IDB aicina apsūdzēt bijušo Valsts robežsardzes vadošo amatpersonu

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Valsts robežsardzes emblēma.
Valsts robežsardzes emblēma. Foto: Edijs Pālens/LETA

Iekšējās drošības birojs (IDB) nosūtījis Rīgas tiesas apgabala prokuratūrai kriminālprocesu kriminālvajāšanas uzsākšanai pret Valsts robežsardzes bijušo vadošo amatpersonu par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, ja ar to izraisītas smagas sekas, aģentūru LETA informēja IDB pārstāve Santa Bivbāne.

IDB pirmstiesas izmeklēšanas gaitā guvis pierādījumus, ka minētā Valsts robežsardzes amatpersona, būdama vadošā amatā, atbilstoši nereaģēja uz pretlikumīgu rīcību valsts austrumu robežas joslas izbūves gaitā. Šīs bezdarbības rezultātā ilgstošā laika periodā tika noslēgti līgumi, uz kuru pamata nelikumīgi, pārkāpjot Publisko iepirkuma likuma prasības, tika noslēgtas vienošanās par projektā, iepirkumā un vispārīgajā vienošanās neparedzētu darbu veikšanu, tādējādi no Valsts robežsardzes finanšu līdzekļiem, iespējams, tika veiktas nelikumīgas izmaksas vairāku miljonu eiro apmērā.

Birojs rosina sākt kriminālvajāšanu pret bijušo Valsts robežsardzes amatpersonu par Krimināllikuma 319.panta trešajā daļā paredzētā noziedzīgā nodarījuma - valsts amatpersonas pienākumu nepildīšana, ja ar to izraisītas smagas sekas - izdarīšanu. Atbilstoši krimināllikumam par šādu noziegumu var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu, atņemot tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku līdz pieciem gadiem.

Apjomīgajā kriminālprocesā IDB birojs izmeklēja iespējamus noziedzīgu nodarījumus būvniecības procesos valsts Austrumu robežjoslas izbūvē un ierīkošanā, kas veikti Valsts robežsardzes iepirkumā par Latvijas un Krievijas robežas joslas infrastruktūras izbūvi un Latvijas un Baltkrievijas robežu ierīkošanu. Kopējā iepirkuma summa valsts Austrumu robežas ierīkošanai pārsniedz 40 miljonu eiro. 2019.gada septembrī IDB aizturēja četras personas, tostarp bijušo robežsardzes priekšnieku Normundu Garbaru, kurš darbu dienestā atstāja tā paša gada janvārī, un SIA "Ceļu būvniecības sabiedrība "Igate"" valdes priekšsēdētāju un līdzīpašnieku Māri Peilānu.

Šī gada ziemā IDB kriminālvajāšanai nosūtīja kriminālprocesu pret trim Valsts robežsardzes amatpersonām par tehniskajai specifikācijai neatbilstoša valsts austrumu robežas uzraudzības aprīkojuma iegādi. IDB pierādījumi liecināja, ka trīs amatpersonas pieļāva, ka vairāki komercuzņēmumi piegādāja robežsardzei tehniskajai specifikācijai neatbilstošu aprīkojumu, tādējādi gan nodarot kaitējumu valsts budžetam, gan arī radot valsts robežas drošas apsargāšanas kvalitātes samazināšanās risku.

Kā uzsvēra IDB priekšnieks Valters Mūrnieks, ar Latvijas austrumu robežas izbūvi saistītie iepirkumi un tajos pieļautās plaša mēroga iespējamās nelikumības ir viena no Latvijā pēdējo gadu skaļākajam lietām, un tas nav pārsteigums, jo šajos iespējamajos noziedzīgajos nodarījumos valsts budžetam nodarītais kaitējums ir mērāms nevis tūkstošos vai simtos tūkstošos eiro, bet pat miljonos eiro, un arī iesaistīto personu loks ir plašs un augsta ranga amatpersonas ietverošs.

IDB vadītājs norādīja, ka Latvijas austrumu robeža ir arī visas Eiropas Savienības galējā austrumu robeža, tādējādi šī projekta maksimāli kvalitatīvai un visiem Latvijas un starptautiskajiem normatīvajiem aktiem atbilstošai izbūvei, kā arī iespējamo nelikumību atbilstošai izmeklēšanai un potenciālo vainīgo saukšanai pie atbildības tiek pievērsta uzmanība ne tikai Latvijas mērogā, bet arī starptautiskā līmenī, tādējādi īpaši būtiska nozīme ir efektīvai un uz lietas risinājumu vērstai izmeklējošo iestāžu, prokuratūras un tiesu sadarbībai.

"Esmu gandarīts, ka vienu no Iekšējās drošības biroja izmeklētajiem kriminālprocesiem, kas saistīts Valsts robežsardzes veiktajiem iepirkumiem robežapsardzības jomā, prokuratūra jau šā gada aprīlī ir nodevusi tiesai, vairāki kriminālprocesi ir nodoti prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai, un Iekšējās drošības birojā turpinās darbs pie tālākas pirmstiesas izmeklēšanas citos kriminālprocesos," skaidroja Mūrnieks.

2021.gada pirmajos četros mēnešos Iekšējās drošības birojs kompetences ietvaros ir sācis 16 kriminālprocesus par Iekšlietu ministrijas padotības iestāžu nodarbināto izdarītiem noziedzīgiem nodarījumiem un kopumā veicis pirmstiesas izmeklēšanu 85 kriminālprocesos. Šī gada pirmajos četros mēnešos prokuratūrai nosūtīti 14 kriminālprocesi kriminālvajāšanas uzsākšanai pret 42 personām, tajā skaitā 25 Iekšlietu ministrijas padotības iestāžu amatpersonām par noziedzīgiem nodarījumiem, kas izdarīti gan pildot dienesta pienākumus, gan ārpus dienesta pienākumu pildīšanas laika.

Iekšējās drošības birojs atgādina, ka nevienu personu nevar uzskatīt par vainīgu noziedzīga nodarījuma izdarīšanā, kamēr tās vaina nav pierādīta Kriminālprocesa likumā paredzētajā kārtībā.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu