZeneca" vakcināciju pēc tam, kad tika ziņots par vakcinēta cilvēka nāvi. Tomēr Dānijas Veselības ministrija uzsvēra, ka patreiz nevar secināt, vai pastāv saistība starp vakcīnu un cilvēka nāvi.

"Nav secināts, ka pastāv saistība starp vakcināciju un incidentu Dānijā, taču piesardzības nolūkos mēs izvēlamies apturēt vakcināciju ar "AstraZeneca" vakcīnu, kamēr notiek izmeklēšana," portālam "Euronews" sacīja Norvēģijas veselības institūta direktors Geirs Bukholms.

34

Itālijas zāļu regulators ceturtdien piesardzības apsvērumu dēļ aizliedza izmantot vienu "AstraZeneca" Covid-19 vakcīnu sēriju, un līdzīgu lēmumu pēc tam pieņēma cita Eiropas Savienības dalībvalsts Rumānija.

Kopš 9. marta Eiropas Zāļu aģentūra paziņoja, ka starp trim miljoniem cilvēku, kas ir vakcinēti ar "AstraZeneca" vakcīnu, Eiropas Savienībā bija 22 asins sarecēšanas gadījumi.

Jautājumi par vakcinēšanos un tās efektivitāti

"AstraZeneca" jau iepriekš ir kritizēta par vakcīnas efektivitāti. Uzņēmums 2020. gada 23. novembrī nāca klajā ar paziņojumu, ka Oksfordas Universitātes un "AstraZeneca" izstrādātās Covid-19 vakcīnas efektivitāte sasniegusi 70,4%.

90% efektivitāte sasniegta, ievadot pusi devas un vismaz mēnesi vēlāk veselu devu, atklāja "AstraZeneca" un Oksfordas Universitāte.

2020. gada aprīlī, kad Oksofordas Universitāte un "AstraZeneca" sāka sadarbību, vakcīnai parādījās blaknes - galvas sāpes, nogurums, sāpes rokās. 

34

"Tieši šī iemesla dēļ mēs atsākām pētījumus un secinājām, ka pacientiem ir injicēta tikai puse devas," portālam "The Guardian" norādīja "AstraZeneca" pārstāvis Mene Pangalos.

Zāļu regulatori Lielbritānijā un Eiropas Savienībā apstiprināja pilnu vakcīnas devu, taču palielināja laika intervālu starp abām vakcīnas devām, atsaucoties uz veiktajiem pētījumiem.

Tomēr pēc vakcīnas apstiprināšanas kļuva neskaidrs par tās efektivitāti gados vecākiem cilvēkiem. Vācijas varas iestādes paziņoja, ka neiesaka vakcīnu personām, kas ir vecākas par 65 gadiem, un arī citas Eiropas Savienības valstis sekoja šim piemēram, atsaucoties uz informācijas trūkumu par šo jautājumu.

Taču Francija pieņēma lēmumu, ka personas no 65 līdz 74 gadu vecumam var saņemt vakcīnu. Tikmēr Eiropas Zāļu aģentūra ir ļāvusi vakcinēties ikvienam cilvēkam, kas ir vecāks par 18 gadiem.

Ir pierādīts, ka "AstraZeneca" vakcīna samazina smagus Covid-19 gadījumus

Pētījumi Lielbritānijā ir pierādījuši, ka pat viena "AstraZeneca" vakcīnas deva samazināja smagus Covid-19 inficēšanās gadījumus.

"AstraZeneca" norādīja, ka sākotnējie izmēģinājumu rezultāti liecina, ka vakcīna ir ļoti efektīva, novēršot inficēšanos ar Covid-19, un apgalvoja, ka neviens no cilvēkiem, kas saņēmis eksperimentālo vakcīnu, nav smagi saslimis.

Savukārt Skotijā veikts pētījums, kurā piedalījās teju 500 000 vakcīnu saņēmēji, pierādīja, ka tikai viena vakcīnas deva var samazināt hospitalizāciju par 94%.

34

"Lielākā daļa pētījumā iesaistīto cilvēku, kuri saņēma "AstraZeneca" Covid-19 vakcīnu bija vecāki par 80 gadiem," tika teikts pētījuma paziņojumā.

Ko saka "AstraZeneca" ražotāji?

"AstraZeneca" izstrādātāju paziņojumā rakstīts, ka regulatoriem ir skaidri un stingri efektivitātes un drošības standarti jebkuras vakcīnas apstiprināšanai, un tajā ietilpst arī "AstraZeneca" Covid-19 vakcīna.

"Pacientu drošība ir galvenā "AstraZeneca" prioritāte," rakstīts uzņēmuma paziņojumā.

Ražotāji paziņojuši, ka vakcīnas drošība ir plaši izpētīta trešās fāzes klīniskajos pētījumos, un dati pierāda, ka vakcīna ir efektīva.

"AstraZeneca" vakcīna tiek uzskatīta par ļoti svarīgu globālajā vakcinācijā pret Covid-19, jo to ir lētāk saražot un to var uzglabāt ledusskapja temperatūrā.