Septītās dienas adventisti: Baznīca neiestājas pret vakcīnām un vakcinēšanos

Ilustratīvs attēls.

FOTO: Maleo/shutterstock.com

Septītās dienas adventistu baznīca neiestājas pret vakcīnām un vakcinēšanos, aģentūrai LETA paziņoja Septītās dienas adventistu Latvijas draudžu savienība, komentējot pagājušajā nedēļā masu medijos izskanējušo informāciju, ka adventistu senioru namā "Zilaiskalns" pēc vadības atteikšanās savus klientus vakcinēt pret Covid-19 ar slimību sasirguši gandrīz visi pansionātā mītošie sirmgalvji un desmit no viņiem miruši.

Kā norādīja savienībā, baznīcas oficiālā nostāja ir, ka lēmums par vakcinēšanos vai nevakcinēšanos jāpieņem katram personīgi, ievērojot ģimenes ārsta rekomendācijas un izvērtējot iespējamos riskus. To apliecinot arī izvilkums no adventistu vispasaules baznīcas paziņojuma, kurā teikts, ka "mēs augstu vērtējam iedzīvotāju veselību un drošību, tajā skaitā "pūļa imunitātes" uzturēšanu. Lēmumam nesaņemt vakcīnu nav nekādas saistības ar Septītās dienas adventistu baznīcas mācību. Mēs kā baznīca neapspiežam neviena indivīda sirdsapziņu un respektējam katra cilvēka individuālo izvēli".

Septītās dienas adventistu Latvijas draudžu savienības padome izplatītajā paziņojumā pauž nožēlu par pēdējā laika notikumiem senioru namā "Zilaiskalns" un izsaka līdzjūtību tuviniekiem.

Vienlaikus savienībā uzsver, ka par iestādes "Zilaiskalns" direktori Sarmīti Lauberti un personāla darbu vienmēr bijušas pozitīvas atsauksmes. Savienības ieskatā, publiski izskanējusī informācija par senioru namu ir pretrunīga. "Notikušo senioru namā šobrīd izvērtē atbildīgās valsts iestādes. Ceram, ka veiktās pārbaudes palīdzēs rast skaidrību un atspoguļot objektīvo situāciju," teikts savienības izplatītajā paziņojumā.

Savienībā norāda - lai arī "Zilaiskalns" nav juridiski saistīts ar Septītās dienas adventistu baznīcu, tomēr vairāku iemeslu dēļ dažkārt šis nams tiek dēvēts par "Adventistu pansionātu" jeb "Adventistu senioru namu". Tas esot saistīts ar to, ka ideja par kristīgā pansionāta izveidi nāca no adventistu draudzes locekļu vidus, kā arī tas, ka pansionātā ir izveidota Septītās dienas adventistu grupa, kurā kalpo mācītājs. Tagad "Zilaiskalns" būtībā esot privāts projekts un tā īpašnieks ir biedrība "REACH".

Kā vēstīja TV3 raidījums "Nekā personīga", adventistu senioru nama "Zilaiskalns" vadība atteikusies savus klientus vakcinēt pret Covid-19, bet marta beigās ar šo slimību sasirguši gandrīz visi pansionātā mītošie sirmgalvji un desmit no viņiem miruši.

Dzīves apstākļi pansionātā esot bijuši labi, darbinieki - atsaucīgi, iemītnieki - apmierināti. Klienti neesot šķiroti pēc piederības baznīcai, uzņemti visi. Šī gada sākumā aprūpes iestādē dzīvojuši 33 seniori un strādājuši 25 darbinieki.

Kā vēstīja raidījums, marta beigās senioru tuvinieki uzzināja, ka "Zilajākalnā" uzplaiksnījis Covid-19, bet pēc tam iegūt ziņas par iemītniekiem kļuva arvien grūtāk - iepriekš atsaucīgie darbinieki telefonu vairs necēla.

"Zilaiskalns" par Covid-19 uzliesmojumu Labklājības ministrijai (LM) ziņojis 23.martā. Centrs informējis par kopumā 14 inficētajiem un diviem mirušajiem, taču raidījums noskaidrojis, ka vīrusa upuru skaits patiesībā bijis daudz lielāks.

Pansionāta īpašnieka - biedrības "Reach" - vadītājs Vitālijs Prihodko ar "Nekā personīga" sākotnēji apgalvojis, ka pansionātā vakcinācija ir bijusi, bet vēlāk precizējis, ka nevienam neliedza vakcinēties, ja to gribēja.

Zilākalna doktorātā raidījums noskaidrojis, ka "pansionātā vakcīnas nemīl". Arī pret gripu vakcinēšana tur netiekot organizēta. Iemītnieku ģimenes ārste infektoloģe Anna Mironovska, kura ikdienā strādā Vidzemes slimnīcas Covid-19 nodaļā, raidījumam apgalvoja, ka zvanījusi senioru nama direktorei un aicinājusi sagatavot vakcinējamo sarakstu, taču saņēmusi atraidījumu.

Uzliesmojums Zilākalna senioru namā sācies, kad no slimnīcas atvesta kāda pansionāta iemītniece. Viņa esot nevis izolēta, bet ievietoja kopējā telpā, taču beigās izrādījies, ka sieviete ir inficēta ar Covid-19. Ģimenes ārste uzskata, ka pansionātā plosījies kāds no jaunajiem, lipīgākajiem koronavīrusa paveidiem. Visi saslimuši teju vienlaicīgi.