Aptauja: 9,1% vēlētāju dalību pašvaldību vēlēšanās varētu ietekmēt pandēmija

Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas 20.vēlēšanu iecirknī Emīla Dārziņa vidusskolā.

FOTO: Zane Bitere/LETA

Vairāk nekā pusei aptaujāto Covid-19 nebūs šķērslis dalībai pašvaldību vēlēšanās, kamēr 9,1% vēlētāju pieļauj, ka varētu nepiedalīties gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās ar Covid-19 saistītu apstākļu dēļ, liecina Centrālās vēlēšanas komisijas (CVK) sadarbībā ar pētījumu centru SKDS šā gada martā veiktā vēlētāju aptauja.

Pētījumā vēlētājiem tika vaicāts viedoklis par to, cik lielā mērā ar Covid-19 saistītie apstākļi, piemēram, vīrusa izplatība, vakcinēto cilvēku īpatsvars, epidemioloģiskās piesardzības pasākumi, kas jāievēro, varētu kavēt viņus piedalīties pašvaldību vēlēšanās.

27,2% aptaujāto atzina, ka pandēmijas ietekme uz plāniem piedalīties vēlēšanās varētu būt neliela, bet 52,1% pētījuma dalībnieku norādīja, ka Covid-19 viņu lēmumu piedalīties pašvaldību vēlēšanās neietekmēs nemaz, un dalībai vēlēšanās būs citi noteicošie apstākļi.

Pētījumā tika skaidroti iemesli, kas mudina vai kavē vēlētājus piedalīties gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās. Visbiežāk minētie iemesli dalībai vēlēšanās bija pilsoņa pienākums - to minēja 39% iedzīvotāju. Tai sekoja vēlme atbalstīt noteiktu partiju vai kandidātu - 17%, kamēr 11% aptaujāto atzina, ka vienmēr piedalās vēlēšanās.

Ar cerībām uz labāku nākotni un pārmaiņām vēlēšanās piedalās 10% vēlētāju, bet 9% vēlas ietekmēt novada nākotni. Savukārt 6% aptaujāto ar dalību vēlēšanās vēlas paust savu viedokli un 4% - piedalās, jo uzskata, ka katrai balsij ir nozīme.

Tikmēr savu lēmumu nepiedalīties pašvaldību vēlēšanās aptaujātie visbiežāk skaidroja ar to, ka neredz tam jēgu. Tā uzskatīja 37% aptaujāto. 14% respondentu atbildēja, ka viņiem vairs nav ticības un viņi neuzticas nekam, 11% aptaujāto atzina, ka viņus vispār neinteresē politika un ir vienaldzīgi šie jautājumi. Uzskatu, ka viņu balss neko neietekmēs, pauda 5% vēlētāju. Tāpat 5% atbildēja, ka nekad nepiedalās vēlēšanās, bet 4% norādīja, ka neies uz vēlēšanām Covid-19 pandēmijas dēļ.

Atbilstoši aptaujas datiem gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās plāno piedalīties 60% vēlētāju, kuri nedzīvo Rīgā. No tiem 25,1% ir pārliecināti par piedalīšanos vēlēšanās, bet 34,6% atzina, ka vairāk ticams, ka vēlēšanās piedalīsies.

Savukārt pārliecināti par to, ka vēlēšanās nepiedalīsies, bija 13,7% respondentu, tikmēr 12,8% atzīmēja, ka vairāk ticams, ka vēlēšanās nepiedalīsies. Vienlaikus 13,9% iedzīvotāju vēl nav izlēmuši, vai vēlēšanās piedalīsies.

Aptaujā tika vaicāts arī par to, kad aptaujātie parasti pieņem lēmumu, ka piedalīsies vēlēšanās. Vēlēšanu dienā savu izvēli izdara 8,1% aptaujāto. Tāpat 8,1% šo lēmumu pieņem divas līdz trīs dienas pirms vēlēšanām, bet 9,1% - pēdējās nedēļas laikā, 7,7% - divas līdz trīs nedēļas pirms vēlēšanām. Savukārt 15,8% - pēdējā mēneša laikā, bet 35,5% to izdara agrāk nekā mēnesi pirms vēlēšanām.

Aptauja tika veikta no 2021.gada 19.marta līdz 31.martam visā Latvijā, un tajā piedalījās 884 Latvijas pilsoņi vecumā no 18 līdz 75 gadiem, no tiem 593, kuri nedzīvo Rīgā. Pētījumā aplūkotas atbildes, ko sniedza vēlētāji, kuri nedzīvo Rīgā.

Pašvaldību vēlēšanas norisināsies sešās valstspilsētās un 35 novados. Savukārt Rīgā vēlēšanas šogad nenotiks, jo dome tika ievēlēta ārkārtas vēlēšanās pērn, un tā turpinās strādāt līdz 2025.gada vēlēšanām.