Vakcinācijas birojs: Nākotnē vakcinācijas centru darbība būs kā sastāvdaļa ikdienas vakcinācijas organizēšanai

Dzīvā rinda ārpus vakcinācijas punkta "ATTA center" Rīgā

FOTO: Jānis Škapars/TVNET

Maijā un jūnijā Latvijā gaidāmi lielāko vakcīnu pret Covid-19 piegādes apjomi, līdz ar to centru darbība nākotnē jau būs kā sastāvdaļa ikdienas vakcinācijas organizēšanai, jo lielo centru jaudas būs nepieciešamas, lai visas valstī saņemtās vakcīnas operatīvi izvakcinētu, aģentūrai LETA uzsvēra Veselības ministrijas (VM) Vakcinācijas projekta biroja pārstāve Agnese Strazda.

Tāpat viņa vērsa uzmanību, ka brīvo rindu veidošanas pamatā ir Latvijā saņemtais vakcīnu apjoms un patlaban brīvās rindas principi ir pārbaudīti trīs reizes. Pirmajā reizē tas notika Lieldienu brīvdienās, kad uz centriem tika aicināti vakcinēties tikai iedzīvotāji no prioritārajām grupām ar iepriekš saņemtu uzaicinājumu vai senioru gadījumā - pat brīvā veidā.

Savukārt pirms nedēļas lielie centri strādāja otro reizi - ar mērķi novērtēt to, kā darbojas brīvā rinda, aicinot tikai prioritāro grupu iedzīvotājus vakcinēties pat tad, ja viņi nav iepriekš pieteikušies tīmekļvietnē "manavakcina.lv" vai pa tālruni 8989. Bet aizvadītajā nedēļas nogalē tika veiks brīvās rindas koncepta pārbaudījums dzīvē, kad jebkurš iedzīvotājs, kurš bija gatavs vakcinēties, varēja bez iepriekšējas pieteikšanās saņemt ražotāja "AstraZeneca" vakcīnu.

Pēc Strazdas paustā, ņemot vērā, ka patlaban centros vakcīnu apjoms bija ierobežots, arī spriedze un agro rītu gaidīšana radīja gan pozitīvu, gan negatīvu pieredzi, bet nākotnē vakcinācija lielajos centros būs vēl harmoniskāka, jo vakcīnu apjoms būs lielāks, līdz ar to mazāks būs saspringums uz agru ierašanos un ilgu gaidīšanu. Viņa uzsvēra, ka tāpat tiks vērtēts arī tas, lai ir pietiekošs vakcinācijas brigāžu apjoms raitai vakcinācijas nodrošināšanai.

Jautāta, vai brīvo rindu veidošanā nav plānots ieviest numuriņu sistēmu, VM Vakcinācijas projekta pārstāve norādīja, ka vienā no lielajiem centriem numuriņu darbība ir mēģināta, bet gan tikai kā rindas uzskaitīšanas risinājumu bez papildu ekrāniem centra telpās. Patlaban vēl tiek vērtēts, vai papildu rindas uzskaitīšanas un publicēšanas risinājumi tiks izmantoti, jo primāri fokuss ir uz vakcinācijas jaudu pieslīpēšana.

Kā ziņots, aizvadītās nedēļas pēdējās trijās dienās, kad pirmo reizi "dzīvās rindas" kārtībā masu vakcinācijas centros pie potes pret Covid-19 varēja tikt ikviens interesents, savakcinēti vairāk nekā 8640 cilvēki, liecina vakcinācijas procesa nodrošinātāju sniegtā informācija.

Masu vakcinācijas centri ārpus prioritārajām grupām esošos iedzīvotājus pret Covid-19 "dzīvās rindas" kārtībā sāka potēt piektdien, kad trīs centros kopumā tika izlietotas 3250 vakcīnas devas.

Sestdien, kad durvis vēra astoņi vakcinācijas centri septiņās pilsētās, pie potes tika nedaudz vairāk par 5000 cilvēku.

Savukārt svētdien atvērti bija tikai divi masu vakcinācijas centri - Daugavpilī un Cēsīs -, kuros kopā bija pieejami vien daži simti vakcīnu devu. Daugavpilī iedzīvotāju zemās intereses dēļ vairākas vakcīnas devas palika neizpotētas, bet Cēsīs interese par potēm bija lielāka. Rezultātā svētdien abos atvērtajos masu vakcinācijas centros kopā pēc "dzīvās rindas" principa tika savakcinēti 392 cilvēki.

Visgarākās rindas pēc vakcīnām tika novērotas Rīgā, bet viszemākā iedzīvotāju interese par potēm bija Latgalē. Vairāk nekā 60% vakcīnu izlietoti masu vakcinācijas centros Rīgā, aģentūru LETA informēja Vakcinācijas projekta biroja pārstāve Strazda.

Masu vakcinācijas centros pēc "dzīvās rindas" principa tika potētas tikai "AstraZeneca" vakcīnas, kuras tagad noliktavā palikušas salīdzinoši nelielā daudzumā un tiks izmantotas prioritāro grupu potēšanai vistuvākajā laikā, mikroblogošanas vietnē "Twitter" skaidroja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Vakcinācijas projekta birojs atgādina, ka visiem, kuri ir saņēmuši poti pret Covid-19, joprojām jāturpina ievērot epidemioloģiskie drošības nosacījumi. Imunitāte pret vīrusu pēc "AstraZeneca" vakcīnas saņemšanas izveidojas aptuveni pēc 22 dienām.