EZA sniedz ieteikumus par pastiprinātas kapilāru caurlaidības sindromu saisībā ar "Vaxzevria" vakcīnu

Ilustratīvs attēls.

FOTO: StanislavSukhin/Shutterstock

Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) Drošuma komiteja (PRAC) ir secinājusi, ka personas, kurām iepriekš bijis pastiprinātas kapilāru caurlaidības sindroms, nedrīkst vakcinēt ar "Vaxzevria" (iepriekš – "COVID-19 Vaccine AstraZeneca"), informē Zāļu valsts aģentūra (ZVA).

Pastiprinātas kapilāru caurlaidības sindroms ir ļoti reta, smaga slimība, kuras gadījumā no maza izmēra asinsvadiem (kapilāriem) izplūst šķidrums, izraisot pietūkumu, galvenokārt rokās un kājās, zemu asinsspiedienu, asins sabiezēšanu un zemu albumīna (svarīga asins proteīna) līmeni.

Lai izdarītu secinājumus, komiteja ņēma vērā visus pašlaik pieejamos pierādījumus par "Vaxzevria" lietošanu, tostarp pierādījumus no publicētās literatūras.

ZVA norāda, ka Veselības aprūpes speciālistiem jābūt informētiem par pastiprinātas kapilāru caurlaidības sindroma pazīmēm un simptomiem un tā atkārtošanās risku personām, kurām iepriekš konstatēta šī slimība.

Personām, kuras saņēmušas "Vaxzevria" vakcīnu, nekavējoties jāvēršas pēc medicīniskas palīdzības, ja tiek novērota strauja roku un kāju tūskas attīstība, straujš svara pieaugums vai vispārēja vājuma sajūta dažu dienu laikā pēc vakcinācijas, skaidro ZVA.

Komiteja veica padziļinātu izvērtēšanu par 6 pastiprinātas kapilāru caurlaidības sindroma gadījumiem personām, kuras saņēmušas "Vaxzevria". Vairums gadījumu tika novēroti sievietēm 4 dienu laikā pēc vakcinācijas. Trim no skartajām personām anamnēzē bija pastiprinātas kapilāru caurlaidības sindroms, un viena persona tā rezultātā nomira. Līdz 2021. gada 27. maijam ES/EEZ un Apvienotajā Karalistē ievadīti vairāk nekā 78 miljoni "Vaxzevria" devu.

PRAC turpinās uzraudzīt šīs slimības gadījumus un nepieciešamības gadījumā veiks tālākas darbības. PRAC ir lūgusi AstraZeneca, "Vaxzevria" reģistrācijas īpašniekam, sniegt plašāku informāciju par pastiprinātas kapilāru caurlaidības sindroma iespējamiem attīstības mehānismiem pēc vakcinācijas, vēsta ZVA.

Informācija pacientiem

Ļoti nelielam skaitam personu, kuras saņēmušas "Vaxzevria" (iepriekš zināma kā "COVID-19 Vaccine AstraZeneca"), novērots pastiprinātas kapilāru caurlaidības sindroms.

Ja Jums iepriekš ir bijis pastiprinātas kapilāru caurlaidības sindroms, Jūs nedrīkstat saņemt "Vaxzevria".

Pastiprinātas kapilāru caurlaidības sindroms ir smaga slimība. Tās attīstības iespējamība ir ļoti neliela, tomēr Jums jābūt informētiem par šīs slimības simptomiem, lai nepieciešamības gadījumā savlaicīgi vērstos pēc medicīniskas palīdzības un saņemtu ārstēšanu, kas palīdzēs atveseļoties un izvairīties no komplikācijām.

Nekavējoties vērsieties pēc steidzamas medicīniskas palīdzības, ja trīs dienu laikā pēc vakcinācijas Jums attīstās kāds no tālāk minētajiem simptomiem:

  • roku un kāju pēkšņs pietūkums;
  • pēkšņs svara pieaugums;
  • vispārēja vājuma sajūta.

Jautājumu gadījumā vērsieties pie sava ārsta.

Informācija veselības aprūpes speciālistiem

Veselības aprūpes speciālisti nedrīkst ievadīt "Vaxzevria" personām, kurām anamnēzē ir pastiprinātas kapilāru caurlaidības sindroms.

Veselības aprūpes speciālistiem jābūt informētiem par pastiprinātas kapilāru caurlaidības sindroma atkārtošanās risku personām, kuras iepriekš skārusi šī slimība.

Veselības aprūpes speciālistiem jābūt informētiem par pastiprinātas kapilāru caurlaidības sindroma pazīmēm un simptomiem. Pacientiem ar akūtu pastiprinātas kapilāru caurlaidības sindromu pēc vakcinācijas var būt nepieciešama pastāvīga specializēta uzraudzība un intensīva atbalstoša ārstēšana.

Veselības aprūpes speciālistiem jāinformē personas, kuras saņem šo vakcīnu, par nepieciešamību vērsties pēc medicīniskas palīdzības šādu simptomu gadījumā:

  • ekstremitāšu tūska;
  • pēkšņs svara pieaugums;
  • vispārēja vājuma sajūta (zems asinsspiediens).

Produkta informācija tiks atjaunināta, ietverot kontrindikāciju vakcīnas lietošanai personām ar pastiprinātas kapilāru caurlaidības sindromu anamnēzē. Šī slimība tiks minēta arī kā nezināma biežuma blakusparādība.

Drīzumā tiks izsūtīta vēstule veselības aprūpes speciālistiem (VVAS), kuri izraksta, izsniedz vai ievada šīs zāles. VVAS tiks publicēta arī attiecīgajā EZA tīmekļvietnē, vēsta ZVA.