Savākti 10 000 parakstu par bezmaksas epidurālo anestēziju dzemdībās Latvijā

FOTO: avipat/Shutterstock

Portālā "manabalss.lv" nepilnas nedēļas laikā savākti 10 000 parakstu par iniciatīvu, kuras mērķis ir panākt, lai Latvijā sievietēm dzemdību laikā atsāpināšana jeb epidurālā anestēzija būtu pieejama bez maksas.  

"Jebkurai sievietei, kura dzemdē, būtu jābūt pieejamai dzemdību sāpju remdēšanas iespējai par velti, taču

pašlaik izvēle taisīt epidurālo anestēziju ir tikai tām sievietēm, kurām tam ir pietiekami daudz finanšu līdzekļu.

Tāpēc epidurālai anestēzijai ir jābūt valsts apmaksātam pakalpojumam," uzskata iniciatīvas pieteicēja Simona Dilāne.

Iniciatīvas autore portālam TVNET pauda - tas, ka tik īsā laikā ir parakstījušies tik daudz cilvēku, aktualizē problēmu, ka epidurālā anestēzija ir nepieciešama ļoti daudzām sievietēm. "Šo pakalpojumu valstij vajadzētu jau sen nodrošināt un sekot daudzu citu ES valstu piemēram, kur šis pakalpojums jau sen ir par velti un tā ir izvēles iespēja – izmantot vai neizmantot šo atsāpinošo līdzekli. Es redzu, lasu vairāku sieviešu stāstus un saprotu, ka finansiālais apstāklis ir bijis lielākais šķērslis, kāpēc daudzas sievietes nav izmantojušas šo pakalpojumu," norāda Dilāne. 

Viņas iniciatīva sastapusies arī ar pretējiem viedokļiem, piemēram, daļa sieviešu uzskata, ka izmantot atsāpināšanu dzemdībās nav dabīgi, taču Dilāne iebilst, ka "medicīna iet uz priekšu un epidurālā anestēzija vien palīdz sievietei dzemdēt vieglāk, nevis mocīties sāpēs.

Agrāk arī zobārsta pakalpojumi bija bez anestēzijas. Vai tiešām mums jāatgriežas vecajos laikos?"

Iniciatīvas pieteicēja pauda prieku par sievietēm, kurām dzemdības norit viegli vai sāpju slieksnis ir augstāks, tomēr viņa uzsvēra, ka sievietes un viņu dzemdību pieredzes ir ļoti atšķirīgas, tāpēc, ja ir iespēja sāpes atvieglot, tai jābūt pieejamai ikvienai sievietei, ne tikai tām, kuras to var atļauties. 

"Latvija mudina mūs rūpēties par demogrāfisko stāvokli, bet kāpēc tad mēs nevaram padarīt dzemdību procesu vieglāku?" vaicā Dilāne.

Iniciatīva saskārusies ar iebildumiem, ka šādu prasību nav iespējams nodrošināt, jo valstī trūkst anesteziologu, taču Dilāne iebilst: "Kāpēc brīdī, kad es pasaku - jā, esmu gatava maksāt! - anesteziologs parādās? 285 eiro nevajadzētu būt rādītājam, kurai sievietei mēs piešķirsim sāpes mazinošo līdzekli un kurai ne." Viņa uzskata, ka dzemdībās būtu jādomā nevis par to, vai ģimene var vai nevar atļauties atsāpināšanu, bet gan jābūt vieglai izvēlei starp drošu jā vai drošu nē.

"Esmu par vieglākām dzemdībām un esmu par to, lai valsts palīdz un seko citu valstu piemēriem, nevis iestrēgstam pagātnē un attaisnojamies, ka nevaram, rezumē Dilāne.

Kā ziņots, iesniedzot iniciatīvu, Dilāne atsaukusies uz ekspertiem, kuri atzīst, ka ilgstošas dzemdību sāpes var radīt pacientei veselības problēmas un skābekļa trūkumu bērnam. Lielai daļai sieviešu kontrakciju sāpes ir ļoti spēcīgas un rada sarežģījumus dzemdību procesā, jo tiek patērēts daudz spēka.

Dzemdību nodaļās sāpju mazināšanai ir pieejama epidurālā anestēzija, taču tas ir maksas pakalpojums, izņemot dažas ārstu noteiktas situācijas. "Problēma ir, ka ne visas sievietes šo pakalpojumu var atļauties, jo

summa uz Latvijas minimālās algas fona ir gana augsta. Piemēram, Rīgas Dzemdību namā šis pakalpojums maksā 285 eiro; arī Jūrmalas dzemdību namā pakalpojumam ir tāda pati cena.

Sievietei tomēr būtu jābūt brīvai izvēlei, veikt vai neveikt epidurālo anestēziju lielu sāpju gadījumā. Ja sieviete nolemj, ka viņai šī anestēzija ir nepieciešama, šim pakalpojumam vajadzētu būt valsts apmaksātam," uzskata iniciatīvas pieteicēja. 

Savukārt Rīgas Dzemdību nama mājaslapā pieejamā informācija liecina, ka dzemdību sāpju intensitāte var atšķirties un to ietekmē daudzi un dažādi apstākļi, piemēram, bērna lielums, dzemdētājas iegurņa uzbūve, kontrakciju daba, emocijas, uztraukums un bailes, liecina informācija Dzemdību nama mājaslapā.

Ilgstošas, intensīvas dzemdību sāpes dažos gadījumos var radīt ne tikai ciešanas pacientei, bet arī nopietnas problēmas –

dzemdību darbības traucējumus, pacientes veselības problēmas un skābekļa trūkumu bērnam, tāpēc daudzās situācijās efektīva dzemdību analgēzija ir ļoti iesakāma medicīnisku apsvērumu dēļ, un par to dzemdību laikā sievieti informē dzemdību speciālists.

Tāpat eksperti norāda, ka epidurālā analgēzija nodrošina arī iespēju veikt dzemdību ceļu apskati un iespējamo plīsumu šūšanu.

Epidurālā analgēzija ne tikai efektīvi samazina dzemdību sāpes, bet daudzās situācijās arī samazina bīstamu sarežģījumu risku un uzlabo dzemdību norisi un iznākumu.

Piemēram, augsta riska dzemdētājām situācijā, kad katetrs atrodas epidurālajā telpā, iespējama ātra ķirurģiskā anestēzija ķeizargriezienam – un tas ļauj izvairīties no steidzamas vispārējās anestēzijas, norāda Dzemdību nama speciālisti.

Mūsdienu pasaulē uzskata, ka pacientes vēlme efektīvi remdēt dzemdību sāpes ir pietiekams pamatojums zsākt epidurālo analgēziju. Latvijā šo analgēzijas metodi apmaksā paciente, bet dažās ārstu noteiktās situācijās to apmaksā valsts.

Jāpiebilst, ka mūsu kaimiņvalstīs - Lietuvā un Igaunijā - atsāpināšana dzemdībās ir pieejama bez maksas, tāpat kā virknē citu Eiropas valstu.

Epidurālā dzemdību analgēzija*

 • Tiešā veidā bērnu neietekmē.
 • Nepalielina ķeizargrieziena risku.
 • Ja izstumšanas periodā tiek panākta pārlieku stipra analgēzija, dzemdības var ieilgt un var pieaugt instrumentālu dzemdību risks.

Iespējamās problēmas

 • Grūtības panākt labu analgēziju (10 % – biežāk, ja aptaukošanās vai muguras deformācijas).
 • Vajadzība veikt atkārtotu epidurālās telpas katetrizāciju (5%).
 • Īslaicīga asinsspiediena pazemināšanās.
 • Vājums / tirpšana / nedrošības sajūta kājās.
 • Drebuļi.
 • Ādas nieze.
 • Galvassāpes (ja veikta kļūdaina injekcija).
 • Pārejošs muguras nerva kairinājums (< 0,1 %).
 • Ļoti reti (1 : 50 000), tomēr iespējams saasiņojums vai iekaisums muguras smadzeņu kanālā.

*Avots: Rīgas Dzemdību nams