Lietuvas Ekonomikas ministrija aicina ieviest imunitātes pasi

Covid-19 Lietuvā. Ilustratīvs attēls

FOTO: AP/Scanpix

Lietuvas valdība trešdien iepazīstināta ar Ekonomikas un inovāciju ministrijas izstrādāto imunitātes pases koncepciju, kas iecerēta, lai drīzāk varētu atvieglot stingros karantīnas režīma ierobežojumus daudzās ekonomiskās darbības nozarēs.

Kā norādīts koncepcijā, šāds elektroniskais dokuments apliecinātu, ka cilvēks ir vai nu pārslimojis Covid-19 vai pilnībā vakcinējies, vai arī viņa Covid-19 testa rezultāti ir negatīvi, un ļautu viņam apmeklēt dažādus pasākumus, ēdināšanas iestādes vai sporta klubus, kā arī pievērsties citām aktivitātēm.

Kā uzskata ekonomikas ministre Aušrine Armonaite, imunitātes pase ļautu testēt un aizsargāt aktīvākos sabiedrības locekļus, kamēr viņiem nav iespēju vakcinēties.

Savukārt premjerministre Ingrīda Šimonīte iepriekš izteikusies, ka viens no svarīgākajiem nosacījumiem imunitātes pases ieviešanā ir pienācīgu testēšanas jaudu nodrošināšana, tomēr tagad aizrādījusi, ka tests vēl negarantē imunitāti.

Pēc Armonaites teiktā, ja valsts atrastu iespējas testēties par brīvu, tas nodrošinātu aktīvākajiem cilvēkiem vienlīdzīgas iespējas un vienlaikus palīdzētu noteikt tādus inficēšanās gadījumus, kas pašlaik netiek atklāti, jo testi tiktu veikti mobilākiem sabiedrības locekļiem ar plašāku saskarsmes loku.

"Meklēsim risinājumus, kā valsts varētu uzņemties šo nastu," trešdien preses konferencē sacījusi ministre, norādot, ka pašlaik panākta politiska vienošanās par pašu principu, bet par konkrētiem tehniskajiem risinājumiem tiks lemts vēlāk. Viena iespēja būtu atsevišķi mobilie punkti pilsētu centros, kas būtu paredzēti tieši imunitātes pasu īpašniekiem.

Saskaņā ar ministrijas izstrādāto koncepciju testēšana varētu būt vienreizēja vai regulāra, tai varētu tikt izmantotas tiklab polimerāzes ķēdes reakcijas (PĶR) analīzes, kā ātrie antigēnu testi, un tos apmaksātu valsts.

Pase divu trīs nedēļu laikā būtu jāizstrādā Lietuvas Reģistru centram, kas pārvalda e-veselības sistēmu, bet vēlāk tā varētu tikt integrēta plānotajā Eiropas Savienības imunitātes sertifikātā.

Tikmēr premjerministre Ingrīda Šimonīte uzsvērusi, ka tests "negarantē imunitāti, vienīgi dod zināmu drošības sajūtu".

Viņa atzinusi, ka pagaidām nav nolemts, kam būs jāmaksā par testiem - pašiem iedzīvotājiem vai valstij, un par to vēl tiks diskutēts.

"Cik lielā mērā valstij vajag, lai kaut kādās savās privātajās interesēs testēties ierodas vairāk cilvēku, cik lielas būtu šīs izmaksas, kādu daļu varētu uzņemties, teiksim, pašvaldība, kas arī ir ieinteresēta, lai vietējie uzņēmēji var darboties? Domāju, ka uz šiem jautājumiem atbildēsim pēc nedēļas vai divām," sacījusi valdības vadītāja.