Policija sākusi kriminālprocesu par iespējamu balsu pirkšanu Zemgales reģionā

Ilustratīvs attēls.

FOTO: Zane Bitere / LETA

Valsts policija piektdien, 4. jūnijā, sākusi kriminālprocesu par iespējamu balsu pirkšanu Zemgales reģionā, vēsta Valsts policijā.

Kriminālprocess pēc piekritības tiks nodots Valsts drošības dienestam, kura kompetencē ir izmeklēt šāda veida nodarījumus.

Tāpat vēl vienā gadījumā sākta resoriskā pārbaude par šādu pašu iespējamu pārkāpumu arī Zemgales reģionā.

Sākts arī viens administratīvais process par nenovāktiem partijas aģitācijas materiāliem Latgales reģionā.

VDD aģentūra LETA noskaidroja, ka VDD patlaban sadarbojas ar Valsts policiju, kas sākusi minēto kriminālprocesu par iespējamo balsu pirkšanu.

Kopumā priekšvēlēšanu periodā un iepriekšējās balsošanas dienās VDD ir saņēmis vairāk nekā 70 tā dēvētos signālus par iespējamām prettiesiskām darbībām, no tiem vairāk nekā 40 bijuši par dienesta kompetencē esošiem jautājumiem - galvenokārt par iespējamu prettiesisku vēlētāju ietekmēšanu.

Signālus dienests turpina saņemt arī šodien, un līdz plkst.10 tie bijuši virs desmit, no kuriem vairums - par citu institūciju kompetencē esošiem jautājumiem.

Daļa gadījumu VDD jau ir pārbaudījis, negūstot apstiprinājumu iespējamām prettiesiskām darbībām, taču par daļu pārbaude vēl turpinās.

VDD nav uzsācis nevienu kriminālprocesu, bet turpina sadarbību ar Valsts policiju saistībā ar jau minēto kriminālprocesu.

Attiecībā uz citiem signāliem VDD norāda, ka tie lielākoties bijuši saistīti ar iespējamiem aģitācijas pārkāpumiem un nodoti tālākai izskatīšanai pēc piekritības attiecīgi Valsts policijai vai Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam.

Tāpat fiksētas atsevišķas ar vēlēšanu norises organizāciju saistītas nepilnības, par ko tikušas informētas vēlēšanu iecirkņu komisijas un Centrālā vēlēšanu komisija. Līdz šim visi jautājumi veiksmīgi atrisināti.

VDD aicina iedzīvotājus sniegt informāciju par gadījumiem, kad ir solīts samaksāt, piesolīti citi materiāli vai nemateriāli labumi par balsi vai citā veidā ietekmēta brīva izvēle.

Tāpat VDD aicina darīt zināmu, ja iedzīvotāju rīcībā ir informācija par apzināti nepareizu balsu skaitīšanu par labu kādai partijai vai deputāta kandidātam vai aizklātas balsošanas pārkāpšanu.

Tādā gadījumā dienests aicina sniegt pēc iespējas precīzākas notikušā detaļas un, ja tas iespējams, fiksēt iespējamo pārkāpumu foto, video vai audio formātā.

Ar VDD iespējams sazināties, zvanot uz tālruņa numuru 67 208 964 vai rakstot uz "dd@vdd.gov.lv" jebkurā diennakts laikā. VDD garantē informācijas sniedzēja konfidencialitāti.

Savukārt Valsts policija un pašvaldības policija vēlēšanu laikā uzraudzīs, vai pilsētvidē nenotiek neatļauta aģitācija. Ja vēlēšanu dienā vai dienu pirms vēlēšanām, kad aģitācija ir aizliegta, konstatēta kādas politiskās partijas vai deputāta kandidāta reklamēšanu pie iecirkņa, skrejlapu dalīšanu vai aģitācijas plakātus, dienests aicina vērsties VP pa tālruni 110 vai konkrētās apdzīvotās vietas pašvaldības policijā.

Tāpat dienests aicina VP vai pašvaldības policijai ziņot par sabiedriskās kārtības pārkāpumiem vēlēšanu iecirkņos vai to tuvumā.

Aizdomu gadījumā par apmaksātu slēpto aģitāciju vai administratīvo resursu izmantošanu priekšvēlēšanu aģitācijā dienests aicina vērsties KNAB pa tālruni 8000 2070 vai mobilajā lietotnē "Ziņo KNAB".

Sestdien Latvijā notiek pašvaldību vēlēšanas, kurās var balsot no plkst.7 līdz 20. Šajās vēlēšanās jāievēlē 664 deputāti kopumā 40 pašvaldībās - sešās valstspilsētās un 34 no jauna izveidotajos novados, kuri sāks darbu 1.jūlijā līdz ar administratīvi teritoriālās reformas stāšanos spēkā.

Pašvaldību vēlēšanas sestdien nenotiek Rīgā, kur dome tika ievēlēta ārkārtas vēlēšanās pērn, kā arī Rēzeknes novadā un Varakļānu novadā, kur vēlēšanas tika apturētas pēc ST sprieduma. Vēlēšanas Varakļānu novadā un Rēzeknes novadā notiks 11.septembrī.

Lai mazinātu Covid-19 izplatības riskus, vēlētājiem balošanas iecirkņos ir jāievēro epidemioloģiskās drošības pasākumi - jāietur divu metru distance, jādezinficē rokas, jāvelk sejas maska, kā arī ieteicams lietot savu pildspalvu. Vēlētāji vienreizlietojamo sejas masku un pildspalvu var saņemt arī iecirknī. Uzrādot vēlēšanu iecirkņa darbiniekam pasi vai personas apliecību, ir jāatsedz seja.