Navaļnija saindēšanas lieta ⟩ Pazudis bijušais Omskas slimnīcas galvenais ārsts

FOTO: Reuters/ScanPix

Jau vairākas dienas Omskas apgabalā tiek meklēts reģionālās veselības ministrijas vadītājs Aleksandrs Murahovskis, kurš neatgriezās no medībām. Viņš bija Omskas slimnīcas galvenais ārsts laikā, kad pēc saindēšanas ar "Novičok" tur tika nogādāts Krievijas opozicionārs Aleksejs Navaļnijs, vēsta BBC Krievijas ziņu dienests.

Murahovskis pazuda 7. maijā. Viņa meklēšana tika uzsākta 8. maijā, iesaistot vietējo policiju, Krievijas Nacionālo gvardi, Ārkārtas situāciju ministriju, medību inspektorus un brīvprātīgos. Meklēšanā izmantots helikopters un droni.

Svētdien, 9. maijā, 6,5 kilometru attālumā no medību bāzes, kur Murahovskis pēdējoreiz redzēts, tika atrasts viņa kvadracikls.

Atbildīgās iestādes sākotnēji ziņoja par 1971. gadā dzimuša cilvēka pazušanu, bet vēlāk apstiprināja, ka pazudušais ir Omskas veselības ministrs.

Murahovskis iepriekš strādāja par Omskas 1. Ātrās palīdzības slimnīcas galveno ārstu. 2020. gada 20. augustā Navaļnijam palika slikti lidojumā no Tomskas uz Maskavu, un pēc ārkārtas nolaišanās Omskā viņš tika nogādāts Murahovska vadītajā slimnīcā.

Murhovskis apgalvoja, ka pie komā esošā Navaļnija stāvokļa esot vainojama strauja cukura līmeņa pazemināšanās. Navaļnijs divas dienas tika noturēts Omskas slimnīcā un viņu tika aizliegts pārvest, lai arī opozicionāra ģimene bija nodrošinājusi iespēju ārstēt viņu privātajā klīnikā "Charite" Berlīnē.

Pēc tam, kad tomēr tika saņemta atļauja transportēt Navaļniju, Vācijā tika konstatēts, ka viņš saindēts ar "Novičok" grupas vielu.

Omskas slimnīcā apgalvoja, ka Navaļnija analīzes neko tādu neesot uzrādījušas.

Murahovskis Omskas 1. Ātrās palīdzības slimnīcas galvenā ārsta amatu pameta 2020. gada novembrī. Dažādu iemeslu dēļ slimnīcā nomainījušies arī citi vadošie darbinieki. Pērnā gada oktobrī atlūgumu iesniedza galvenā ārsta vietnieks Anatolijs Kaļiņičenko. 

2021. gada februārī 55 gadu vecumā pēc sirdslēkmes nomira galvenā ārsta vietnieks anestezioloģijas un reanimācijas jomās Sergejs Maksimišins. Savukārt traumatoloģijas un ortopēdijas nodaļas vadītājs Rustams Agiševs šī gada martā mira pēc decembrī pārciestā insulta. Viņš bija 63 gadus vecs.