Vai "jūtūberis" Džeiks Pols pretinieka izvēlē beidzot būs "nokodis kumosu", ko nevarēs norīt?

Džeiks Pols un Tairons Vudlijs

FOTO: AFP / Scanpix / Apollo kolāža

Bēdīgi slavenais "jūtūberis" Džeiks Pols turpina būt viens no apspriestākajiem cīņas sporta pasaulē. Pols cilvēkiem var patikt vai ne, bet nevar noliegt, ka viņš kopā ar komandu savu vārdu cīņas sportā ir uzbūvējis. Tomēr Pola nākamais izaicinājums būs neapšaubāmi sarežģītākais viņa boksa karjerā.

Jau iepriekš ziņots, ka Pols šā gada 28. augustā tiksies ar vēl vienu bijušo UFC 77 kilogramu divīzijas cīkstoni. Tomēr "YouTube" zvaigznes pretinieks būs neviens cits kā bijušais UFC 77 kilogramu divīzijas čempions Tairons "Izredzētais" Vudlijs.

Jāuzslavē Pola menedžments

Nevar noliegt, ka Pola klātbūtne profesionālajā boksā daudziem cīņas sporta cienītājiem, tai skaitā šī raksta autoram, ir kā skabarga visai nekomfortablā vietā. No vienas puses jau ir skaidrs, ka tas viss ir viens liels balagāns, tomēr nevar noliegt, ka Pols savu vārdu  cīņas sportā ir pieteicis skaļi - patīk mums tas vai ne.

Šeit ir jāpaslavē Pola pārstāvji, kas līdz šim savam (ak, kā negribas šo vārdu lietot) bokserim ir izvēlējušies perfektus pretiniekus. 

Pirmo cīņu pēc profesionālā boksera licences iegūšanas Pols aizvadīja pret citu "jūtūberi" Ali Lui Al-Fakhri, kurš ir plašāk pazīstams ar vārdu "AnEsonGib". Ar šo cīņu Pols iemeta savu cepuri profesionālajā boksā. Protams, to neviens neuztvēra nopietni.

Tad Pols izmēģināja savus spēkus pret ja ne bokseri, tad vismaz (izbijušu) profesionālu atlētu Neita Robinsona personā. Šī cīņa noslēdzās ar brutālu Pola nokautu, bet fani joprojām uzdeva jautājumu: kad tad viņš cīnīsies ar īstu cīkstoni/bokseri?

Tad izvēlēts tika Bens Askrens. Kā nekā bijušais MMA čempions un vīrs ar 20 gadu pieredzi cīņas sportā! Tas nekas, ka Askrens bija cīkstonis ar izteiktu brīvās cīņas bāzi, operētu gūžu un jau sen noslēgtu karjeru. Uzvara paliek uzvara, turklāt uzveikts tika cīņas sporta pārstāvis.

4

Protams, vairums Polu tik un tā neuzskata par nopietnu bokseri. Ir skaidrs, ka "jūtūbera" nometne ļoti precīzi un plānoti ar katru cīņu ceļ sava... boksera pretinieku meistarības līmeni. Nav šaubu, ka pēc uzvaras pār Askrenu Pols nevar aizvadīt vēl vienu cīņu pret kādu brīvās cīņas vai džiudžitsa meistaru, jo tāda uzvara viņa kā boksera akcijas nepaceltu.

Pēc Pola uzvaras pār Askrenu dažiem draugiem teicu, ka nākamais solis būtu atrast kādu solīdu, bet ne elites klases MMA "straikeri", vēlams tādu, kurš ir beidzis karjeru vai tuvojas tam.

Taironu Vudliju studijā!

Kas ir Tairons Vudlijs?

MMA cienītājiem šāds jautājums pavisam noteikti šķitīs necieņas pilns, bet uz to tomēr nāksies atbildēt.

Tairons Vudlijs ir bijušais UFC 77 kilogramu svara kategorijas čempions, kurš savu čempiona jostu aizstāvēja četras reizes, uzveicot tādus vīrus kā Stīvenu Tompsonu, kurš, iespējams, ir labākais karatists UFC, džiudžitsa spīdekli Damienu Maju un tobrīd uzlecošo zvaigzni Derenu Tilu.

Iepriekš minēju, ka Askrens ir cīkstonis ar izteiktu brīvās cīņas bāzi. Tad rodas jautājums - kas ir Tairons Vudlijs? Karatists? Džiudžitsa praktiķis? Kikbokseris? Nē, Vudlijs ir cīkstonis. Tieši tā viņu pirms cīņām arī piesaka Brūss Bafers, dēvējot Vudliju par brīvā stila cīkstoni.

4

Vudlija arsenālā nav izteiktas stiprās vai vājās puses. Viņš nav top klases "straikeris", kā, piemēram, Konors Makgregors vai Izreals Adesanja, bet Vudlijs pavisam noteikti ir kompetents un pat labs cīkstonis stājā. Ja ir kāds aspekts, ko Vudlija arsenālā varētu izcelt, tad tas ir sitiena spēks. Lūk, kāpēc:

Šajā čempiona titula cīņā Vudlijs ar vienu sitienu "citā dimensijā" aizsūtīja vienu no tā laika izturīgākajiem vīriem visā UFC, Robiju Lavleru. Vudlijs nav pats tehniskākais "straikeris", bet var redzēt, ka šajā cīņā Lavlers respektēja pretinieka spēku, reaģējot uz katru māņu kustību.

Patriekts no UFC

Vudlijs šā gada martā aizvadīja savu, visticamāk, pēdējo cīņu UFC. Pieredzējušais amerikānis pret Vinsentu Luki cieta jau ceturto zaudējumu pēc kārtas un tika atbrīvots no UFC. Pirms tam Vudlijs zaudēja vēl trīs cīņas tādiem vīriem kā Kamaru Usmans (zaudējums titulcīņā), Gilberts Bērnss un Kolbijs Kovingtons. Usmans šobrīd joprojām ir šīs divīzijas čempions, bet Kovingtons un Bērnss ir cīnījušies par jostu. Un arī Luke šobrīd, visticamāk, ir vienas uzvaras attālumā no cīņas par jostu.

It kā jau nav slikta kompānija. Visi četri augstāk minētie vīri ir elites klases cīkstoņi. Kāpēc tad UFC atbrīvoja Vudliju? Teiksim tā, Vudlijs nebūt nebija starp UFC prezidenta Deina Vaita favorītiem.

4

Vudlijs savas karjeras laikā bieži ir saņēmis kritiku par to, ka viņa cīņas ir garlaicīgas un neskatāmas. Katram, protams, savs viedoklis, bet var saprast, no kurienes šāds uzskats ir radies. Piemēram, Vudlija otrā titula aizstāvības cīņa pret Tompsonu nebija ne tuvu tik aizraujoša kā šo abu vīru pirmais duelis.

Arī augstāk minētajos zaudējumos Vudlijs pamatā zaudēja tieši greplinga un brīvās cīņas apmaiņās, kas nebūtu nekas slikts, tomēr bija redzams, ka Vudlijam pietrūkst agresivitātes un iniciatīvas. Tā bija atgriezusies viņa pēdējā UFC cīņā, kurā Vudlijs aktīvi metās sitienu apmaiņās, bet tika "noķerts" un pēcāk piebeigts ar žņaugšanas paņēmienu.

Nevar izslēgt iespēju, ka Vudlijs pirms šīs cīņas apzinājās tās likmes - vēl viena "garlaicīga" cīņa un/vai zaudējums nozīmētu viņa karjeras beigas UFC. Vudlijs gāja uz "visu banku" un zaudēja.

Pazemots, bet bīstams...

Nav šaubu, ka Vaits jau ilgāku laiku vēlējās tikt vaļā no Vudlija iepriekš minēto iemeslu dēļ. Pēc Vudlija cīņas pret Luki Vaitam bija perfekts iemesls atbrīvoties no pieredzējušā veterāna, ko UFC prezidents arī nelaida garām.

Vudlijs tika padzīts no UFC. Jā, viņš, iespējams, vairs nebija top klases cīkstonis, bet pieredzējušais amerikānis joprojām varēja kalpot kā pārbaudījums gados jaunākiem cīkstoņiem, kuri cenšas pietuvoties augstākajam līmenim. Bet UFC no viņa atbrīvojās pēc četriem zaudējumiem pret elites klases cīkstoņiem. Tikmēr Donalds "Kovbojs" Serone uzvaru nav izcīnījis jau pēdējās sešās cīņas, bet viņam iespēja vēl tiek dota.

Kā Vudlijam varētu veikties pret Džeiku Polu? Kā jau minēts iepriekš, Vudlijs nav elites klases bokseris, bet pavisam noteikti ļoti kompetents cīkstonis stājā. 

Cīņā pret Polu Vudlijam nekur nebūtu jāskrien (kā tas bija cīņā pret Luki), un viņš varētu sagaidīt iespēju trāpīt savu firmas zīmes "zaļumballes" sitienu ar labo roku. Vudlijs mierīgi varēs atļauties ieņemt otrā numura lomu un mēģināt "noķert" Polu uz pretuzbrukumiem.

Nevar noliegt, ka Pols pēdējo gadu laikā ir ievērojami progresējis un viņam rokās ir nokauta spēks, tomēr Vudlija pieredze cīņas sportā ir nesalīdzināmi lielāka, un domājams, ka MMA veterāniem pietiks ar pāris mēnešiem boksa treniņu, lai piekoriģētu savas spējas cīnīties boksa ringā. Boksa bāze (atšķirībā no Askrena) Vudlijam ir pietiekami solīda, lai viņš ar dažu nianšu pieregulēšanu mierīgi varētu kāpt ringā.

Vērā ņemams gan ir fakts, ka Vudlijs cīņā pret Kovingtonu iedzīvojās ribu lūzumā. Iespējams, Pols vairāk mēģinās pretinieku apdraudēt ar sitieniem korpusā.

Vai Pols var uzvarēt šai cīņā? Protams. Vai viņš to izdarīs? Domājams, ka ne.

Cīkstoņa ātrums, izturība, eksplozivitāte (kas reiz arī bija Vudlija trumpis) ar laiku aiziet, bet sitiena spēks paliek vēl ilgi. Šoreiz Polam nebūs pretim cīkstonis ar boksa stāju, kas atgādina 1890. gada bokserus, kurš nav ringā/oktagonā nebija devies vairāk nekā pusotru gadu. Šajā cīņā Polam būs jācīnās ar cīkstoni, kurš par cīņu praksi nevar sūdzēties un joprojām spēj vakaru pabeigt ar vienu sitienu.

Tāpēc, atbildot uz virsrakstā uzdoto jautājumu - jā, visticamāk, Pols šoreiz ir "nokodis" vairāk, nekā spēs "apēst". Bet, ja viņam tas izdosies, tad, patiks mums tas vai ne, Polu būs jāsāk uztvert daudz nopietnāk.

Video: Tairona Vudlija boksa treniņi