Sāks izmaksāt 200 eiro vienreizējo pabalstu pensionāriem (5)

LETA
Nauda, Covid-19. Ilustratīvs foto.
Nauda, Covid-19. Ilustratīvs foto. Foto: Shutterstock

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) šodien sāks izmaksāt vienreizējo 200 eiro atbalstu pensiju saņēmējiem, liecina labklājības ministres Ramonas Petravičas ieraksts mikroblogošanas vietnē "Twitter".

Pirmie šo atbalstu saņems cilvēki, kuriem pensijas, pabalsta vai atlīdzības izmaksas datums ir 5.aprīlis, kas šogad ir svētku diena. Pārējie maksājumi tiks veikti līdz 26.aprīlim, norāda ministre.

Kā aģentūru LETA informēja Labklājības ministrijā, ministre norādījusi, ka šis ir gaidīts atbalsta pasākums tai sabiedrības daļai, kura jau gadu pacietīgi ievēro ar Covid-19 saistītos ierobežojumus un kurai mēnešiem ilgi ir ierobežota tikšanās ar tuviniekiem, kā arī radušies papildus tēriņi dezinfekcijas līdzekļu un sejas aizsargmasku iegādei.

"Seniori ir pelnījuši atbalstu krīzes laikā un esmu gandarīta, ka šāds lēmums ir pieņemts. Pandēmija ir ieilgusi, tādēļ joprojām ir apgrūtināta pakalpojumu saņemšana un rodas papildus izdevumi ikdienas pamatvajadzību nodrošināšanai. Vienlaikus pieaug arī psihoemocionālā spriedze, jo mēnešiem ilgi senioriem ir ierobežota un nereti pat neiespējama palīdzības saņemšana no bērniem vai radiniekiem," paudusi Petraviča.

Naudu cilvēki saņems kopā ar ikmēneša pensiju vai pabalstu ierastajā datumā. No cilvēkiem, kuri to saņem dzīvesvietā, papildu maksa par 200 eiro piegādi netiks ieturēta. Vienlaikus 200 eiro pabalstu izmaksās arī strādājošajiem pensionāriem.

Uz vienreizējo pabalstu nevar vērst parādu piedziņu un ieturējumus, un no tā netiek ieturēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Ja kāds, kuram ir tiesības saņemt vienreizējo pabalstu, to nebūs saņēmis līdz aprīļa beigām, ministre aicina sazināties ar VSAA.

Jau ziņots, ka 18.martā valdība lēma piešķirt Labklājības ministrijai 112,514 miljonus eiro no "Līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem", lai nodrošinātu 200 eiro pabalsta piešķiršanu pensionāriem un citām iedzīvotāju grupām.

Vienreizējo pabalstu saņems arī īpašās kopšanas pabalsta saņēmēji par bērniem un pilngadīgām personām, kuriem tas piešķirts atbilstoši Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas atzinumam, tātad pabalsts tiks izmaksāts par tiem cilvēkiem, kuriem smago funkcionēšanas ierobežojumu dēļ nepieciešama "24/7 aprūpe".

Pēc VSAA sniegtās informācijas, 2021.gada janvārī Latvijā dzīvojoši pensiju saņēmēji ir aptuveni 511 900, no kuriem vecuma pensiju saņēmēji ir aptuveni 431 300, invaliditātes pensijas saņēmēji apmēram 73 000, atlīdzību saņēmēji aptuveni 9800, valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta saņēmēji aptuveni 21 800, bērna īpašas kopšanas pabalsta saņēmēji apmēram 2600 un pilngadīgas personas ar invaliditāti, kuras saņem īpašas kopšanas pabalstu, aptuveni 16 200.

Ja persona vienlaikus saņem vairākus pabalstus vai pensijas, piemēram, apgādnieka zaudējuma pensiju un valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu vai vecuma pensiju un atlīdzību par darbspēju zaudējumu, personai piešķirs vienu vienreizējo pabalstu. Īpašās kopšanas pabalsta saņēmējiem vienreizējais pabalsts 200 eiro apmērā tiks izmaksāts neatkarīgi no tā, ka par bērnu piešķirts vienreizējais pabalsts 500 eiro apmērā vai personai kā valsts pensijas vai valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta saņēmējam piešķirts 200 eiro vienreizējais pabalsts.

Gadījumos, kad pensija, atlīdzība vai pabalsts tiks piešķirts laikā no šā gada 1.marta līdz ārkārtējās situācijas beigām, VSAA bez papildu iesnieguma no personas saņemšanas vienreizējo pabalstu piešķirs un izmaksās 30 dienu laikā pēc lēmuma par pakalpojuma piešķiršanu.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu