Rīgā ieradīsies EK līderis, lai pārrunātu Latvijas gatavību Covid-19 vakcīnu ražošanā

Ilustratīvs attēls.

FOTO: Alexandros Michailidis/shutterstock.com

Šodien Rīgā ieradīsies Eiropas Komisijas iekšējā tirgus komisārs Tjerī Bretons, lai ar ekonomikas ministru Jāni Vitenbergu (PCL; KPV LV) un farmācijas nozares uzņēmumiem pārrunātu Latvijas piedāvājumu un gatavību iesaistīties Covid-19 vakcīnu ražošanā.

Kā aģentūrai LETA pavēstīja Ekonomikas ministrijā (EM), Vitenbergs sacīja, ka pirms nedēļas, tiekoties attālināti ar Bretona, viņš apliecināja, ka Latvija ir gatava pievienoties Eiropas Savienības (ES) izvirzītajam mērķim apvienot spēkus Covid -19 vakcīnu ražošanā.

"Mums ir gadu desmitiem attīstītas farmācijas tradīcijas, augsta kompetence un atbilstoša infrastruktūra. Iesaistot Latvijas biomedicīnas nozari, Latvijas zinātnieku potenciālu un mūsu farmācijas nozares milžu kompetenci, esam gatavi nākotnē uzsākt ne tikai Covid 19, bet arī citu vakcīnu ražošanu," uzsvēris Vitenbergs.

Apņemšanos iesaistīties vakcīnu ražošanā jau ir pauduši lielākie Latvijas medikamentu ražotāji - "Grindeks", "Olainfarm" un "Pharmidea", kas ir gatavi attīstīt Covid-19 vakcīnu ražošanu, pamatojoties uz biotehnoloģijām un gēnu terapijas tehnoloģijām attiecībā uz visu vakcīnu veidiem. Potenciāli ir paredzama arī citu Latvijas uzņēmumu iesaistīšanās projektā, pauda EM.

"Eiropas komisāra vizīte Rīgā tikai nedēļu pēc mūsu sarunas ir apliecinājums, ka Latvijas piedāvājums tiek nopietni izskatīts Eiropai un visai pasaulei tik nozīmīgā jautājuma risināšanā. Šoreiz sarunā piedalīties ir aicināti arī farmācijas nozares uzņēmēji, lai klātienē ar komisāru pārrunātu un atbildētu uz jautājumiem par uzņēmumu gatavību iesaistīties projekta īstenošanā," norādījis ekonomikas ministrs.

Jau ziņots, ka februāra beigās visas ES dalībvalstis saņēma EK komisāra Bretona vēstuli ar lūgumu sniegt informāciju par iespējām ražot Covid-19 vakcīnas. Latvija, kopā ar pārējām Baltijas valstīm un Ziemeļvalstīm, tiek uzlūkota kā Ziemeļeiropas reģions. Bez Latvijas iniciatīvu iesaistīties vakcīnu ražošanā izrādījusi arī Somija.