P, 26.09.2022.

"Premjers tā kā savu dzīvi dzīvo. Nekur neiesaistās, stāsta tikai labās lietas..." No Kariņa tiek gaidīts risinājums valdības kopā saturēšanai

"Premjers tā kā savu dzīvi dzīvo. Nekur neiesaistās, stāsta tikai labās lietas..." No Kariņa tiek gaidīts risinājums valdības kopā saturēšanai
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 6
Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.
Ministru prezidents Krišjānis Kariņš. Foto: Ministru kabinets / Government of Latvia

Dažādas nesaskaņas valdību veidojošo partiju starpā nonākušas tik tālu, ka no Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) tiek gaidīts risinājums valdības kopā saturēšanai. Lielākie nemiera cēlāji ir partija "KPV LV", kas sava vājuma dēļ nule kā zaudējusi vienu ministru, un Jaunā konservatīvā partija (JKP), kas tagad apšauba koalīcijas līguma spēkā esamību, ziņo LTV raidījums "De Facto". Paredzams, ka partiju sarunas notiks nākamnedēļ.

"Jaunās Vienotības" Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis raidījumam min, ka premjers piedāvājumu gatavo: "Premjera nodoms nav vienkārši samainīt cilvēkus un sabīdīt vietās.

Premjera nodoms ir tāds, ja mēs izdarām izmaiņas, tad ar izmaiņām valdības darbs ir jāpadara dinamiskāks."

Jautājumu par Kariņa valdības stabilitāti atkal aktualizēja Saeimas lēmums atvērt kafejnīcu āra terases, pretēji valdībā iepriekš lemtajam. Priekšlikumu sagatavoja JKP deputāti, bet par to lielā vienprātībā nobalsoja arī citi, tajā skaitā premjera un veselības ministra frakciju deputāti, to pēc tam dēvējot par kompromisu, lai netiktu atcelti citi ierobežojumi.

Neilgi pirms terašu balsojuma nemieru koalīcijā izsauca ekonomikas ministra Jāņa Vitenberga izvēle nomainīt politisko piederību – no irstošās "KPV LV" iestāties Nacionālajā apvienībā (NA). Vairums "KPV LV" Saeimas deputātu tam neiebilst, bet ar to neapmierināta ir partijas "KPV LV" valde, kas prasa Kariņam Vitenbergu atsaukt.

Ja Kariņš "KPV LV" valdes lēmumu nerespektēšot, tad partija uzskatīs, ka ir pārkāpts koalīcijas līgums. "Ja reiz šāds dokuments ir sastādīts, tad pieturamies pie tās redakcijas, kas portfeļu savādāku sadalījumu neparedz. Otrs variants – veram tad līgumu vaļā, un runājam par visu laukumu, jo tās pretenzijas ir arī citiem," saka "KPV LV" valdes loceklis un Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Māris Možvillo.

"de facto" zināms, ka KPV LV piedāvā samainīt vietām Vitenbergu ar tās pašas ministrijas parlamentāro sekretāru Jurģi Miezaini. Nacionālā apvienība, kurā Vitenbergs iestājies, ministra nomaiņai pamatu neredz, jo "KPV LV" Saeimas frakcija Vitenberga palikšanu atbalsta.

NA priekšsēdētājs Raivis Dzintars uzskata, ka "KPV LV" visizdevīgākais variants būtu dzīvot tālāk ar tādu atbildības sfēru sadalījumu, kāds ir pašlaik: "Jo, ja koalīcijas līgums tiešām tiek atvērts, un viss laukums tiek pārskatīts, man ir vairāk nekā aizdomas, man ir dziļa pārliecība, ka "KPV LV" ietekme ļoti būtiski samazināsies, ja tā vispār saglabāsies."

Kariņš Vitenbergu atsaukt negrasās un aicinājis "KPV LV" un Nacionālajai apvienībai tikt pašām skaidrībā. Taču diskusijā iesaistījušies arī JKP, kurus interesē, vai koalīcijas vienošanās maz vēl ir spēkā.

Partijā gan noliedz, ka aiz sarunu iniciēšanas no viņu puses būtu apslēpta vēlme iegūt vēl kādu krēslu valdībā. Tajā pat laikā JKP ir kritizējuši iekšlietu jomā notiekošo, ko citi tulko kā interesi par iekšlietu ministra posteni, ko tagad ieņem Sandis Ģirģens no "KPV LV".

"Es domāju, ka nē," atbild JKP valdes priekšsēdētāja vietnieks Krišjānis Feldmans uz jautājumu, vai JKP vēlētos iekšlietu ministra amatu. Feldmans atzīmē, ka neviena partija nepiekritīs JKP atdot "reformēt iekšlietu sistēmu".

JKP pagaidām paši nekādas izmaiņas nepiedāvā, bet aicina Ministru prezidentu Kariņu aktīvi iesaistīties koalīcijas problēmu risināšanā.

"Tādas sajūtas ir Saeimas deputātiem, ka viņi it kā ir nobalsojuši par šo premjeru, bet premjers tā kā savu dzīvi dzīvo. Nekur neiesaistās, stāsta tikai labās lietas, sev izdevīgās, nerisina problēmas, nepalīdz koalīcijai,"

uzskata Feldmans.

Arī citas koalīcijas partijas gaida nākamo nedēļu, kad Kariņš atgriezīsies no Eiropadomes sanāksmes Portugālē.

"Mēs tikai redzam, ka daži no koalīcijas partneriem ir ļoti neapmierināti.

Mēs nekādā gadījumā nebūsim tie, kas nāks un prasīs pirmie kādus amatus vai pārkārtošanu.

Mūsuprāt, svarīgākais, ka mēs vienojamies, kā tālāk pārvaldīsim valsti un kā risināsim problēmas," pauž "Attīstībai/Par!" Saeimas frakcijas priekšsēdētāja Marija Golubeva.

Premjera partijā atklāj, ka no Kariņa puses kāds risinājums tiek gatavots, bet pagaidām neko vairāk pateikt nevar.

"Tas, ko mēs mēģinām darīt, ir atsijāt graudus no pelavām un saprast, kas ir tas patiesais uztraukums, kas ir tie patiesie mērķi," skaidro Latkovskis.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu