Dānija pilnībā atsakās no "AstraZeneca" vakcīnas izmantošanas. Latvija plāno pieteikties uz neizlietotajām vakcīnām
papildināts

Ilustratīvs attēls.

FOTO: Tada Images / Shutterstock

Dānija trešdien paziņojusi, ka tā pilnībā atsakās no "AstraZeneca" Covid-19 vakcīnas izmantošanas, tādējādi kļūstot par pirmo Eiropas valsti, kas pieņēmusi šādu lēmumu. Latvija sazināsies ar Dāniju ar mērķi noskaidrot, vai būtu iespējams pieteikties uz liekām "AstraZeneca" vakcīnām, mikroblogošanas vietnē "Twitter" paziņoja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Neskatoties uz Pasaules Veselības organizācijas (PVO) un Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) rekomendācijām turpināt šīs vakcīnas izmantošanu "Dānijas potēšanas kampaņa turpināsies bez "AstraZeneca" vakcīnas," paziņojis Dānijas Veselības pārvaldes direktors Sērens Brostroms.

Dānija "AstraZeneca" vakcīnas izmantošanu uz laiku apturēja 11.martā, ņemot vērā retos, taču nopietnos trombu veidošanās gadījumus, kas varētu būt saistāmi ar britu un zviedru uzņēmuma ražoto vakcīnu.

Dānija bija pirmā valsts Eiropā, kas apturēja šīs vakcīnas izmantošanu. Tās piemēram sekoja vairāk nekā desmit citas valstis, no kurām lielākā daļa atgriezās pie "AstraZeneca" vakcīnas izmantošanas pēc EZA paziņojuma, ka tā ir droši un efektīva.

Taču Dānija neatsāka "AstraZeneca" vakcīnas izmantošanu, turpinot savu izmeklēšanu.

Dānijā reģistrēti divi gadījumi, kad cilvēkiem pēc "AstraZeneca" vakcīnas saņemšanas izveidojās trombi, un viens no šiem gadījumiem beidzās letāli.

Dānijā "AstraZeneca" vakcīnu saņēmuši vairāk nekā 140 000 cilvēku.

14

Dānijā, kuras iedzīvotāju skaits sasniedz 5,8 miljonus, pilnībā vakcinēti ir 8% iedzīvotāju un 17% ir saņēmuši pirmo vakcīnas devu.

Kopš marta vidus Dānijā cilvēku potēšanā turpinās ar "Pfizer"/"BioNTech" un "Moderna" vakcīnām.

Atteikšanās no "AstraZeneca" vakcīnas izmantošanas aizkavēs Dānijas vakcinācijas kampaņu, taču varasiestādes apgalvo, ka citu vakcīnu pieejamība un pandēmijas sekmīgā iegrožošana nozīmē, ka potēšanas kampaņa varēs turpināties bez "AstraZeneca" vakcīnas.

Latvija sazināsies ar Dāniju ar mērķi noskaidrot, vai būtu iespējams pieteikties uz liekām "AstraZeneca" vakcīnām, mikroblogošanas vietnē "Twitter" paziņoja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

14

Dānija trešdien paziņojusi, ka tā pilnībā atsakās no "AstraZeneca" Covid-19 vakcīnas izmantošanas, tādējādi kļūstot par pirmo Eiropas valsti, kas pieņēmusi šādu lēmumu.

Neskatoties uz Pasaules Veselības organizācijas (PVO) un Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) rekomendācijām turpināt šīs vakcīnas izmantošanu "Dānijas potēšanas kampaņa turpināsies bez "AstraZeneca" vakcīnas," paziņojis Dānijas Veselības pārvaldes direktors Sērens Brostroms.

Kā vēstīts, trešdien Rīgas Stradiņa universitātes Bioloģijas un mikrobioloģijas katedras vadītāja Juta Kroiča žurnālistiem pavēstīja, ka līdz šim Latvijā nav apstiprināts neviens letāls gadījums, kuram būtu noteikta cēloniska saistība ar vakcīnu pret Covid-19.

Kopumā vakcīnu ieguvumi ievērojami atsver potenciālos riskus, tādējādi sekas pēc pārslimota Covid-19, piemēram, neiroloģiski, psihiski un kognitīvi traucējumi, demence un koncentrēšanās spēju zudums, var radīt daudz nopietnākas sekas nekā potenciālās blakusparādības pēc vakcinācijas, sacīja Kroiča.

Vakcīnas pret Covid-19 tiek izstrādātas, ievērojot tādas pašas stingras prasības kvalitātei, drošumam un efektivitātei kā jebkurām citām zālēm.