Sv 9.05.2021.

Zināms, vai pastāv cēloņsakarība starp J&J vakcīnu un trombu veidošanos

Ilustratīvs attēls.

FOTO: Rido/shutterstock.com

ASV galvenās veselības iestādes piektdien paziņoja, ka vēl nav konstatējušas cēlonisku saistību starp uzņēmuma "Johnson & Johnson" (J&J) vakcīnu pret jauno koronavīrusu un trombiem, kas izveidojušies cilvēkiem pēc potēšanās ar šo vakcīnu.

"Mēs pašlaik neesam atraduši [trombu veidošanās] cēloņsakarību ar vakcināciju, un mēs turpinām šo gadījumu izmeklēšanu un izvērtēšanu," teikts ASV Pārtikas un zāļu pārvaldes (FDA) paziņojumā.

Aģentūra pavēstīja, ka tai ir zināms par "dažiem cilvēkiem" Savienotajās Valstīs,  kuriem pēc J&J vakcīnas saņemšanas izveidojušies trombi un zems trombocītu līmenis asinīs. 

"Abiem stāvokļiem var būt daudz dažādu cēloņu. Mēs turpināsim informēt sabiedrību, kad uzzināsim vairāk," paziņoja FDA.

Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) ir sākusi pētīt iespējamo saistību starp J&J vakcīnu pret jauno koronavīrusu un trombiem, kas pēc potēšanās ar šo vakcīnu izveidojušies četriem cilvēkiem, no kuriem viens nomiris. 

"Viens gadījums notika klīniskajos izmēģinājumos un trīs vakcinācijas laikā ASV. Viens no tiem bija letāls," atklāja EZA.

Eiropas Savienība (ES) ir apstiprinājusi J&J vakcīnu, kas kļuvusi par ceturto ES apstiprināto Covid-19 vakcīnu, bet šo vakcīnu vēl nav sākts izmantot ES. To plānots darīt vēlāk šomēnes.

EZA trešdien paziņoja, ka asins trombu veidošanās jāuzrāda kā ļoti reta "AstraZeneca" Covid-19 vakcīnas blakne. J&J un "AstraZeneca" vakcīnās izmantota līdzīga adenovīrusa vektora tehnoloģija.