FOTO ⟩ Kurzemes mežos atrasta reta vēstures liecība no Latvijas pirmās brīvvalsts laika

Vēsturiskais dzelzceļa joslas robežstabiņš.

FOTO: Latvijas valsts meži

AS "Latvijas valsts meži" (LVM) Ziemeļkurzemes reģiona darbinieki Kurzemes mežos uzgājuši vairākas desmitgades senu vēstures liecību – dzelzceļa joslas robežstabiņu, vēsta LVM "Facebook" konts. 

Vēsturiskā liecība atrodas netālu no Lubes ciema. 

Jau apsūnojis un vien 30 cm augstais pelēkais stabiņš pelēcīgi drūmajā dienā nav nemaz bijis uzreiz pamanāms, ziņo LVM.

"Stabiņam pievērsu uzmanību, jo uz tā bija Latvijas Republikas ģerbonis, kas liecināja par to, ka stabiņš varētu būt no Latvijas pirmās brīvvalsts laika. Lai arī meža darbos nereti sanāk atrast dažādas interesantas lietas, šādu vēstures liecību atrodu pirmo reizi," stāsta LVM Ziemeļkurzemes reģiona plānotājs Ingus Blumbergs.

Atrastais dzelzceļa joslas robežstabiņš tiks nodots Latvijas Dzelzceļa vēstures muzeja krājumu arhīvam, kurā viens šāds eksponāts jau atrodas.

"Būvējot dzelzceļus, tā vajadzībām atsavināja zemi. Latvijas valsts dzelzceļi pēc Pirmā pasaules kara, lai sakārtotu Krievijas impērijas un kara laikā būvēto, kā arī jauno dzelzceļu līniju zemes īpašumu robežas, tās dabā iezīmēja ar atsavināmās joslas robežstabiņiem, uz kuriem redzams Latvijas valsts mazais ģerbonis.

3

Pēc Otrā pasaules kara, atjaunojot dzelzceļus, lielākā daļa šo robežstabiņu tika noņemta. Tomēr ir zināmas vairākas vietas gan pie esošām, gan bijušām dzelzceļa līnijām, kur vēl var atrast dažus atsavināmās joslas robežstabus," skaidro Latvijas Dzelzceļa vēstures muzeja direktore Ieva Pētersone.

FOTO: Latvijas valsts meži

LVM apsaimnieko mežu zemi 1,6 miljonos hektāru, vēstures liecības šajā teritorijā nav retums. Pēckara munīcija un citi bīstami priekšmeti Latvijas mežos atrodami salīdzinoši bieži, it īpaši zonās, kur norisinājušās kaujas vai veidoti ierakumi un atbalsta pozīcijas.

LVM aicina bīstamajiem atradumiem netuvoties un informēt Valsts policiju. Savukārt apslēptās mantas meklēšana valsts mežos ir aizliegta, izņemot arheoloģiskos pētījumus, kas notiek ar Valsts Kultūras mantojuma pārvaldes atļauju.

Latvijas valsts meži darbinieks netālu no Lubes uzgāja vēstures liecību - dzelzceļa joslas robežstabiņu. ? “Stabiņam...

Posted by Latvijas valsts meži on Monday, May 3, 2021
Aktuālākās ziņas