Kariņš skeptisks par iespēju valdībā ieviest jaunus Covid-19 ierobežojumus

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

FOTO: Ministru kabinets / Government of Latvia

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) nesagaida, ka valdībā tiks piedāvāts pieņemt jebkādus jaunus ierobežojumus Covid-19 izplatības riska mazināšanai.

Kariņš žurnālistiem pēc Sadarbības sanāksmes sēdes atzina, ka minēto secinājis pēc sarunas ar veselības ministru Danielu Pavļutu (AP).

Ministru prezidents akcentēja, ka galvenais ir virzīties uz vakcinēšanas pret Covid-19 turpināšanu, kas arī nesīs pozitīvo efektu.

Vaicāts, vai koalīcijā ir apspriesta "D" scenārija ieviešana, ņemot vērā izmaiņas epidemioloģiskajā situācijā, kā arī, vai šī scenārija ieviešana varētu atcelt centralizētos eksāmenus un pasaules čempionātu hokejā Latvijā, Kariņš sacīja, ka valdība pirms dažām nedēļām ir pieņēmusi luksofora principu jeb kārtību, pie kādiem apstākļiem nepieciešami stingrāki ierobežojumi. Šodien veselības ministrs valdības partneru tikšanās laikā esot teicis, ka pašreiz neviens no kritērijiem vēl nav izpildījies.

"Katru dienu pieaug vakcinēto cilvēku skaits un veidojas imunitāte, kas apturēs vīrusa izplatību. Mēs savā ziņā skrienamies ar laiku. Kurš būs veiklāks - vīruss ar aplipināšanu, vai mēs ar vakcīnu," teica premjers, aicinot cilvēkus koncentrēties uz vakcināciju.

Tāpat viņš piebilda,- ja strauji mainītos apstākļi uz slikto pusi, valdība lemtu, ko darīt, un apspriestu šādu iespējamību plašāk koalīcijā. Vienlaikus premjers atzīmēja, ka šāda apspriede nav bijusi, jo tādu apstākļu nav.

Kā ziņots, "D" scenārijs paredz, ka darbinieki klātienē strādā tikai ar darba devēja pamatotu rīkojumu, lai nodrošinātu būtisku neatliekamu darbu nepārtrauktību, ko nevar veikt attālināti savā dzīves vietā. Šajā scenārijā plānots atļaut sniegt tikai būtiskus pakalpojumus un strādātu tikai būtiski ražošanas uzņēmumi, bet šo uzņēmumu, tostarp tirdzniecības pakalpojumu sniedzēju atbalsta darbinieki maksimāli strādātu attālināti.

Attiecībā uz pārvietošanos un pulcēšanos "D" scenārijs paredz pienākumu uzturēties savā dzīvesvietā vienas mājsaimniecības ietvaros, bet atstāt dzīvesvietu būtu atļauts tikai pamatotas nepieciešamības gadījumā, piemēram, lai dotos iepirkties, saņemtu veselības aprūpes pakalpojumus, aprūpētu dzīvniekus, veiktu fiziskās aktivitātes.

Reliģiskās darbības veikšanas vietas klātienē darbotos tikai reliģisko svētku dienās, tāpat tiktu pārtraukta muzeju darbība ārtelpās un dabas taku darbība.

"D" scenārijs paredz mācību procesa norisi rīkot attālināti visās izglītības iestādēs, izņemot pirmsskolas izglītības programmas apguvi bērniem, kuru likumiskie pārstāvji paši nevar nodrošināt bērnu pieskatīšanu. Savukārt sporta norise notiktu tikai individuāli ārtelpās, izņemot Latvijas pieaugušo izlases, Latvijas Olimpiskās vienības un Latvijas Paralimpiskās vienības sportistu, kā arī komandu sporta spēļu starptautisko un augstāko līgu komandu pilngadīgu profesionālu sportistu treniņi ārtelpās. Šajā scenārijā nenotiktu nekādi sporta pasākumi.

Veselības aprūpē tiktu nodrošināta tikai neatliekamā medicīniskā un akūtā palīdzība, ģimenes ārsta sniegtie veselības aprūpes pakalpojumi, Valsts asinsdonoru centra sniegtie veselības aprūpes pakalpojumi, vakcinācijas pakalpojumi, veselības aprūpes pakalpojumi mājās, grūtnieču aprūpe un laboratorijas pakalpojumi.

"A" scenārijs paredz, ka Covid-19 gadījumu skaits līdz 1.maijam jeb 55 dienās varētu sasniegt 27 389, hospitalizēto skaits - 3835, bet nāves gadījumu skaits varētu sasniegt līdz 548 gadījumiem. Savukārt kontaktpersonu loks veidotu 43 822 gadījumus.

"D" scenārijā Covid-19 gadījumu skaits veidotu 11 765 gadījumus, hospitalizēti tiktu 1647 cilvēki, bet mirušo skaits varētu būt līdz 235 gadījumiem. "D" scenārijā kontaktpersonu skaits varētu būt līdz 18 824.

No ekonomiskā aspekta "D" scenārijā negatīvā fiskālā ietekme pirmajā nedēļā veidotu 241,7 miljonus eiro, bet trīs nedēļās - 725 miljonus eiro jeb 2,5% no iekšzemes kopprodukta (IKP).