Aizdomās par 42% "Olainfarm" akciju izkrāpšanu policija aiztur trīs personas, ziņo raidījums (4)

Apollo.lv
Farmācijas kompānija AS "Olainfarm".
Farmācijas kompānija AS "Olainfarm". Foto: Olainfarm

Noplūduši dokumenti liecina par plānu tikt pie "Olainfarm" kontrolpaketes bez mantinieču piekrišanas, vēsta TV3 raidījums "Nekā personīga".

Jau trīs gadus notiek cīņa par kontroli farmācijas milzī "Olainfarm". Kāds Čehijas uzņēmums apgalvo, ka kļuvis par lielāko kompānijas akcionāru. Policija gan izmeklē aizdomas, ka darījums patiesībā ir krāpšana, un lietā aizturējusi vismaz trīs personas. "Nekā personīga" rīcībā esoši dokumenti liecina, ka kopā ar šo čehu firmu pie akcijām plānoja tikt arī "Olainfarm" padomes locekļi Haralds Velmers un Kārlis Krastiņš.

Kopš 2019. gada Valērija Maligina mantinieču karš bija iesaldēts. "Olainfarm" kontrolē nepilngadīgās Annas Emīlijas Maliginas māte Signe Baldere-Sildedze. Pārējo mantinieču Irinas Maliginas un Nikas Saveļjevas pārstāvji tiesās cenšas to mainīt, bet līdz šim – neveiksmīgi. Viņas visas savas akcijas vēlas pārdot.

"Nekā personīga" norāda, ka katrai mantiniecei tiešā veidā pieder nepilni 8% "Olainfarm" akciju. Vēl 42% īpašnieks ir uzņēmums "Olmafarm". Teorētiski tas pieder visām trim vienādās daļās, realitātē to kontrolēja Balderes-Sildedzes izraudzītā valdes locekle Milana Beļeviča. Saskaņā ar tiesas lēmumu Beļeviču nomainīt varētu tikai tad, ja visas trīs mantinieces par to vienotos. Tāds scenārijs vēl pirms mēneša bija neticams.

Investīciju baņķieris Kārlis Krastiņš un maksātnespējas administrators Haralds Velmers ir "Olainfarm" padomē, kur nonāca kā Balderes-Sildedzes uzticības personas. Viņi piedāvājuši darījumu ķēdi, kurā pārņemtu "Olmafarm" piederošos 42% akciju bez pārējo mantinieču akcepta.

Baldere-Sildedze apgalvo, ka piedāvājumam nepiekrita. Baidoties zaudēt vērtīgās akcijas, viņa piedāvāja pārējām mantiniecēm vienoties par Beļevičas nomaiņu. Pirmo reizi trīs gadu laikā visas trīs bija vienā frontes pusē.

Jau pēc mantinieču lēmuma Beļeviča centās "Olainfarm" akcijas pārvest uz kontu bankā "Blue Orange". "SEB banka" uzdevumu neizpildīja, un akcijas palika, kur bijušas.

30. aprīlī Signes Balderes-Sildedzes pulksteņu veikalā ieradās divi čehu investoru pārstāvji. Viņi paziņoja, ka ir "Olainfarm" 42% akciju īpašnieka pārstāvji un deva pāris stundas laika izlemt, vai Baldere-Sildedze būs kopā vai pret jauno akcionāru.

Raidījums noskaidroja, ka čehi uzrādīja ar 26. aprīli datētu, Milanas Beļevičas parakstītu dokumentu. Datums ir būtisks, jo tā bija pēdējā diena, kad Beļeviča bija "Olmafarm" valdē. No otras puses to parakstījis Čehijas firmas "Black Duck Invest" pārstāvis Vojteks Kačena. Mantinieču pārstāvji uzskata, ka līgums ir fiktīvs. To pierādot līguma notāra apliecinājums, kas datēts ar 27.aprīli.

Kopā ar Kačenu uz tikšanos bija ieradies Tibors Bokors. Kad pēc dažām stundām viņi sēdās lidmašīnā uz Minheni, čehus aizturēja policija.

"Mēs nekavējoties vērsāmies policijā ar iesniegumu par to, vai nav noticis kāds noziedzīgs nodarījums," skaidro Pētris Rubenis, “Olmafarm” valdes loceklis.

Policija reaģēja ļoti operatīvi un šajā pašā 30. datumā jau šie te čehu pārstāvji tika aizturēti, pirms tam, protams, tika ierosināts kriminālprocess un jau tika veikta pirmās izmeklēšanas darbības.

Likumsargi aizturēja arī Milanu Beļeviču. Ierosināja kriminālptocesu par iespējamu krāpšanu lielā apmērā, dokumentu viltošanu un pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu. "Olainfarm" akcijām uzlika arestu.

"Es negribētu komentēt šo situāciju, jo tā ir sensitīva informācija," tā pati Milana Beļeviča, bijusī “Olmafarm” valdes locekle.

Čehi uzstāj, ka darījums ir spēkā, un prasa "Olainfarm" akcijas. Par tām solītā cena bija 40 miljoni eiro. Līgumā gan ietverts nosacījums, ka summa būtu mazāka, ja obligātajā akciju atpirkumā čehiem nāktos atpirkt arī pārējās mantinieču akcijas.

"Nekā personīga" vēsta, ka saskaņā ar Čehijas komercreģistra datiem, firmas patiesais labuma guvējs ir Tomašs Kršeks. Tā dibināta martā.

Ar Kršeku un viņa menedžeriem Balderi-Sildedzi iepazīstināja "Olainfarm" padomes loceklis un investīciju kompānijas "Prudentia" vadītājs Kārlis Krastiņš. Nav noslēpums, ka viņš un maksātnespējas administrators Haralds Velmers centušies pārliecināt mantinieces pārdot savas akcijas čehiem.

"Black Duck Invest" reģistrēts Prāgas centrā. Tajā pašā adresē atrodas arī kāda firma "VH Latvia Invest". Tās īpašnieks ir Kršeks un direktors - Haralds Velmers.

"Nekā personīga" rīcībā nonākuši divi ar 15. martu datēti līgumu projekti. Tie liecina par plānu nodot "Olainfarm" akcijas Čehijā dibinātai firmai. Savukārt tās akcionāri būtu "Black Duck Invest" un Velmera un Krastiņa uzņēmums.

"Olmafarm" aicinājis Velmeru un Krastiņu pamest "Olainfarm" padomi.

To darīt viņi atsakās, jo tiesības atlaist padomes locekļus ir tikai akcionāru sapulcei. Nākamā sapulce plānota 18. jūnijā, taču pandēmijas dēļ tā, iespējams, nenotiks. Tādā gadījumā "Olmafarm" rosinās padomi mainīt attālinātā balsošanā. Viņu atbrīvošanu vēlas otrs "Olainfarm" akciju kārotājs "Recipe Plus", bet Balderes-Sildedzes uzticību viņi zaudējuši, iesaistoties "Olainfarm" akciju pārņemšanas plānošanā.

Biržā kotētā akciju sabiedrība "Olainfarm" ir 20. vietā Latvijas vērtīgāko uzņēmumu sarakstā. Ekspertu aprēķini liecina, ka uzņēmuma cena ir ap 220 miljoniem eiro. Tas gan ir ievērojami mazāk nekā Valērija Maligina laikā, kad "Olainfarm" bija 10. vietā, bet tā vērtība - 350 miljoni, ziņo raidījums.

Video: "Nekā personīga" sižets

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu