"Var nākties muzeju slēgt." Aviācijas muzejam pārcelšanās uz jauno vietu rada izaicinājumus

Ilustratīvs attēls.

FOTO: Lita Krone/LETA

Vēl nav skaidrs, vai Rīgas Aviācijas muzejs spēs nomaksāt izdevumus par gaidāmo pārcelšanos un nomas maksu jaunajā vietā, lidostas "Rīga" teritorijā Skultes pusē, aģentūrai LETA atzina muzeja īpašnieks Viktors Talpa.

Viņš norādīja, ka neziņa pašlaik saistīta ar faktu, ka nav zināms, cik izmaksās muzeja pārcelšanās uz jauno vietu. Tāpat viņam nav līdz galam skaidrs, kāda jaunajā vietā būs nomas maksa, jo daudzi jautājumi vēl tikšot risināti laika gaitā. Vienlaikus Talpa piebilda, ka katram risinājumam ir savi plusi un mīnusi, tāpēc viņš nevar teikt, ka būtu par 100% apmierināts ar panākto vienošanos.

"Baidos par to, vai muzejs varēs nomaksāt visus izdevumus par pārcelšanos un nomas maksu, jo muzejam nav tādu līdzekļu. Ja neizdosies samaksāt, var nākties muzeju slēgt," sacīja Talpa.

6

Viņš pagaidām arī nevarēja pateikt, kāds varētu būt apmeklētāju skaits jaunajā atrašanās vietā. Talpa sacīja, ka pēdējā laikā muzejam bijis vairāk nekā 200 apmeklētāju dienā, taču pauda bažas, ka uz jauno muzeja atrašanās vietu sabiedriskais transports kursē tikai reizi stundā. Tomēr Talpa pauda cerību, ka apmeklētāji būs arī jaunajā vietā.

Aģentūra LETA jau ziņoja, ka lidosta "Rīga" un privātā Rīgas Aviācijas muzeja īpašnieks Viktors Talpa ir panākuši vienošanos par muzeja pārcelšanu uz teritoriju Skultes pusē. Lidostas īpašumā esošais zemes gabals, uz kuru muzejam tiks piešķirtas ilgtermiņa nomas tiesības, atrodas blakus autoceļam V14 Skulte-Jaunmārupe.

Lidosta sākotnēji sniegs muzeja īpašniekam tehnisko atbalstu teritorijas labiekārtošanai un eksponātu pārvietošanai, tomēr Talpam finansējums, kas tiks ieguldīts no lidostas puses vēlāk būs jāatmaksā.

Pagaidām nav zināms, kad notiks muzeja eksponātu pārvietošana.

Jau ziņots, ka Rīgas Aviācijas muzejam līdz 31.martam bija jāatbrīvo tā pašreiz izmantotā teritorija, kas atrodas blakus starptautiskās lidostas "Rīga" centrālajai ēkai.

Teritorijas atbrīvošana nepieciešama saistībā ar "airBaltic" tehniskā angāra būves celtniecību, kā arī noteiktā teritorija ietilpst dzelzceļa projekta "Rail Baltica" un "Latvijas gaisa satiksmes" (LGS) jaunā torņa būvniecības plānos.

Atbilstoši līguma nosacījumiem Talpa pirms diviem gadiem oficiāli tika brīdināts, ka viņam attiecīgā teritorija būs jāatbrīvo. "To, ka šī teritorija būs jāatstāj, īpašnieks zināja vēl pirms oficiālā brīdinājuma - sarunas par iespējamajiem risinājumiem dažādos formātos ilgst jau vismaz piecus līdz sešus gadus," iepriekš sacīja Kulakova.

Informācija muzeja mājaslapā liecina, ka tas oficiāli pastāv kopš 1997.gada. Kopumā muzejā ir gandrīz 50 eksponātu, tostarp muzejā aplūkojama padomju aviācijas tehnikas kolekcija. Kolekciju var aplūkot, iepriekš vienojoties par apmeklējuma laiku.