"Lietuvā dzīvo aptuveni 600 000 nelaulātu pieaugušo." Parlaments noraida jauno likumprojektu saistībā partnerattiecībām

Ilustratīvs attēls.

FOTO: Jenna Dobyns/Shutterstock

Lietuvas Seims otrdien, 25. maijā, pirmajā lasījumā noraidīja Partnerattiecību likuma projektu, kas reglamentētu attiecības tiklab starp pretējo dzimumu, kā starp viena dzimuma partneriem.

Par likumprojektu nobalsoja 63, pret - 58, deputāti, bet septiņi atturējās. Pieņemšanai pirmajā lasījumā bija nepieciešamas vairāk nekā puse visu Seima deputātu balsu jeb vismaz 171 balss.

Tūlīt pēc tam Seims ar 75 balsīm par un 52 pret nolēma atdot likumprojektu iesniedzējiem pārstrādāšanai.

Partnerattiecības likumprojektā definētas kā oficiāli reģistrēts divu personu kopdzīves fakts ar mērķi veidot, attīstīt un aizsargāt attiecības starp partneriem.

Norādīts, ka partnerattiecības balstās uz "pastāvīgu emocionālo piesaisti, savstarpēju sapratni, atbildību, atbalstu, cieņu un līdzīgām saitēm un brīvprātīgu gatavību uzņemties noteiktas tiesības un pienākumus".

"Lietuvā dzīvo aptuveni 600 000 nelaulātu pieaugušo, un prāva daļa no viņiem gaida, ka politiķi piepildīs cerības, kas tika dotas pirms divdesmit gadiem, paredzot partnerattiecību institūtu Civilkodeksā," paziņojusi Seima spīkere, Liberāļu kustības priekšsēdētāja Viktorija Čmilīte-Nilsena, kas ir viena no šā likumprojekta iesniedzējām.

Pēc viņas teiktā, ja likumprojekts tiks pieņemts, Lietuva kļūs par 21.valsti Eiropas Savienībā (ES), kas reglamentējusi partnerattiecības.

Līdz ar spīkeri likumprojektu iesnieguši arī Brīvības partijas līdere Aušrine Armonaite, Tēvzemes savienības-Lietuvas kristīgo demokrātu priekšsēdētājs Gabrieļus Landsberģis, premjerministre Ingrīda Šimonīte, Sociāldemokrātu partijas Seima frakcijas vadītājs Aļģirds Sīss, Liberāļu kustības frakcijas vadītājs Euģēnijs Ģentvils, Brīvības frakcijas vadītāja Ieva Pakarklīte, kā arī Cilvēktiesību komitejas priekšsēdētājs, Brīvības partijas deputāts Toms Vītauts Raskevičs un šīs komitejas deputāts no tēvvzemiešu frakcijas Andrjus Navicks.

Kā izteikusies Brīvības partijas priekšsēdētāja Armonaite, šā likumprojekta mērķis ir nodrošināt "visu pāru, arī LGBT, vienlīdzību likuma priekšā, cieņu un līdztiesību".

Likumprojekta iesniedzēji norāda, ka Partnerattiecību likums reglamentēs neprecētu kopā dzīvojošu pāru mantiskās un nemantiskās attiecības, tostarp viņu īpašuma tiesības uz mantojumu bez papildu nodevām, un paredzēs noteiktas personiska rakstura saistības starp partneriem, tai skaitā savstarpēju cieņu un lojalitāti.

Likums atļautu abiem partneriem izvēlēties vienu no saviem uzvārdiem kā kopēju uzvārdu vai izmantot dubultu uzvārdu, rīkoties vienam otra vārdā un interesēs, pārstāvēt vienam otru veselības aprūpes jomā, saņemt informāciju, kas saistīta ar partnera veselību, neliecināt vienam pret otru tiesā.

Partnerattiecības iegūtu juridisku spēku no reģistrācijas brīža un varētu arī tikt reģistrētas saskaņā ar tiesas lēmumu, kurā konstatēts juridiski nozīmīgs fakts, ka starp konkrētajām personām pastāv faktiskas partnerattiecības.

Partnerattiecību šķiršana pie notāra pēc abu partneru vienošanās būtu iespējama vienīgi gadījumā, ja partneriem nav kopīgu nepilngadīgu bērnu, Savukārt partneriem, kuriem ir kopīgi nepilngadīgi bērni, šādā gadījumā būtu jāvēršas tiesā.

Likumprojekts neparedz mainīt spēkā esošo tiesisko regulējumu attiecībā uz bērnu adopciju. Partnerattiecību institūta kritiķi iepriekš izteikuši bažas, ka šis likums pavērtu viendzimuma pāriem iespēju adoptēt bērnus.=Pašreizējie Lietuvas likumi neatzīst ne pretējā dzimuma, ne viendzimuma civilās partnerattiecības.